Jste zde

Jak pěstovat papriky: Sazenice musíte vypiplat, pak potřebují slunce a teplo

zelená paprika Zdroj: Bigstockphoto
Věděli jste, že papriky obsahují víc vitamínu C než tropické citrusy? Připravit z nich můžete celou řadu dobrot – od čalamád přes chutné omáčky, saláty i hlavní jídla. Vypěstovat si je navíc doma není nic složitého. Jak na to? Tady je návod.

28. 4. 2021

Krok č. 1: Vyberte správná semínka

Abyste se za pár měsíců mohli těšit ze zdravého a plně plodícího porostu paprik, je nesmírně důležité vybrat správná a kvalitní semena. Při jejich nákupu byste se měli spolehnout především na prověřené značky a pěstitele s tradicí. Jen tak si totiž můžete být skutečně jisti, že pořídíte kvalitní osivo. 

Semínka můžete pořídit jak ve specializovaných kamenných prodejnách, tak v ověřených e-shopech. Při nákupu věnujte také zvýšenou pozornost stáří osiva. Rok najdete na obalu. Dále tu nesmí chybět název a adresa firmy, druh a odrůda rostliny, počet semen nebo u drobnějších jejich váha. 

Náš tip: Našli jste odrůdu, která vám padla do oka, a vy si ji oblíbili? Ať už byla sebelepší, nikdy nekupujte semena do zásoby a vždy se před výsadbou vydejte pro nová. S každým měsícem totiž klesá jejich klíčivost.

Krok č. 2: Vyberte kvalitní substrát

Pro výsev semen se vyplatí na správném substrátu nešetřit. Ideální je ten s pH upraveným v rozmezí 6 až 8. Podmínkou je nižší obsah živin. Pro klíčení a předpěstování paprik jsou nevhodné substráty zasolené nebo kyselejší. Rostliny v nich jsou často nevyrovnané a chlorotické.

Semínka saďte, až bude venku dostatek světla. Obecně se doporučuje polovina března. V této době je již delší den a více světla, což malým rostlinkám prospěje. Vysetá semínka zasypte několikamilimetrová vrstvičkou jemně přesátého substrátu.

Krok č. 3: Zajistěte ideální podmínky

Aby mohla semínka klíčit, potřebují vysoké teploty (zpravidla 26 až 30 °C). V bytě jich dosáhnete asi jen stěží, zkuste se jim nicméně aspoň trochu přiblížit. A nezapomínejte taky na pravidelnou zálivku. Substrát se semínky by měl být stále trochu vlhký

bigstock-home-gardening-concept-growin-417588652.jpg

sazenice paprik
Zdroj: 
Bigstockphoto
Předpěstovat si sazenice paprik není jednoduché, nicméně pro mnoho zahradníků je to otázka cti.

Když se začnou objevovat děložní lístky, snižte teplotu na 20 až 22 ° C přes den a 14 až 16 ° C v noci. Pokud jste semínka vyseli řídčeji, nechte semenáčky před rozsazováním zesílit. Jakmile začnou rostlinky tvořit první pravý lístek, můžete pikýrovat

Pamatujte ale, že rostliny potřebují dostatek prostoru. Nakupte proto květináče o průměru cca 6 až 8 cm. Můžete si vypěstovat i tzv. prostokořennou sadbu, když přepikýrujete rostliny do bedniček s vrstvou substrátu 6 až 7 cm.

Krok č. 4: Dbejte na světlo a závlahu

Rostoucím rostlinkám se bude nejlépe dařit při teplotě 22 °C přes den a kolem 15 °C v noci. Při zamračeném počasí teplotu snižte. Květináče uložte na světlé místo a rostoucí rostlinky polévejte opatrně, optimálně 2 až 3 x týdně. Neustále kontrolujte vlhkost substrátu. Papriky totiž nemají rády přemokření, proto bude potřeba nechat čas od času substrát vyschnout.

Krok č. 5: Čas na přesazení

A jak poznat, že je rostlinka papriky připravená na cestu ven? Zdravá sazenice má být pevná, nepřerostlá, s prvními nasazenými květními poupaty. Rostlina musí před založením plodů dostatečně zmohutnět, aby ji květy příliš nevysilovaly. Asi týden před tím, než budete sazenice sázet na záhon, rostliny postupně otužujte.

Krok č. 6: Sazení do skleníků

Pokud máte k dispozici krytý (teplý) skleník, můžete rostlinky paprik vysazovat v druhé polovině března. Do studeného skleníku vysazujte papriky cca v druhé polovině dubna. Když musíte pěstovat v krytých prostorách více plodin, dejte papriku doprostřed a rajčata do průvanu, na kraj ke dveřím.

bigstock-farmer-womans-hand-holds-ripe-404609627.jpg

oranžová paprika
Zdroj: 
Bigstockphoto
Papriky potřebují dostatek tepla a světla. S vláhou to nepřehánějte.

Krok č. 7: Sázení do země

Nemáte skleník a chcete nasadit papriky do země? Počkejte až na druhou polovinu května, když už bude půda dostatečně prohřátá. Pro papriku vyberte na zahradě plně osluněné a chráněné místo se záhřevnou polohou a půdou bohatou na humus i živiny, optimálně s neutrální půdní reakcí.

Krok č. 8: Nezapomeňte na oporu

Papriky do země sázejte jako plodiny druhé tratě, před výsadbou taky půdu pohnojte průmyslovými hnojivy s obsahem mikroprvků a hlavních živin. Záhony můžete překrýt černou folií, která zabrání růstu plevele. A nezapomeňte, že rostliny budou potřebovat v průběhu růstu oporu. Bez ní by se mohly jednotlivé větve zatížené dozrávajícími plody vylamovat. 

Krok č. 9: Pozor na plevel a zálivku

Udržujte záhon čistý a průběžně ho zbavujte plevele. Jen dávejte pozor na kořeny, které má paprika celkem mělké, a hlubší překopání by je mohlo poškodit. Dbejte taky na správnou a dostatečnou zálivku během vegetace. Na druhou stranu se vyhněte přemokření. Mezi jednotlivými závlahovými dávkami proto nechte půdu dostatečně proschnout, aby ke kořenům mohl vzduch.  

Krok č. 10: Zbavte listy škůdců a sklízejte

Listy paprik bývají často napadané mšicemi a sviluškou chmelovou. Proto je důkladně kontrolujte a při prvních náznacích infekce ihned zakročte. Plody paprik můžete sbírat v tzv. technologické zralosti (zelené, botanicky nedozrálé) nebo ve zralosti botanické, kdy sbíráme plně vybarvené podle odrůdy červené, žluté nebo oranžové barvy.

Související články