Jste zde

Jak vybrat slunečník na zahradu: Záleží na konstrukci, potahu i podstavci

barevné slunečníky Zdroj: Bigstockphoto
Je horko, slunce pálí, vy byste si rádi lebedili na zahradě, jenže se to moc nedá. Chybí vám totiž slunečník. Pokud je tomu opravdu tak, poradíme vám, jak si vybrat ten správný, abyste se pod ním měli krásně!

10. 7. 2021

Jestli jste si mysleli, že je slunečník jako slunečník, tak omyl! Existuje celá řada druhů a ne každý by vás mohl uspokojit. Pokud vám nezáleží jen na co nejnižší ceně, ale i na kvalitě, jednoduchosti manipulace a funkcích, určitě trošku zapátrejte v nabídce.

Na co se při výběru zahradního slunečníku zaměřit

Parametrů, které byste měli sledovat, je hned několik. Zmiňovanou cenu vynecháme, v tomhle ohledu můžete snadno pořídit, co chcete, už za pár stovek (ovšem na jak dlouho). Ale co dál?

bigstock-wooden-walkout-deck-in-the-bac-139040249.jpg

slunečník s uv filtrem
Zdroj: 
Bigstockphoto
Kvalitní slunečník by měl mít UV filtr a tedy vás pečlivě chránit před slunečními paprsky.

Materiál konstrukce

Nejčastěji se setkáváme s kovovou konstrukcí, buď hliníkovou, nebo ocelovou. Hliník je oproti lehčí a odolnější (a taky dražší). Na lepší slunečníky používají výrobci opravdu kvalitní slitiny a ošetřují je ochranným nátěrem, takže se pak nemusíte bát, že bude konstrukce rezavět a dělat vám ostudu před návštěvami.

Neobvyklá ale není ani dřevěná konstrukce, která je svou kvalitou a výdrží srovnatelná s kovy, takže záleží spíš na tom, co se vám víc líbí. Pravděpodobně se setkáte se dřevinami, jako je dub, teak nebo iroko.

Typ konstrukce

Tradiční slunečníky mají jednu středovou tyč a šmitec. Tyhle modely bývají levnější a stabilnější. Hodí se tam, kde je míň místa. Některé jsou pevné, jiné se dají aspoň trochu naklonit.

Srdce těch, kteří na zahradě pobývají často, si ale čím dál víc získávají slunečníky výklopné, s boční nohou. Ta je až za slunečníkem, takže vám nic nepřekáží při posezení ve stínu. Navíc se dá střecha naklánět horizontálně, vertikálně nebo ji můžete točit kolem její osy. Aby to bylo dokonalé, tyhle modely bývají propracované i po designové stránce.

bigstock-wooden-yellow-sofa-couch-with-381891806.jpg

stabilní slunečník
Zdroj: 
Bigstockphoto
Myslete na bezpečnost a stabilitu slunečníku. Pokud u vás častěji a silně fouká, vybírejte s ohledem na to dostatečně bytelnou konstrukci.

Velikost slunečníku

Obecně by se dalo říct, že čím je slunečník větší, tím líp. Pokud ale máte jen málo prostoru na posezení pod ním, myslete na to, aby ho vlastně bylo kam v pohodě umístit. Zatímco pro dvě lehátka vedle sebe bude stačit třímetrový slunečník, ke stolu se šesti židlemi pořiďte ještě o něco větší.

Tvar střechy

U tohohle parametru budete mít na výběr kruh, čtverec nebo obdélník. Záleží jen na tom, jakou plochu chcete zastínit, a pochopitelně i na tom, co se vám líbí.

Materiál potahu

Na konstrukci už jsme se společně podívali, ještě se musíme věnovat potahu. Tedy tomu, co vám bude stínit. Vždy platí, že čím vyšší je gramáž potahu, tím líp, a že tmavší barvy mají tendenci víc blednout.

Každý potah už by dneska měl být voděodolný a mít UV filtr. Výhodou je, když je potah odnímatelný – pak ho můžete v případě potřeby třeba šetrně v ruce přeprat.

Stojan

A nakonec to, co bude celý slunečník držet. Když se budete dívat po slunečníku, u každého byste měli najít informaci o tom, jakou zátěž konkrétní model potřebuje, aby dobře stál, i když třeba zrovna fouká.

Pak máte na výběr z podstavce žulového, dlaždicového, betonového nebo třeba toho, který se dá naplnit vodou či pískem. I to, který je k vybranému slunečníku nejvhodnější, se v některých e-shopech dočtete.

Použité zdroje:

  • https://www.kvalitnislunecniky.cz/jak-vybrat-zahradni-slunecnik
  • https://www.drevostavitel.cz/clanek/jak-vybrat-spravny-slunecnik-na-zahradu