11. 12. 2022
Vánočka je jeden z nejoblíbenějších a nejstarších symbolů českých Vánoc. V různých podobách je neodmyslitelnou součástí vánočně prostřené tabule od 16. století. Tehdy však bylo její pečení pouze výsadou příslušníků pekařského cechu.
Až teprve od 18. století si ji lidé začali péct i doma a snad každá rodina si vytvořila svůj osvědčený recept, který se dědí z generace na generaci. Ani sebelepší recept však k dokonalosti nestačí! Nesprávným postupem můžete všechno pokazit.
Upéct dokonalou a chutnou vánočku není snadné. Během její přípravy se můžete dopustit celé řady chyb, které mohou vést k tomu, že bude vaše vánočka suchá a během pečení se zbortí nebo popraská. Aby se vám ani jedna katastrofa nestala, pojďte s námi zjistit, na co si dát při její přípravě pozor.
Na vánočku nespěchejte
Příprava i samotné pečení vánočky chce čas. Těsto by mělo pozvolna kynout minimálně 4 hodiny na teplém místě. Pokud vám těsto, například v blízkosti topení, vykyne rychle, hrozí, že vám vánočka během pečení spadne.
Stejně tak si dostatek času ponechte i na hnětení těsta, které je nutné důkladně propracovat, aby se jednotlivé suroviny perfektně propojily.
Vánočku pečte v troubě vyhřáté na teplotu 210 až 240 stupňů Celsia. Přesně po 10 minutách však teplotu snižte na teplotu 130 až 160 stupňů Celsia a vánočku pozvolna pečte dozlatova. Hotovou vánočku poznáte vpíchnutím špejle do jejího středu. Pokud je po vytažení špejle suchá, máte hotovo.
Tip: Aby vánočka nebyla suchá, vložte do trouby i žáruvzdornou misku s vodou a část másla v receptu nahraďte sádlem.
Všechny ingredience nechte ohřát na pokojovou teplotu
Při přípravě vánočky používejte pouze kvalitní a čerstvé suroviny. Nepoužívejte margarín a vsaďte na hladkou mouku typu 00. Nezapomeňte ji však prosít, aby bylo těsto kypřejší a lépe nakynulo.
Místo celých vajec použijte pouze žloutky a šetřete s cukrem. Čím více cukru do těsta na vánočku použijete, tím spíše se vám vánočka rozeběhne a ztratí svůj tvar.
Rozinky namočené v rumu, kandované ovoce nebo vlašské ořechy zapracujte do těsta až po jeho vykynutí. Mandle na zdobení vánočky nechte přes noc namočené ve vodě, aby byly po upečení chutnější.
Recept na klasickou vánočku, která se vám vždy povede!
- 1 kg pšeničné hladké mouky
- 125 g změklého másla
- 100 g změklého sádla
- 50 g droždí
- 350 ml mléka
- 175 g cukru
- 2 ks žloutků
- ½ čajové lžičky soli
- citronová kůra
- 100 g rozinek namočených v rumu
- 100 g mandlí na posypání vánočky
- 1 celé vejce na potření
Tip: Aby se vám vánočka nerozeběhla a zachovala si svůj vysoký tvar, zpevněte ji na několika místech špejlemi.
Z 200 ml vlažného mléka, lžíce cukru a droždí si připravte kvásek. Jakmile se objem kvásku zdvojnásobí, přidejte ho do mísy k ostatním surovinám. Ručně nebo za pomoci robota si uhněťte hladké těsto a nechte ho několik hodin kynout na teplém místě. Po vykynutí zapracujte do těsta rozinky.
Hotové těsto si rozdělte na devět dílů a vzhůru do pletení. Ta pravá vánočka se totiž plete právě z devíti pramenů!
Na závěr upletenou vánočku posypte mandlemi.
Zdroje:
- https://www.jidelniplan.cz/magazin/pekarova-abeceda-jak-upect-dokonalou-vanocku
- https://www.apetitonline.cz/menu/vanocka-pokazde-jinak-overene-recepty-od-testa-po-pleteni
- https://www.prozeny.cz/clanek/upecte-letos-dokonalou-vanocku-23216
- https://www.damejidlo.cz/c/blog/jak-se-plete-vanocka-a-dalsi-tipy-pro-dokonalou-vanocku/
- https://pikant.cz/tipy-triky/783-nejlepsi-vanocka-nezalezi-jen-na-receptu-aby-vam-nespadla-a-nebyla-vysusena-musite-znat-ty-spravne-figle.html
- https://pikant.cz/tipy-triky/783-nejlepsi-vanocka-nezalezi-jen-na-receptu-aby-vam-nespadla-a-nebyla-vysusena-musite-znat-ty-spravne-figle.html
- https://www.dumazahrada.cz/clanek/tipy-a-triky-aby-se-vanocka-letos-opravdu-povedla.html