15. 11. 2021
Proč právě komoda?
Nábytek do obývacího pokoje si řada z nás spojuje a konferenčním stolem, televizní stěnou, nějakou tou skříňkou a poličkou. Stále častěji ale do interiérů umisťujeme zmíněné komody, které jsou vysoce variabilní, hodí se do každé místnosti a lze je používat například jako prádelník, knihovnu, koupelnovou skříňku nebo přebalovací pult. Často ale slouží též jako odkládací prostor a ideální místo pro dekorace. Na co se při výběru komody zaměřit?
Funkčnost
Při výběru kvalitní komody je potřeba si v první řadě uvědomit, k jakému účelu má tento kus nábytku primárně sloužit. Tomuto rozhodnutí následně přizpůsobte samotný výběr. Komoda by měla být samozřejmě nejen kvalitní, ale zejména funkční. Proto na našem trhu existuje nespočet modelů, z nichž si vyberou i ti nejnáročnější zákazníci.
Nejrozšířenějším typem komod jsou bezesporu ty klasické zásuvkové (šuplíkové), oblíbené jsou ale i komody s dvířky, která mohou být klasická i prosklená. A samozřejmě existuje i kombinovaný typ, například šuplíková komoda s otevřenými policemi. Na výběr máte i komody doplněné o přebalovací pult, komody rohové nebo ty, které namísto klasických šuplíků tvoří vyjímatelné košíky.
Moderní komody jsou navíc často doplněny o praktické vychytávky. Jít může třeba o výškově nastavitelné nožky, které oceníte zejména u interiéru s nerovnou podlahou. Komodu nemusíte podkládat papírem či kartonem a jednoduše nožky nastavíte do požadované výšky. Pro maximální komfort při otevírání a zavírání komod volte i ty s tichými pojezdy a tlumeným dojezdem šuplíků. Pokud chcete mít naopak perfektní přehled i o tom, co je schované v zadní části šuplíku, sáhněte po komodách s plnovýsuvem.
Design
Nabídka bytového nábytku je dnes opravdu obsáhlá, není proto problém vybrat si ten správný kousek, který bude perfektně ladit s ostatními prvky v místnosti. I komody jsou proto k dostání v tradičním i moderním provedení. Pokud máte místnost zařízenou v rustikálním stylu, sáhněte po klasických čtvercových nebo rohových komodách v teplých zemitých tónech.
U moderně zařízených obývacích pokojů pak máte na výběr nadčasové komody v lesklém či matném provedení, s klasickými ostrými nebo zaoblenými hranami. Ideální je samozřejmě pořizovat veškerý nábytek najednou v jednotném designu. Pokud ale zařizujete jen část bytu, pokuste se najít takový kus, který bude esteticky ladit ke stávajícímu nábytku v místnosti, potažmo v celém bytě.
Velikost a šířka
Malá nebo velká, široká či úzká? Při výběru komody zvažte i velikost a tvar prostoru, do kterého tento kus nábytku pořizujete a vše důkladně zaměřte. Není totiž nic horšího než zjistit, že se komoda do vymezeného prostoru obývacího pokoje nevejde nebo u ní nelze pořádně otevřít šuplíky.
Pokud jste limitováni prostorem, dejte přednost komodám s posuvnými dveřmi, které při otevírání nevyžadují žádný prostor navíc. Chytře je tak můžete postavit třeba i za pohovku. U menších prostor také vsaďte na vyšší modely, která prostor opticky rozbijí a zvětší.
Barva a materiály
Při výběru barevné kombinace a materiálů se držte ostatního nábytku v místnosti. Pamatujte, že komoda by neměla působit doslova jako „pěst na oko“, ale naopak by měla podtrhnout celkový ráz a design místnosti. Z materiálů můžete volit mezi dřevem, MDF deskami, laminovanými dřevotřískovými deskami (LTD), plastem, ratanem, sklem i kovem.
Nejoblíbenější jsou již standardně MDF nebo LTD komody s klasickými, či prosklenými dvířky. Z barev jsou nestárnoucími stálicemi černá a bílá, dřevěné varianty a z moderních komod pak kousky vyvedené v atraktivní mátové nebo růžové. I tady platí, že fantazii se meze nekladou.
Článek vznikl jako inspirace ve spolupráci s e-shopem https://www.nabytek-bogart.cz.