Dávat nohy na stůl je neslušné, ale když sedíte v křesle, cítíte se neuvěřitelně dobře. Ke spokojenosti stačí už jen dát nohy nahoru, třeba na stůl nebo na hnízdo. Ale co má hnízdo společného se stolky a jak jeho pomocí šetřit místo?
10. 6. 2013
Pokud si postavíte kávu na zem, hrozí váš koberec či jiný druh podlahové krytiny takový nápad může v případě nehody pěkně odnést. Ačkoliv stoly a stolky zaberou v místnosti dost místa, které může chybět třeba úložnému prostoru, ve většině místností být zkrátka musí. V menších místnostech se ale nehneme, jestliže dáme stolek doprostřed místnosti. Pokud se nechceme stolku na odkládání, konzumaci jídla, psaní či na cokoliv jiného vzdát, máme možnost vybrat si z několika možných řešení.
Další „stolní“ článek najdete tady:
Jaký stůl vybrat do malého bytu?
Malé prostory představují asi nejobvyklejší a nejdiskutovanější problém současného bydlení. Designéři proto počítají s omezenými prostory i při navrhování nábytku a bytových doplňků, takže vymýšlejí různé zásuvné, skládací nebo sklápěcí stoly.
Jídelní nebo konferenční stolek tak můžete ihned po použití jednoduše složit a postavit do kouta nebo vyklopit a nechat desku viset na stěně, ovšem ochudíte tím interiér o kus nábytku, který mohl vylepšit vzhled místnosti.
Sličné mořské panny podepírající desku stolku z francouzského Lorientu sice nevypadají unaveně, pravda ovšem je, že stůl má dost vysokou hmotnost.. Zdroj: ji-elle (Wikimedia Commons)
Hlavní ale je, k čemu by měl stůl sloužit. Je hezké, že menším stolkem uspoříme prostor i peníze, avšak když potom neplní dobře svou funkci, nemá pak smysl ho v místnosti vůbec mít. Šetřit se nevyplatí obzvláště u psacích a jídelních stolů, v dětských pokojích to platí dvojnásobně.
Když se v bytě uhnízdí stolek
Vedle tradičních řešení úspory místa pro stůl se v poslední době prosazují též takzvané hnízdové stolky. O co jde? O několik stolků ve stejném či velmi podobném designu, které lze zasunout do sebe tak, že se všechny vejdou pod největší ze stolků.
V obchodech velkých nábytkářských řetězců je najdete zcela určitě. Pokud je chcete použít všechny najednou, tak sice mohou zabrat obrovský prostor, ovšem ve vteřině je lze schovat. Zpravidla se prodávají ve trojicích, často i jako čtyřdílná sada.
Čápi, vosy, vlaštovky, ale i stolky mají svá hnízda. Nejmenší stolek hnízdí většinou ve dvou o něco větších. Zdroj: Alexander Ellis, Beverley Pine (Flickr)
Kam nechodí slunce, tam musí žárovka
To, jaký stolek a kam nakonec přijde, si musíme rozmyslet již v poměrně raném stadiu zařizování interiéru, protože podle toho umístíme na strop centrální svítidla. Přece jen překopávat vývod elektrických drátů asi kvůli posunutí stolku se chce málokomu.
Velkou důležitost má kromě horizontální polohy na stropu i poloha vertikální, tedy vzdálenost mezi žárovkou a deskou stolu. Pravidlo, jež doporučuje asi sto devadesát centimetrů od země, tady neplatí, vše se řídí podle toho, aby na stůl dopadalo co nejvíce světla a zároveň nám žárovka nelezla do uší. Jako ideální se v tomto případě nejčastěji uvádí asi 80 centimetrů.
O svítidlech a jejich poloze vůči stolu se dočtete také zde:
Ať už tedy sháníte jakýkoliv stůl, dobře zvažte, do jaké místnosti a za jakým účelem a na jakém místě ho chcete mít. Zužitkovat starý barel z vyklizené továrny sice pomůže ekologii a byt osvěží, ovšem praktická hodnota takového stolu asi nebude příliš velká.
Přidejte se k nám na facebookový profil Bydlíme kvalitně