22. 12. 2021
Výběr kočárku je minimálně pro prvorodiče velkou událostí, které věnují mnohdy i desítky hodin času. A u které si často vyslechnou mnoho nevyžádaných rad od blízkých příbuzných i vzdálenějších známých. Mrkněte společně s námi na přehled toho zásadního a důležitého – a pak už vybírejte jen a jen podle sebe.
Co na tom, že je podle tchyně „černá přece smutná barva“, a kamarádka tvrdí že, „ten rukávník nebudete na jaře potřebovat“. S kočárkem budete ponejvíce drandit vy.
Bezpečnost kočárku zajišťuje norma
Neztrácejte čas zkoumáním toho, co je pro dítě v kočárku (ne)bezpečné. Udělali to za vás už jiní a vše podstatné shrnuli do normy ČSN EN 1888-1. Jde o evropskou normu, která jasně stanovuje parametry, jež musí kočárky splnit, aby byl pro dítě opravdu bezpečné.
Norma tak jasně definuje (u korbiček, sporťáků, ale i golfek) rozměry některých částí, kvalitativní nároky na materiály, zapovídá ostré hrany a rohy, ale i malé předměty, které by dítě mohlo polknout. Řeší i (ne)přítomnost otvorů a škvír, do kterých by mohlo miminko strčit prstíky nebo nožky, a ošetřené jsou touto normou i všechny látkové části a potahy. A to tak, aby se do nich dítě nezamotalo a neudusilo.
Kočárky, které tuto normu splňují, ji musí jasně a viditelně komunikovat. Společně s ní by měl být kvalitní a bezpečný kočárek jasně označený výrobcem, případně distributorem a prodejcem. A v případě, že kupujete takzvanou „trojkombinaci“, jejíž součástí je i autosedačka, pak hledejte označení ECE 44/03. To je jistotou toho, že je sedačka určená pro bezpečnou přepravu dítěte v autě.
Slovníček základních kočárkových pojmů:
- Korba: Jiné označení pro hluboký kočárek, ve kterém dítě leží ve vodorovné poloze. Používá se do zhruba půl roku dítěte.
- Sporťák, sportovní kočárek: Další vývojový stupeň po korbičce. V něm už může dítě být v polosedu, obvykle se dá ale sklopit i do lehu.
- Golfky: Lehký kočárek, ve kterém už dítě sedí. Ideální v období, kdy část cesty zvládne po svých. Snadno se skládají, jsou lehké a jednoduše se s nimi manipuluje.
Drobnosti, které vám usnadní život
Pokud kočárek splňuje vše výše zmíněné, můžete se pustit do hodnocení dalších parametrů. Ty už nejsou primárně o bezpečnosti dítěte, ale pohodlí rodičů. Na co tedy zaměřte pozornost?
- Kola, případně kolečka: Platí, že rostoucí průměr kol je přímo úměrný schopnosti kočárku zvládat i náročnější terén. Pokud tedy bydlíte blíž k přírodě než k městu, sáhněte po větším průměru.
- Odpružení: S koly souvisí i schopnost odpružení. Opět ji oceníte, pokud je terén, kde se budete s kočárkem pohybovat, náročnější. Společně s tím doporučujeme i takový model, který má přední kolečka otočná kolem své osy. Opět bude výrazně jednodušší s kočárkem manipulovat.
- Nastavitelné madlo: Zdánlivá drobnost, která ale udělá velikou službu. Kočárek pak padne přesně do ruky drobné babičce, ale i tátovi-hromotlukovi.
- Úložný prostor: Neřešte jen jeho velikost (i když i to je důležité), ale dobře si prohlédněte (a vyzkoušejte!) i to, zda je k němu dobrý přístup.
Věděli jste, že…
… stále mnoho žen dodržuje pověru, která říká, že by před porodem neměl být kočárek doma? Prý to nosí smůlu. A tak jsou mnohé kočárky zaparkované u prarodičů a čekají na svůj velký okamžik – první vyjížďku s miminkem.
Kromě toho si kočárek v prodejně nebo showroomu pečlivě osahejte a vyzkoušejte v akci. Neostýchejte se vyzkoušet, jestli a jak se dá manipulovat se stříškou, se zádovou podložkou, s bezpečnostními systémy, které pásají miminko. Pokud něco z toho drhne už v „laboratorních podmínkách“ na prodejně, dejte od modelu raději ruce pryč. Protože v každodenní akci budete každý náročnější systém proklínat.
Vybráno? Skvěle. Dost možná jste se výběrem výš dobrali už ke konkrétní značce a modelu. A teď už „jen“ vybrat barvu a finální design.
Tak hodně štěstí!