14. 5. 2021
Nemusíte hned s utrápeným výrazem mířit do servisu, kde utrpí i vaše peněženka. S některými škrábanci si totiž poradíte i sami, jen vědět, jak na to.
Než se pustíte do oprav laku
V každém případě nejdřív část auta, kterou se chystáte obhospodařovat, umyjte a vysušte. Nečistoty by mohly napáchat další škody v podobě dalších škrábanců. Pak si vezměte na pomoc brusný papír a poškrábanou plochu důkladně zarovnejte. Vždycky bruste ve směru škrábanců.
Speciální produkty, které pomáhají
Pokud chcete sáhnout po speciálních vychytávkách, pravděpodobně se zastavíte u regálu s fixy na opravu laku. Takový fix vám dokáže vyplnit díru, ale buďte od začátku smíření s tím, že už to nikdy nebude ono… Podobný efekt bude mít pasta na opravu škrábanců, kterou na místě pořádně rozleštíte, a využít můžete i barevné retušovací tužky (na hluboké rýhy).
Dobrou službu může prokázat i zubní pasta
Neděláme si legraci. Pokud je škrábnutí jen povrchové a do barvy laku příliš nezasahuje, zajděte si do koupelny pro tuhle šikovnou věc a dejte se do toho. Naneste trošku zubní pasty na hadřík nebo lak a leštěte.
Můžete to i jednou zopakovat, ale pozor, častější a intenzivnější leštění by mohlo lak poškodit. Důležitý je taky výběr pasty. Ne že by si auta potrpěla na něco nóbl, nesmí jít ale o pastu ve formě gelu.
Když jde škrábanec hluboko
Tohle nejspíš obrečíte. S některými defekty laku si totiž amatér neporadí tak, aby poškozené místo z dálky „nesvítilo“. Jestli máte relativně nového čtyřkolého mazlíka a nechcete si dělat ostudu, uděláte líp, když s ním zajedete k profesionálům. Připravte si ale minimálně 4 000 Kč a počítejte spíš s částkou o něco vyšší.
Myslete ale na to, že tahle investice se vám může aspoň trošku vyplatit. Až totiž auto budete prodávat, nedobře opravený škrábanec může (i když možná ne závratně) snížit cenu vozu.