Jste zde

Jak vyzrát na barvy v bytě: Základní pravidla, která byste měli znát

barevný interiér Zdroj: Shutterstock
Barvy jsou věda. Ovlivňují naši náladu, umí nás nabít energií, nebo utlumit. Dokážou zvětšit malou místnost a velkou naopak usměrnit. Naučte se s nimi pracovat.

22. 7. 2022

Myslíte si, že to, jestli je vaše kuchyň vymalovaná oranžově, nebo rudě je vlastně jedno? Omyl! Zatímco oranžová barva podporuje chuť k jídlu a komunikaci mezi jednotlivými členy v rodině, rudá může působit agresivně, jako rudý hadr na býka. Večeře v rudé jídelně rozhodně nebudou probíhat v klidu.

Že tedy oranžovou vymalujete i dětský pokoj, když má pozitivní vliv na komunikaci? Zase špatně. Oranžová v dětském pokoji může děti rušit a pokud jsou vaše děti z divokých vajec, pak je v oranžovém pokojíku prostě neukočírujete. Práce s barvami v interiéru je velmi důležitá, často ale paradoxně nedoceněná.

shutterstock_1649202091.jpg

koupelně v temně růžové
Zdroj: 
Shutterstock
Tato koupelna si temně růžovou může dovolit - jde do ní totiž dostatek světla.

Správně vybrané barvy mají nejen pozitivní vliv na naši psychiku, zároveň ale umí zdůraznit i klady a pozitiva místnosti a naopak potlačit vše, na co nejste ve svém bytě zrovna hrdí. Chce to jen umět pracovat s barevnými tóny, jejich světlostí a sytostí.

Zatímco sytost ovlivňuje to, jak nám místnost přijde „živá“, světlost má zase zásadní vliv na to, jak v místnosti vnímáme vzdálenosti a hloubku. Máte malý obývací pokoj? Pak asi jen těžko uděláte dobře, když ho vymalujete velmi tmavě. Špatně usínáte? Pak sytě oranžová nebo zelená také nejsou ideální barvy pro stěny vaší ložnice.

Stejná barva – pokaždé jinak

Byli jste u přátel, ti měli nádherně fialkovou ložnici, stejně velkou jako máte vy, nechali jste se zlákat, koupili totožný odstín a teď pláčete nad výsledkem? Pak jste podcenili jednu zásadní poučku: Naprosto totožná barva nikdy nepůsobí v různých interiérech stejně. Vždy vypadá alespoň trochu jinak.

shutterstock_1933750727.jpg

oranžová kuchyně
Zdroj: 
Shutterstock
V oranžové jídelně by vám mělo více chutnat. Oranžová podporuje chuť k jídlu i komunikaci.

Proč? Protože ač je místnost třeba i stejně velká, má úplně odlišné světelné dispozice. Slunce do ní svítí více, případně méně, okna jsou větší, dveře zase užší… Světlo má na vnímání barev zásadní vliv. A to nejen to přirozené, ale i umělé.

Proto – pokud jen trochu můžete – vyzkoušejte, jak vaše vysněná barva vypadá na stěnách za denního světla a jak při umělém osvětlení. Může se totiž snadno stát, že při svitu žárovek, na vás ve dne perfektně barevné stěny začnou padat a vy se budete cítit stísněně. Nebo bude výsledek „jen“ velmi tmavý a temný.

Na kontrasty opatrně

Ano, protiklady se přitahují. A platí to i pro kombinace světlých a tmavých, případně studených a teplých barev, ale všeho s mírou. Hra kontrastů je sice jednoduchá a efektní, ale pokud je kontrast až příliš výrazný, pak už nepůsobí zajímavě, ale ruší. A přebíjí. Všechno. Můžete mít sebemodernější sedací soupravu, ale návštěvě budou oči stejně pořád utíkat do protějšího rohu, kde se střetává zelená s červenou…

shutterstock_1095175799.jpg

fialová stěna
Zdroj: 
Shutterstock
Fialová je barvou harmonie, nicméně tady jí je v prostoru možná až moc.

A co dál? Barvy v interiéru jsou tak rozsáhlou oblastí, že se jim budeme věnovat v několika dalších článcích. Podíváme se na barvy studené a teplé, na barvy světlé a tmavé, na to, jak působí v interiéru. Zvládneme i tipy na optické zvětšení prostor v bytě, i rady jak prostor naopak zmenšit. A v našem seriálu se dostaneme i k tomu, jaká barva je vhodná pro jakou místnost.

Zdroje:

  • https://www.realcity.cz/magazin/13892/zarizujeme-interier-naucte-se-zakladni-pravidla-ladeni/
  • https://www.living.cz/naucte-se-jednoduchy-trik-designeru-kombinovat-barvy-interieru-2/
  • https://www.homeincube.cz/jak-pracovat-s-barvami-v-interieru/
  • https://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/clanek/barvy-v-byte-ladte-podle-pravidla-60-30-10-40374582
  • https://inspirace.siko.cz/naucte-se-jak-jednoduse-kombinovat-barvy-v-interieru/