22. 10. 2022
Kočky jsou nesmírně samostatná a čistotná zvířata. Pokud ale žijí společně s lidmi v domech a bytech, budete jim muset s péčí maličko pomoct. Na mysli teď máme kočičí pedikúru a manikúru, která zajistí nejen spokojenost kočky, ale taky jeho majitele.
Nekonečný příběh
Kočičí drápky neustále rostou, proto potřebují odpovídající péči a nezbytné zastřihnutí. Ve volné přírodě si kočky drápky obrušují samy běžným pohybem, například běháním nebo lezením po stromech. Doma si je čas od času musíme vzít do parády.
A tady přichází ke slovu noční můra začínajících majitelů chlupatých mazlíků. Jak ostříhat kočce drápky a nepřijít při tom k úrazu? Máme pro vás několik praktických rad i jednoduchých triků, se kterým to zvládnete doslova levou zadní.
S péčí o drápky začínejte už od koťátka
Každá změna je pro kočku poměrně náročná a potřebuje čas na to, aby ji vstřebala. Nejinak je tomu i v případě stříhání drápků. Kočka potřebuje zjistit, že jí nechcete ublížit, ba právě naopak. S kočičí manikúrou proto začínejte co nejdříve. Ideálně hned po tom, co si koťátko přinesete od chovatele domů.
Na proceduru se důkladně připravte
Ke stříhání kočičích drápků budete potřebovat speciální nůžky nebo kleštičky, které pořídíte v chovatelských potřebách nebo specializovaných e-shopech. Další možností je použít klasické nůžky na nehty, zejména ty s baňatou rukojetí pro snadné uchopení. První zmíněná možnost ale bude přece jen příjemnější nejen pro kočky, ale zejména pro jejich majitele.
Nechte kočku seznámit se
V první řadě nechte kočku s novým nástrojem seznámit. Jednoduše ho položte do její blízkosti a nechte ji, ať si ho důkladně očichá, případně označkuje žlázami, které má u fousků. Poté, co se s nůžkami seznámí, dotkněte se jimi tlapek a kočičích drápků. Pokud kočka reaguje klidně, můžete přejít k samotné proceduře.
Nedělejte nic násilím
Kočku vezměte do menší místnosti s dobrým osvětlením. Předem si připravte nejen nůžky, ale také pamlsky, kterými následně kočku odměníte za její statečnost. Kočku jemně uchopte a klidně si ji posaďte do klína bříškem nahoru.
Pokud se vzpouzí a je neklidná, můžete jí zabalit do ručníku a nechat trčet jen tlapku, kterou zrovna budete stříhat. Rozhodně ale kočce nepůsobte bolest nebo si její poslušnost nevynucujte násilím. Pokud je kočka extrémně neklidná, zkuste štěstí třeba druhý den.
Nestříhejte příliš
Pokud jste byli ve stávajícím snažení úspěšní, uchopte kočičí packu mezi prsty a opatrně na jednotlivé polštářky zatlačte. Drápky se vysunou a vy můžete začít s jejich údržbou. Nestříhejte drápky příliš blízko lůžka, což je růžová část drápku, která ukrývá krevní cévy a nervová zakončení. Pokud byste tak učinili, způsobíte kočce bolest, drápek začne krvácet a může se zanítit.
Náš tip: Pokud je kočička extrémně neklidná, klidně zkoušejte v průběhu dnů stříhání drápků postupně po jednom.
Nezapomeňte na odměnu
Tímto způsobem ostříhejte všechny drápky (nezapomeňte na palce, které jsou schované mimo hlavní pletenec trošku výše) a během procedury kočičku neustále uklidňujte, chvalte a hlaďte. Jakmile bude procedura dokončená, odměňte ji oblíbeným pamlskem.
Jak často drápky stříhat?
Stříhání drápků vaší kočky je velmi individuální záležitost. Některé kočky totiž potřebují stříhat drápky každé 3-4 týdny, jiné mnohem méně často. Některé si zvládnou drápky obrousit o škrabadlo, ty s přístupem ven pak třeba o volně položená dřevěná prkna nebo strom.
Pokud s vámi kočky žijí v bytě, je ale potřeba stav drápků průběžně kontrolovat a drápky čas od času zkracovat. V opačném případě totiž riskujete, že si je váš kočičí parťák začne brousit o sedačku nebo nové koženkové židle.
Co když kočka nespolupracuje?
Pokud se vám ani přes výše uvedené rady a tipy nepodaří kočičí drápky ostříhat, můžete o pomoc poprosit zkušenějšího chovatele nebo veterináře, k němuž budete chodit na pravidelná očkování. Se stříháním drápků pomůžou i v kočičích salonech, kde si ale za tuhle službu odpovídajícím způsobem zaplatíte.
Zdroje: Článek byl zpracován na základě osobních zkušeností autorky a chovatelky koček