Jste zde

Jak zastínit ložnici pro kvalitní spánek

Zdroj: Unsplash
Máte problém s usínáním nebo se ráno probouzíte nedostatečně odpočatí? Příčinou toho, proč je váš spánek nekvalitní, může být světlo. Proč zvolit kvalitní zastínění ložnice a jaké typy zastínění existují?

6. 9. 2021

Co všechno má vliv na kvalitu spánku

Spánek má zásadní vliv na naše zdraví. Dlouhodobý nedostatek spánku může vést k podrážděnosti, kolísání hmotnosti, vysokému krevnímu tlaku, rozvoji psychických onemocnění i zhoršení paměti a motorických schopností.

Odborníci se shodují na tom, že kvalitu spánku ovlivňuje celá řada faktorů. Jedná se například o špatné umístění postele, nekvalitní matraci a nevyhovující polštář, příliš vysokou nebo nízkou teplotu v pokoji, elektroniku v blízkosti postele, která narušuje spánek, a v neposlední řadě o světlo v pokoji.

Správné zastínění ložnice je základ

Pojďme se ještě na chvíli zastavit u světla a říct si, proč je vlastně tma pro spánek tak důležitá. Vše se točí okolo spánkového hormonu melatoninu, který má zásluhu na usínání, probouzení i střídání cyklů během noci. Největší množství tohoto hormonu, kterému se také někdy říká hormon spánku, se uvolňuje ve tmě a působením světla se jeho tvorba snižuje.

Pokud tedy chcete, aby byl váš spánek co nejkvalitnější, měli byste se před spaním vyvarovat modrému světlu, které vychází z obrazovek a displejů a ideálně usínat v absolutní tmě. A jak absolutní tmy dosáhnout? Kvalitním zastíněním ložnice.

Typy zastínění: venkovní nebo vnitřní?

Pokud chcete v ložnici dosáhnout tmy, která zlepší kvalitu vašeho spánku, můžete zvolit buďto venkovní stínění, nebo vnitřní stínění.

Venkovní stínění pro dokonalou tmu

Mezi varianty venkovního stínění patří žaluzie, rolety a clony. Co se týče izolace tepla a světla, jsou vnější elektrické rolety nejúčinnější. Nejenže stíní, ale do značné míry dokáží také nahradit klimatizaci, navíc plní i funkci okenic a částečně tlumí zvuky zvenku.

bydlimekvalitne-sunsystem-predokenni-rolety.jpg

venkovní stínění pro dokonalou tmu
Zdroj: 
Sunsystem.cz
Předokenní rolety a žaluzie poskytují maximální zatemnění i soukromí.

Venkovní žaluzie a předokenní rolety

Venkovní rolety na okna i žaluzie jsou vytvořeny ke stejnému účelu, ale jsou mezi nimi drobné rozdíly. Předokenní žaluzie i rolety stíní, zabezpečují tepelnou ochranu budovy a je možné je ovládat mechanicky nebo pomocí dálkového ovládání. Stínicí rolety jsou však odolnější proti větru i proti vniknutí zlodějů a vytváří lepší protihlukovou bariéru. S pomocí žaluzií je zase možné optimálně regulovat světelné podmínky v místnosti.

Clony, screenové rolety a slunolamy

Alternativou k venkovním žaluziím a roletám jsou fasádní clony, které do místnosti nepropustí ostré sluneční paprsky, ale zároveň propustí dostatek denního světla. Také clony a screenové rolety je možné ovládat jak mechanicky, tak i motoricky.

Vnitřní stínění jako designový doplněk

Další možností je vnitřní stínění. Vnitřní typy stínění zatemňují okna, ale plní také dekorativní funkci. Nejčastěji jsou vyrobeny z látky a jsou dostupné v celé řadě barevných variant a dekorů. Kromě klasických záclon a závěsů existuje množství dalších druhů vnitřního stínění. Znáte je?

bydlimekvalitne-sunsystem-vnitrni-stineni.jpg

vnitřní stínění jako designový doplněk
Zdroj: 
Unsplash
Vnitřní stínění může být zajímavým designovým prvkem.

Japonské stěny

Japonské posuvné stěny se pyšní stejným stínícím efektem jako závěsy a navíc jsou výrazným estetickým prvkem každé domácnosti. Základem japonských stěn je závěsová nebo roletová látka vypnutá na pojízdných panelech, která je uchycena k pojezdu suchým zipem nebo hliníkovým klipovým profilem. Stěny se dají roztahovat zatažením za šňůrku nebo dálkovým ovládáním.

Plisé a rolety den a noc

Velmi oblíbeným stínícím prvkem jsou látkové žaluzie plisé. Plisé nabízí velký výběr dekorativních látek, jedinečnou konstrukci s možností oboustranného stahování a v neposlední řadě možnost zastínit i atypicky provedená okna. Okenní rolety den a noc mají střídavě průsvitné a neprůsvitné pruhy látky, díky čemuž můžete přesně regulovat propustnost světla.

Zatemňovací rolety do oken

Další možností jsou vnitřní zatemňovací rolety, které se mohou také podílet na celkovém vzhledu interiéru, podle toho, jakou látku zvolíte. Látkové rolety je možné pořídit i do střešních oken.

Vnitřní žaluzie do oken

Jednou z nejčastějších voleb jsou okenní žaluzie, které jsou dostupné v celé řadě variant. Nemusíte tak volit jen klasické hliníkové horizontální žaluzie, ale můžete si pořídit i designové žaluzie na míru vyrobené ze dřeva nebo třeba z látky. Další možností jsou vertikální žaluzie.

Podle čeho zastínění vybrat?

Jak postupovat při výběru zastínění? Vybírejte ho zejména s ohledem na účel, design interiéru i typ oken.

Účel

V první řadě je třeba si říci, proč si vlastně chcete stínicí techniku pořídit. Jde vám primárně o to, aby vám nesvítilo slunce do oken během dne nebo aby vám v zimě neutíkalo tolik tepla? Obecně totiž platí, že vnitřní stínění brání zvědavým pohledům sousedů, chrání před slunečními paprsky a dokáže vám v ložnici zajistit tmu, vnější zastínění navíc slouží jako tepelný izolant i bezpečnostní prvek.

Design interiéru

Stínění byste měli samozřejmě vybírat také s ohledem na design interiéru. Rolety, žaluzie a další typy zastínění ložnice jsou dostupné v celé řadě dekorů, takže můžete snadno vybrat takovou variantu, která se promění v designový prvek vašeho interiéru nebo exteriéru.

bydlimekvalitne-sunsystem-stineni.jpg

screenové rolety
Zdroj: 
Sunsystem.cz
Screenové rolety jsou vhodné i pro velká okna.

Typ oken

V neposlední řadě je samozřejmě třeba exteriérové a interiérové stínění vybírat s ohledem na typ oken. Například venkovní stínění se nehodí do každého okna, pokud totiž máte asymetrická okna, budete potřebovat vnitřní stínění vyrobené na míru.

Nezapomeňte na pravidelnou údržbu stínění

Údržba se samozřejmě odvíjí od toho, jaký typ zastínění zvolíte. Například látkové stínění byste měli pravidelně kartáčovat, vysát nebo otřít jemně navlhčenou textilií nebo houbou. Pokud je to možné, několikrát ročně jej vyperte v pračce.

Venkovní žaluzie byste zase měli ideálně čistit každý rok po létě i po zimě. Venkovní zastínění čistěte podle pokynů výrobce a nepoužívejte chemické prostředky, které by ho mohly poškodit.

Ať už se rozhodnete pro venkovní nebo vnitřní stínění, dosáhnete v ložnici absolutní tmy, díky čemuž se vám bude spát lépe než kdy dříve.