20. 6. 2023
Pokud je pro vás novinkou, že o matraci je třeba pečovat, určitě nejste jediní. Vyměňovat pravidelně ložní prádlo nestačí, ale když se do toho pustíte, jednou za čas si vzpomeňte na to, že byste měli něco udělat i pro svou matraci.
U matrace a její životnosti samozřejmě záleží na tom, z jakých materiálů je vyrobena. Na obyčejné molitanové matraci můžete spát klidně 20 let, ale dobře vám na ní bude tak první čtvrtinu jejího života. Oproti tomu matrace z moderních materiálů (jako je studená a líná pěna nebo flexifoam, latex, kokosové vlákno a další) může vydržet i 15–20 let. Chce to ale onu zmiňovanou péči.
Základem je kvalitní rošt
To nejdůležitější a nejzákladnější, co můžete pro matraci udělat, je nepokládat ji na rovné a drátěné podklady. I lamelový rošt dneska seženete poměrně levně a věřte, že investice do něj se vám nakonec vyplatí. Díky lepší prodyšnosti, kterou rošt dovolí, bude matrace líp odolávat plísním a roztočům.
Pravidelně matraci otáčejte
Maličkost, kterou můžete pro svou matraci udělat, je její pravidelné otáčení, a to všemi směry – vyměňujte nejen konec u hlavy za ten u nohou, ale obraťte ji i vodorovně na druhou stranu. Předejdete tak proložení konkrétních míst, které váha vašeho těla víc zatěžuje.
Ideální je otáčení matrace zhruba 1krát za 14 dní, což platí hlavně tehdy, máte-li vyšší hmotnost. U lidí s nižší hmotností to může být 1krát za 3–4 týdny. Než matraci otočíte, nechte ji vyvětrat.
Dostatečně větrejte ložnici
Dalším důvodem, proč matrace nevydrží tolik, kolik by mohla, je její vlhkost, a v důsledku toho tvorba plísní a množení roztočů. Proti tomu můžete bojovat pravidelným a dostatečným větráním ložnice a případně dětského pokoje.
Matrace totiž bývá vlhká, protože je nám pod peřinou teplo a nejednou se zpotíme. Živná půda pro plísně a roztoče nemůže být lepší.
Nechte tedy každé ráno chvíli rozestláno, vyvětrejte a pak teprve stelte. Každá matrace se potřebuje nadechnout.
Chce to vysávat a vyklepávat
Vždycky, když měníte ložní prádlo, přizvěte k tomu vysavač a matraci jím z obou stran přejeďte. Dobré je taky matraci vyklepávat, nenechte ji ale při tom dlouho stát, aby se neprohýbala – to by jí neprospívalo.
Pořiďte si pratelný potah
Abyste zamezili tvorbě nejrůznějších fleků nebo promočení (u dětí a seniorů k tomu může dojít raz dva, ale pokud si do ložnice nosíte nápoje, i to může nabrat rychlý spád), pořiďte si k matraci kvalitní pratelný potah. Výrobci už ho dnes k matraci ve velké míře případů dávají automaticky.
Potah by měl být na dotyk příjemný (i když si na něj pak ještě natáhnete prostěradlo) a měl by se dát vyprat na 60 °C. Jen tak ho zbavíte všech živých i neživých drobností, na kterých prostě spát nechcete.
Čistěte matraci opatrně
Když už matrace dozná nějaké té újmy, neberte si na čištění vodu, chemii a kartáč. Funguje spíš suché čištění. Abyste si byli jistí, nikdy z matrace neodstraňujte štítek, na kterém jsou všechny důležité informace na tohle téma uvedeny.
Nenechte děti skákat na posteli
Nadměrná (a ke všemu mechanická) zátěž, na kterou není matrace určena, jí jednoduše škodí. Může jít o dětmi oblíbené skákání na posteli, ale i odkládání těžkých věcí na matraci. Když se obojímu vyhnete, tvar matrace zase trochu ochráníte a prodloužíte její životnost.
Kdy dát staré matraci sbohem?
Na otázku, kdy vyměnit matraci, neexistuje jednoznačná odpověď. Vždycky záleží na míře jejího opotřebení, proležení, případných nečistot i na tom, jestli se v ní netvoří plíseň a roztoči se v ní nemají jako v ráji. Průměrná životnost matrace je sice 7–10 let, ale když se o ni nebudete starat, může vám dosloužit i dřív. A naopak – při správné péči vám může dělat společníka i 15 let.
Použité zdroje:
- https://www.spime.cz/jak-spravne-vybrat-matraci#pecea
- https://www.mpo-matrace.cz/obsah/jak-pecovat-o-matrace-a-kdy-je-vymenit-tri-duvody
- https://www.living.cz/7-tipu-jak-spravne-pecovat-o-matraci/