25. 10. 2018
Pojďme si něco říct o minimální údržbě, která pomůže výrazně prodloužit životnost vašich oken.
Co zvládnete při mytí oken
- Umýt rámy
- Vyčistit funkční spáru oken a odvodňovací kanálky
- Otřít těsnění, nebo ho dokonce promazat
Umýt okenní skla na jaře a před zimními svátky patří k dobrým zvykům nejen kvůli tomu, co by řekly případné návštěvy. Vhodné je zbavit prachu a nečistot i celé rámy oken, i když třeba díky vhodně zvolenému dekoru vypadají stále čisté.
PVC se díky UV záření chová trochu zvláštně a dlouho neutřený prach se díky tomu může takzvaně „zažrat”.
Do mytí rámů se pouštějte ještě před mytím skel. Nechcete totiž na vyleštěné sklo udělat při otírání prachu znovu další skvrny. K mytí nepoužívejte agresivní chemikálie. Bohatě si vystačíte se zředěným prostředkem na nádobí, pokud přímo nekoupíte k tomu určený čistič oken.
Nevyužívejte také jakýkoliv abrazivní materiál, i když by vás to někdy kvůli větší vrstvě nečistot mohlo svádět. Povrch plastových oken by se mohl poškrábat a další špínu z nich tak dostanete o to hůř. Vyhněte se také čištění plastu nasucho.
Ve funkční spáře oken často najdete prach z ulice. Ten může pomalu, ale jistě zkracovat život těsnění, proto ho ze všech žlábků a záhybů plastového profilu vysajte, nebo vyžeňte hadrem, hubkou nebo měkkým kartáčem. Odvodňovací otvory, které z funkční spáry vedou ven na parapet, můžete jemně protáhnout párátkem. V zimních měsících dbejte na to, aby ve spáře po mytí nezůstala voda.
Těsnění oken by po celou dobu životnosti mělo zůstat pružné - stará se o vzduchotěsnost oken a závisí na něm i správné seřízení přítlaku okenního křídla. Alespoň jednou za rok ho proto přetřete hadrem namočeným v silikonovém oleji nebo glycerinu. Vyhněte se při tom minerálním olejům, které mají na plasty korozivní efekt.
Během prohlídky a mazání kování můžete narazit na povolený šroubek. Dotáhněte ho opatrně šroubovákem.
Péče o kliky a kování oken
- Dotáhnout okenní kliku šrouby pod krytkou
- Promazat pohyblivé části - klika, panty, čepy, nůžky oken
Pohyblivé části, tedy klika a kování, vyžadují jednou za rok kapku oleje. Nezahazujte proto dokumenty ke svým novým plastovým oknům, výrobce zpravidla uvádí postup pro jejich údržbu včetně nákresů přesných míst, kam kápnout olej.
Opět se vyhněte minerálním olejům. Použít můžete zmíněný silikonový olej, vazelínu, nebo olej na šicí stroje.
Zdroj: www.pramos.cz
Kliky oken se během používání mají tendenci uvolňovat a může tak dojít až k deformaci kovového čtyřhranu, na kterém klika v okně drží. Plastová krytka pod klikou se dá odklopit prsty tak, že se protočí jako vrtule letadla. Přístupné šroubky stačí utáhnout a krytku znovu zaklopit.
Kdy je lepší zavolat odborníky?
- Když je poškozené těsnění
- Když se okno rosí způsobem, který indikuje vzniklou netěsnost
- Když si netroufnete na seřízení přítlaku
Pokud uvidíte, že těsnění v oknech ztratilo svoji pružnost, jeví známky zteření nebo je odtržené od rámu, zavolejte opraváře. Plastové okno se ztrátou vzduchotěsnosti ztrácí i tepelnou a zvukovou izolaci.
Poradíte si sami? Možná ano. Myslete ale na to, že každý výrobce a typ okna zpravidla vyžaduje jiné těsnění a že jeho správné přilepení na místo (spojené s šetrným odstraněním toho starého) je možná práce na hodinku, ale s následky se můžete potýkat několik dalších let.
Pokud jde o seřízení plastových oken, postup není složitý, vydá ale na další článek. Všechny šrouby, kterých se seřizování týká, umožňují jemné pootočení, aby okenní křídlo lépe dosedlo k rámu.
Neodborný zásah tak nese naproti tomu určité nebezpečí, že okno skončí v horším stavu, než bylo před tím. I seřízení oken může vyžadovat odbornou pomoc, aby neslo správný výsledek.
Jak jsme psali v článku o rosení oken, pokud najdete mlžný opar mezi izolačními skly nebo se opakovaně objeví na plastovém profilu rámu, došlo k porušení izolace a těsnosti okna. V takovém případě je potřeba jeho okamžitá výměna.