Jste zde

Jak vybavit koupelnu? Inspirujte se!

Zdroj: PDImage (pixabay.com)

Čím obložit koupelnu? Spojit ji se záchodem? Dát přednost vaně, nebo sprchovému koutu? Nevyšetříme místo na bidet či na vířivku? Tyto a mnohé jiné otázky se honí hlavou všem, kdo se pouští do zařizování nebo rekonstrukce koupelny. Jak je vyřešit?

4. 2. 2013

Především záleží na prostorových dispozicích bytu. Nemá smysl dávat za každou cenu všechny vysněné prvky do malého prostoru. Taková místnost pak může být „přeplácaná“. I tady platí, že méně může někdy znamenat více.

Pohodlí je v koupelně nezbytné

To, že v koupelně trávíme méně času než v jiných místnostech, neznamená, že bychom ji měli odbýt. Naopak je třeba z ní učinit místnost, v níž se cítíme nanejvýš příjemně. Pro takový případ doporučujeme oddělit toaletu od koupelny. Spojením se sice ušetří nějaké ty decimetry prostoru, ovšem komfortu ubývá. Pamatuji si na situace ze studentských kolejí, kdy se v ranním presu šest obyvatel pokoje vyvalilo do minikoupelny. Dva si čistili zuby u umyvadla, jeden se sprchoval, současně s tím jeden seděl na záchodě a dva museli zkrátka počkat. Takhle se všichni rychle a efektivně protočili u všech stanovišť, ovšem pohodlí se rovnalo nule. V bytě by to mělo být jiné.

koupelny-2

Všude sklo a zrcadla. I miniaturní prostor potom budí dojem mnohem větší místnosti. Zdroj: axeldeviaje (flickr.com)

K dobrému pocitu mezi stěnami koupelny přispívá i velikost zařízení. Například umyvadlo by mělo mít šířku alespoň 60 centimetrů, pohodlná vana měří 180 × 90 centimetrů, postačí však i 160 × 70, do menších variant už se ale opravdu nepouštějte. Základem ale je, abyste do prostoru umístili jen to, je zde vzhledem k celkovým rozměrům opravdu nutné.

Zbylo vám v koupelně místo na saunu?

koupelny-4

Do malé koupelny nemá cenu ji cpát, ovšem pokud máte alespoň trochu místa pro vířivku, popřemýšlejte o ní. Odmění se vám nekončící pohodou. Zdroj: PublicDomainPictures (pixabay.com)

Plísním předcházejte od začátku!

Už od prvních minut v nové koupelně bychom si měli vytipovat riziková a špatně viditelná místa, kde potenciálně hrozí nebezpečí vzniku plísní. Tyto rizikové plochy neškodí čas od času zkontrolovat. Za vznikem plísní většinou stojí vlhkost a nedostatečné odvětrávání.

Jak s těmito potížemi zatočit a co jiného může vznik zapříčinit, to se dočtete v jednom z našich starších článků: Plíseň v koupelně: Jak jí předcházet a osvědčené rady, jak se jí zbavit!

Také volba materiálů přináší mnohá úskalí. Milovníkům dřeva přijdou vhod technologie, které dnes již dokáží, že dřevěný vzor na materiálu, který se vlastnostmi hodí do koupelny více, vypadá jako skutečný.

koupelny-1

Koupelny mohou být obložené dřevem, to je ovšem většinou kvůli vlhkosti falešné. Zdroj: jm3 (flickr.com)

Hezkého designu lze dosáhnout třeba i pomocí samolepek:

koupelny-3

Pohodlí bychom si měli užívat i ve sprše. Sice prostorově utrpí ostatní zóny, ale sedací stupínek přímo ve sprchovém koutě potěší nejen osoby se sníženou pohyblivostí. Zdroj: Burger Baroness (flickr.com)

koupelny-5

Do kuchyní se červená příliš nehodí. Některým koupelnám ale slušet může. Třeba v podobě podlahy sladěné s ostatními prvky. Zdroj: The Shopping Sherpa (flickr.com)

Líbilo by se vám mít pravidelný přísun informací o bydlení? Připojte se k nám na Facebooku!