Jste zde

Jak vybrat čističku vzduchu: Nejdůležitější je filtr, ale řešte i hlučnost

funkční čistička vzduchu Zdroj: Bigstockphoto
Rozhodli jste se pořídit čističku vzduchu, ale ještě nevíte, kterou vybrat? Pomůžeme vám se zorientovat v široké nabídce, abyste si vybrali přesně tu, která bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.

4. 1. 2022

Čističky vzduchu jsou v poslední době stále více populárnější. Vzduch ve vašem bytě či domě zbaví jemného prachu, virů i bakterií, nejrůznějších alergenů a dalších škodlivých částic, které mohou mít negativní vliv nejen na vaše zdraví, ale i náladu a psychiku. Vybrat tu pravou čističku však není zrovna jednoduché. Před vlastní koupí je proto důležité ujasnit si, co od ní očekáváte. 

Kvalitní a správně zvolená čistička zlepší kvalitu vzduchu v místnosti a uleví alergikům i astmatikům. 

HEPA filtr si v domácnosti poradí téměř se vším

Typ filtrace popř. různá kombinace filtrů, je nejdůležitější kritérium při výběru čističky vzduchu. Každý filtr si totiž poradí s něčím jiným!

HEPA filtr patří mezi nejpoužívanější a také nejúčinnější typ filtrace. Čističky, které jsou tímto filtrem vybaveny, odstraní ze vzduchu až 99,97 % nejrůznějších škodlivin. Jsou však většinou hlučnější a navíc je nutné filtr pravidelně měnit spolu s uhlíkovým filtrem, který zachytí nejrůznější pachy a se kterým je HEPA filtr velmi často v čističkách vzduchu kombinován. 

bigstock-air-purifier-cleans-up-air-mo-376177756.jpg

čistička vduchu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Mezi nejúčinnější čističky vzduchu patří modely, které v sobě ukrývají několik různých filtrů.  

Elektrostatický filtr je další velmi žádaný typ filtrace, který se pyšní v podstatě neomezenou životností. Filtr stačí pouze otřít vlhkým hadříkem nebo umýt pod tekoucí vodou. Na rozdíl od HEPA filtru si však neporadí s pachy a kouřem. Přesto se ale jeho účinnost pohybuje okolo 99 %.

Čističky vzduchu s vodním filtrem oceníte hlavně v zimním období během topné sezóny. Kromě vyčištění totiž dokáží vzduch v místnosti i příjemně zvlhčit. Jejich účinnost se však pohybuje pouze okolo 50 až 70 %

bigstock-hand-asia-man-open-the-lid-of-432545870.jpg

prachový předfiltr
Zdroj: 
Bigstockphoto
Prachový předfiltr dokáže zachytit větší prachové částice, vlasy i chlupy a tím tak ochránit další typy filtrů v čističce vzduchu.

Zbylé typy filtrů, jako například filtr s UV světlem, antibakteriální filtr či filtr formaldehydový a katalytický patří ke speciálním filtrům, které obvykle doplňují účinek filtru hlavního. Vzduch v místnosti tak dále pomáhají například dezinfikovat nebo ho zbavují nebezpečného formaldehydu a jiných toxických látek. 

Zvolte čističku s vyšším výkonem

Vzduchový výkon, který udává, kolik m3 čistička vzduchu vyčistí za jednu hodinu, zvolte podle velikosti místnosti. Účinná čistička vzduchu byla měla celou místnost zvládnout vyčistit minimálně dvakrát během jedné hodiny. U alergiků a astmatiků pak minimálně čtyřikrát. 

Do ložnice zvolte tišší model čističky

Pokud budete chtít využívat čističku vzduchu i v noci, kontrolujte hlučnost konkrétního modelu. Aby vás čistička vzduchu nerušila ze spánku, neměla by hladina zvuku přesáhnout 30 dB

Mezi nejtišší modely patří čističky vzduchu s elektrostatickým filtrem. Naopak nejhlučnější jsou čističky s HEPA filtrem. Naštěstí mnoho z nich však už disponuje nočním režimem, během kterého sníží intenzitu hluku i jas světelných prvků na minimum. 

Zajímejte se i o cenu filtrů

Pořizovací cena čističky vzduchu je jedním z nejdůležitějších parametrů, který rozhoduje o její koupi. U mnohých typů sušiček však nemusí být tato cena konečná. Prodražit se může nejen spotřeba elektrické energie, ale i pravidelná výměna filtrů. Životnost většiny filtrů se totiž obvykle pohybuje okolo 6 měsíců. Jeho znečištění je však závislé na četnosti používání a na stavu ovzduší. 

Ionizátor zlepšuje dýchání 

Mnoho čističek vzduchu disponuje i celou řadou doplňkových funkcí. Za mnohé si však musíte ve většině případů připlatit. Mezi ty nejčastěji používané funkce patří časovač, senzor kvality ovzduší, který sám zhodnotí stav vzduch v místnosti a podle toho upraví svou činnost, dětský zámek, indikátor výměny filtru a ionizátor, který generuje záporné ionty a tím vytváří v místnosti lehčí vzduch, který lze přirovnat k pocitu po bouřce. 

Zdroje:

  • https://www.recenzer.cz/cisticky-vzduchu/
  • https://www.testino.cz/cisticky-vzduchu
  • https://www.proalergiky.cz/eshop/cisticky-vzduchu/nakupni-radce
  • https://www.vzdusin.cz/jak-vybrat-cisticku-vzduchu-krok-za-krokem
  • https://www.alza.cz/jak-vybrat-cisticku-vzduchu?kampan=adw4_alza_bee_gen_clanky_alza-pruvodce-vyberem-jak-vybrat-cisticku-vzduchu-20067
  • https://www.datart.cz/novinky/radce/jak-vybrat-cisticku-vzduchu