13. 1. 2023
Ani v opačném případě ale nemusíte strádat, hladovět nebo si kazit žaludek. Máme pro vás několik tipů na levné potraviny, které pořídíte za pár kaček a vykouzlíte z nich nutričně hodnotné jídlo. Co nakoupit v akci do zásoby?
Luštěniny
Hrách, čočka, fazole, cizrna nebo třeba sója, či méně známá lupina patří mezi významné zdroje vlákniny a bílkovin. Snadno tak zasytí a dodají tělu spoustu minerálních látek. Vykouzlit z luštěnin navíc můžete nespočet pokrmů – polévkami počínaje, studenými i teplými saláty konče. Navíc potěší dlouhou trvanlivostí, takže si je bez obav můžete nakoupit v akci do zásoby.
Tvaroh
I tvaroh je nesmírně bohatý na vlákninu a bílkoviny. Zasytí na dlouhou dobu a dodá tělu tolik potřebný vápník. Připravit ho můžete na různé způsoby. Skvělé jsou z něj nejrůznější pomazánky, které namažete na pečivo.
Připravit z něj můžete i palačinky, bábovky, buchty i jiné dezerty. Skvělý je i tvaroh „na slano“, kdy ho stačí vlastně jen důkladně prosolit a namazat třeba na chleba, který obložíte uzeninou nebo čerstvou zeleninou.
Mohlo by vás zajímat: Domácí lékárna: Na bolest hlavy zkuste tvaroh a od rýmy prý pomůže citron v ponožkách
Ovesné vločky
Také ovesné vločky pořídíte doslova za pár korun. Jejich přínos pro lidské žaludky i zdraví je přitom nevyčíslitelný. Vločky jsou totiž jedním z nejkvalitnějších zdrojů sacharidů, vlákniny i mikronutrientů.
Důležitý je i obsah beta glukanů, které patří mezi rozpustnou vlákninu. Ta pomáhá snižovat hladinu krevního cholesterolu, glykemický index jídla a společně s dalšími druhy vlákniny funguje jako prebiotikum. Vločky se hodí do jogurtu, domácího müsli, slaných i sladkých kaší, na pečení i k zahušťování omáček či polévek.
Zelí
Už naše babičky věděly, že zelí je takovým malým domácím zázrakem a ceněným pokladem. Proto jim ve sklípcích nechyběl minimálně jeden středně velký soudek s kyselým a osobně ušlapaným zelím.
Zmíněné kysané zelí obsahuje spoustu vitamínu C, vitamin E, kyselinu listovou, vitaminy skupiny B a řadu minerálů, zvláště pak vápník a hořčík. Pravidelná konzumace zelí působí pozitivně na imunitní systém, ničí bakterie v našem těle a neutralizuje kyslíkové radikály. Připravit z něj můžete nejrůznější saláty, polévky, ale i přílohy. Skvělé je i zapečené zelí s kuřecím masem nebo poctivý segedínský guláš.
Přečtěte si také: Vybíráte kysané zelí v obchodě? Pár tipů jak na to, aby mělo výhody toho domácího
Brambory
Podobně jako zelí jsou na tom i brambory, které patří ke stálicím mezi levnými a dietními přílohami. Jsou natolik běžnou součástí jídelníčků, že je dokážeme připravit na nespočet způsobů. Oblíbené jsou husté polévky, saláty, nákypy, placky nebo brambory jen tak zapečené v troubě, či vařené tzv. „na loupačku“.
Špenát
Kupovat ten čerstvý se během zimy nevyplatí. Po tom mraženém ale s klidným svědomím sáhnout můžete. Špenát je totiž bohatý na řadu vitaminů, minerálních a bioaktivních látek. Obsahuje například vitamin C, vitaminy skupiny B a kyselinu listovou.
Připravit z něj můžete opět polévky, omáčky k bramborám, těstovinám nebo nokům, případně ho uvařit jen tak s vajíčkem a vařenou bramborou.
Použité zdroje:
- https://www.stobklub.cz/clanek/jake-potraviny-jsou-zdrave-a-levne-velky-prehled-nutricne-hodnotnych-potravin-vcetne-receptu-do-50-korun-1-dil/
- https://odmartiny.cz/kde-levne-nakoupit-zdrave-potraviny/
- https://www.jakvkuchyni.cz/levne-nebo-luxusni-na-jakych-potravinach-se-nevyplati-setrit/
- https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Nakupujte-chytre.-Zakladni-potraviny-mohou-byt-zdrave-i-levne__s10010x19619.html