24. 6. 2020
Než si začnete vyhlížet svoji novou pomocnici, ujasněte si, co budete nejčastěji vrtat. A taky to, jestli budete jen vrtat, nebo i šroubovat.
Akumulátorové vrtačky
Šroubování a obecně lehčí práce, to je parketa akumulátorových vrtaček. Široké nastavení krouticího/utahovacího momentu, jímž můžete nastavovat sílu pro utažení šroubu či vrutu, to je to, oč tu běží. Na výběr budete mít z jednorychlostních a dvourychlostních, přičemž druhá zmíněná vám nabídne jednu rychlost pro vrtání a druhou pro šroubování. U některých najdete i možnost příklepu.
Určitě raději sáhněte po akumulátorové vrtačce s možností změny směru šroubování, díky kterému budete moc šrouby nejen zašroubovat, ale i vyšroubovat. A pokud chcete ještě jednu užitečnou vychytávku, zaměřte se na vrtačky s LED osvětlením místa šroubování.
Co se baterie týče, k dostání jsou dva typy – nikl-kadmiové a lithium-iontové (ty jsou novější, modernější). Lithium-iontové jsou o něco lepší, protože toho víc vydrží, nedochází u nich k takovému samovybíjení jako u prvních zmíněných a nehrozí u nich tak velký paměťový efekt, kvůli kterému dochází ke snižování kapacity baterie při nedostatečném vybití a nabití. Vrtačky s lithium-iontovým akumulátorem jsou o něco dražší.
Elektrické vrtačky
Pro vrtání menších děr do dřeva, plastu nebo jiných podobně měkkých materiálů vám bohatě postačí elektrická vrtačka bez příklepu. Obvykle má vysoký počet otáček, ale naopak postrádá vysoký krouticí moment, takže není vhodná na šroubování.
Zdroj: pixabay.com
Na všechno ostatní je tu elektrická vrtačka s příklepem. I ta má zpravidla vysoký počet otáček za minutu, a když s ní vrtáte do tvrdých materiálů, pomáhá taky příklep, a to až 60 tisíc za minutu. Hravě si poradí s měkčím kamenem nebo cihlovou zdí, případně s betonem.
Většina elektrických vrtaček s příklepem má jen jednu rychlost a nehodí se na šroubování, existují ale i dvourychlostní, s lepším poměrem otáček a krouticího momentu, díky čemuž se hodí i pro šroubování. K jejich nevýhodám patří jejich hmotnost (i 3 kilogramy) a setrvačnost, protože obvykle nedisponují brzdou motoru. Při výběru si taky dejte pozor na délku kabelu – kabel by neměl být kratší než 3 metry.
Vrtací kladiva
A nakonec tu máme ještě vrtací kladiva, která jsou skvělá pro vrtání tvrdého kamene, panelu a železobetonu. Jeho kouzlo spočívá v pneumatickém příklepu, jenž dodává většinu síly. Není tu potřeba vysokých otáček. Některá vrtací kladiva nabízejí i funkci sekání.
Nezapomeňte – při výběru vrtačky myslete na to, co s ní budete nejčastěji dělat. Teprve potom se zaměřte na konkrétní modely.