8. 4. 2023
Termoska je skvělý pomocník, kterého oceníte nejen v zimě, ale i v parném létě. Stálou teplotu nápoje, ať už studeného, nebo teplého, dokáže totiž udržet po dobu několika hodin. Velkou nevýhodou je však fakt, že se špatně čistí a při nedostatečném čištění může začít zapáchat a negativně ovlivnit chuť i kvalitu vody.
Prevence je základ
Termosku po každém použití vypláchněte a nechte ji pořádně vyschnout, abyste zamezili tvorbě usazenin a plísní.
Termosku naplňte teplou vodou, přidejte pár kapek přípravku na mytí nádobí a za pomoci kartáče na lahve omyjte dno i stěny. Termosku postavte vzhůru nohama a dokud zcela nevyschne, nezavírejte ji.
Jde to i bez chemie
K odstranění skvrn od kávy či čaje nepotřebujete žádnou speciální chemii. Bohatě si vystačíte s tím, co máte doma ve spíži.
S odstraněním běžných skvrn vám pomůže jedlá soda, kterou stačí nasypat do termosky, zalít horkou vodu a nechat působit několik minut. Stejný postup můžete aplikovat i s práškem do pečiva. Množství a délku působení přizpůsobte míře znečištění.
Na zašlé skvrny použijte nevařenou rýži, rozdrcené vaječné skořápky nebo kávový lógr. Mají lehce abrazivní účinek, díky čemuž vnitřek termosky zbavíte nejen čajového plaku, ale i vodního kamene a choroboplodných zárodků.
Jednotlivé mycí prostředky můžete navíc kombinovat nebo je dokonce můžete zalít octem, který čisticí účinek ještě znásobí.
A v neposlední řadě vám mohou pomoci i šumivé tablety, které dokážou odstranit skvrny na zubní náhradě.
Nezapomeňte vyčistit termosku i z vnějšku
Při čištění se věnujte také uzávěru termosky i jejímu vnějšku, který obvykle stačí umýt saponátem a opláchnout vodou. Pokud je však vaše termoska z nerezu, doporučujeme použít kyselinu citronovou, která termosku krásně vyčistí, zbaví otisků prstů a vyleští.
Tip: Rýži, jedlou sodu a další neškodné mycí prostředky můžete použít k odstranění nečistot uvnitř cyklistických, kojeneckých i dalších lahví s úzkým hrdlem. Způsob čištění vždy však přizpůsobte materiálu, ze kterého je láhev vyrobená! Do plastové láhve například nelijte vařící vodu, ale pouze teplou.
Zdroje:
- https://www.sportuj.com/jak-vycistit-nerezovou-termosku/
- https://www.covybrat.cz/jak-vycistit-termosku-lahev-na-piti-nebo-kojeneckou-lahev/
- https://hobby.instory.cz/2029-jak-vycistit-vazu-nebo-termosku-od-caje-staci-obycejne-suroviny-ktere-mate-doma.html
- https://www.zijemehomemade.cz/cisteni-termosky/
- https://www.yapko.cz/jak-se-starat-o-termosku/
- https://www.tescoma.cz/jak-vycistit-termosku-od-caje