Jste zde

Nový trend v českých koupelnách: Walk-in sprchové kouty. Mrkněte, o co jde!

walk in koupelna Zdroj: Shutterstock
Je elegantní, skvěle vypadá a nahrává praktičnosti. Pokud plánujete změny ve své koupelně, walk-in sprchový kout by mohl být jednou z nich!

7. 9. 2024

To bylo slávy, když v českých koupelnách přestaly mít monopol na prostor vany a došlo na sprchové kouty! Zvlášť ti z nás, kteří si tak úplně nepotrpí na kdovíjaké koupele, jim dřív nebo později dali přednost. Doba ale pokročila a s ním i důraz na design našich koupelen. Proto už se pár let na výsluní drží i walk-in sprchové kouty

shutterstock_2453523469.jpg

walk ins prcháš s černými rámy
Zdroj: 
Shutterstock
Zajímavým akcentem mohou být kontrastní barvy a materiály rámů skel.

Klasický, nebo walk-in sprchový kout?

Klasický „sprcháč“ je zpravidla striktně uzavřený prostor, jehož nezbytnou součástí je vanička a dveře nebo závěs. Roli v tom, jak tahle „samostatná jednotka“ vypadá, hrají nejen použité materiály (plast, sklo a další), ale taky velikost a tvar – obojí se v jednotlivých provedeních liší, díky čemuž může být sprchový kout malý (v malé koupelně), nebo naprosto velkolepý. 

Walk-in řešení je jiné. Vyznačuje se svou otevřeností. Žádná vanička, žádné dveře. Zdá se vám to zvláštní? Věřte, že z praktického hlediska je to jen o zvyku a z toho designového si tuhle vymoženost zamilujete hned. Stejně jako výběr z možností s rámy nebo bez nich.

Walk-in sprchový kout totiž vsází na plynulý přechod mezi podlahou koupelny a sprchovým prostorem, jenž může být minimalisticky oddělen pouhou stěnou – ideálně skleněnou (protože plast by v tomhle případě mohl vypadat trošku jako pěst na oko). 

shutterstock_2454348867.jpg

tmavý walk in sprchový kout
Zdroj: 
Shutterstock
Velkou výhodou tohoto typu sprchového koutu je i jeho bezbariérovost a přístupnost pro hůře pohyblivé.

Výhody walk-in sprchového koutu

Tohle provedení má hned několik výhod. Design netřeba chválit, ten promlouvá sám za sebe, jen co si rozkliknete pár obrázků na internetu nebo si ho necháte „nakreslit“ v nějakém tom chytrém programu. 

Zmínit musíme bezpečnost a přístupnost – díky tomu, že „sprcháč“ nemá vaničku ani práh, je přístupnější třeba i starším a hůř pohyblivým osobám. Taky se snadno udržuje, zvlášť pokud zvolíte velkoformátové dlaždice s minimem spár. A nakonec je tu i aspekt umístění – „zasadit“ ho můžete takřka kamkoli v koupelně, i když existují i doporučení, kterými je lepší se řídit.

Nevýhody walk-in sprchového koutu

Výhody jsou nepřehlédnutelné, což ovšem neznamená, že musí walk-in sprchový kout vyhovovat každému. Mezi nevýhody se řadí například riziko úniku vody – odvodnění tady musí být naplánované a provedené naprosto precizně, jinak se společně s vámi osprchuje i polovina místnosti. Tomu zase ale může zabránit třeba vanička (ano, existují i walk-in provedení s vaničkou, leč design už tu dostává trochu na frak).

Někomu může vadit nižší míra soukromí, kterou způsobuje otevřená konstrukce „sprcháče“ – tady ale pozor, stačí místo čirého skla zvolit matné nebo mléčné, a je po nevýhodě.

Mezi mínusy lidi taky často zmiňují únik tepla – pokud si s oblibou dáváte horkou sprchu, vězte, že z walk-in sprchového koutu jako ze značně otevřeného prostoru teplo skutečně uniká. 

Walk-in provedení taky vyžaduje víc prostoru, aby byl komfortní – proto s ním rozhodně spíš nepočítejte do malé koupelny.

shutterstock_2210514739.jpg

černý walk in sprchový kout
Zdroj: 
Shutterstock
Walk in sprchový kout se hodí do velkých koupelen. Stejně jako tmavé barvy.

Pro koho je vhodný walk-in a pro koho klasický sprchový kout?

Z popisu výhod a nevýhod už to lehce vyplynulo, ale přesto si pojďme udělat jasno. 

Klasický sprchový kout může vyhovovat všem, kteří dávají přednost tradičním řešením, vyhovuje jim vyšší míra soukromí a kteří chtějí minimalizovat riziko úniku vody po místnosti. Klasika se hodí do malých koupelen, kde by walk-in řešení bylo nepohodlné.

Walk-in sprchový kout zaujme všechny, kteří dávají přednost estetice, modernímu designu a snazšímu přístupu, což může ocenit každý, ale starší a jakkoli indisponované osoby obzvlášť. 

Rozhodně tedy nelze říct, která z možností je lepší. Otázka zní, co je vhodnější právě pro vás.

Jak v koupelně vybudovat kvalitní walk-in sprchový kout?

Vypadá krásně, ale aby mohl fungovat, jak se od něj očekává, je potřeba věnovat jeho vybudování extra péči. Klíčů k úspěchu je hned několik:

  • Sprchový kout by měl mít rozměry aspoň 90x120 cm. Voda stříkat bude, ale s těmihle rozměry ji dokážete zkrotit.
  • Umístěte ho dál od dveří a od té části koupelny, kterou skutečně chcete udržet suchou – například dál od koupelnového nábytku.
  • Je třeba zajistit dostatečný spád směrem k odtokovému žlabu nebo vpusti. Měl by mít sklon 1–2 %. 
  • Žlab nebo vpusť musí mít dostatečnou kapacitu a musí se nacházet na místě, kam bude voda přirozeně nejvíc odtékat.
  • Vyplatí se nešetřit na materiálech, na hydroizolační vrstvě a na dobrých obkladech. Vhod přijdou i hydroizolační nátěry a pásky na spojích.
  • Sprchovou hlavici orientujte směrem k té stěně, která je nejdál od vstupu. S nežádoucím rozstřikem může pomoct hlavice s regulovatelným průtokem vody nebo s režimem deště.
  • Pomoct může i nízká prahová lišta.
  • Z hlediska bezpečnosti oceníte protiskluzovou úpravu dlažby.

Pokud sami nejste odborníci, je lepší se na ty na slovo vzaté obrátit. Zpackaný walk-in sprchový kout totiž není žádná legrace.

3 tipy walk-in sprchových koutů. Vyberete si?

Walk-in sprchový kout není jen jeden. Záleží na tom, kde si ho vybudujete. Může to být:

  • Pevná stěna umístěná do rohu: Dvě stávající stěny doplní jedna pevná. Z jedné strany pak vznikne vstup do sprchového koutu. Tohle řešení se hodí do koupelen, které neposkytují zrovna kdovíjaký prostor.
  • Pevná stěna ve volném prostoru: Pokud jste toužili po sprše, do které se dostanete ze dvou stran, tohle je řešení pro vás. Skleněná stěna se zasadí do prostoru a jistí ji dvě pevné vzpěry ke zdi. Výsledek působí úchvatným až luxusním dojmem, ale uspějete s ním jen ve velkých koupelnách.
  • Dvě pevné stěny: Dvě pevné skleněné stěny je možné umístit například do pravého úhlu vůči sobě nebo souběžně s prostorem pro vstup. Celek pak dotvoří dvě pevné vzpěry.

Dáte designové vychytávce v podobě walk-in sprchového koutu šanci, nebo zůstanete u klasiky, případně u vany? 

Použité zdroje:

  • https://www.heavenshop.cz/blog/walk-in-sprchove-kouty-jsou-in--jak-vybrat-ten-spravny-/
  • https://www.primakoupelny.cz/blog/sprchove-kouty-walk-in-jake-maji-vyhody-co-promyslet-nez-se-pro-ne-rozhodnete/
  • https://www.levna-koupelna.cz/co-je-walk-in-sprchovy-kout-jake-jsou-vyhody-a-nevyhody
  • https://www.koupelny-bernold.cz/magazin/walk-in-versus-sprchovy-kout--vyhody-ci-nevyhody-/