Jste zde

Jaké jsou nejmodernější trendy ve stavbě krbů?

krb s dřevem Zdroj: www.give.cz
Téměř každý, kdo uvažuje o stavbě krbu, si přeje mít co největší prosklení u krbové vložky, a mít tak i pěkný pohled do ohně. V nízkoenergetickém domě není potřeba velký výkon, protože nové domy jsou už výborně izolované a dochází tak k minimálním ztrátám

3. 9. 2021

Vzhledem k tomu, že existuje přímá úměra mezi velikostí krbové vložky a jejím výkonem, narazí často ten, kdo nový krb plánuje, na problém s příliš velkým výkonem vložky.

Moderním trendem při stavbě krbu je tak pořídit krbovou vložku s dvojitým nebo trojitým velkým zasklením, které co nejvíce omezí přímé sálání tepla z ohně do interiéru. Dochází tak k výraznému snížení rizika přetápění prostoru, kde je vložka umístěná, samozřejmě s možností dobré regulace rozsahu výkonu. 

Při stavbě krbu myslete i na akumulační prvky

Velká prosklená dvířka však znamenají nejen hezčí pohled na oheň, ale i větší podíl přímo vydávaného tepla, a tak i vyšší riziko přehřívání interiéru. Proto je potřeba při stavbě krbu myslet i na nějaké akumulační prvky, které budou absorbovat přebytečné teplo. Nejmodernějším trendem při stavbě krbu, který elegantně vyřeší problém s přetápěním, je kombinace akumulace a sálání.

Ke krbové vložce je třeba přidat nějakou akumulační hmotu, například akumulační prstence, které během hoření teplo akumulují a potom ho postupně předávají sáláním do místnosti nebo nejlépe do akumulačního pláště samotného krbu. Tím se tepelný výkon rozloží na delší dobu, a tedy reálně sníží na přijatelnou úroveň. 

p5dfbb1e35a33f-typ-p.jpg

akumulační krb
Zdroj: 
www.give.cz

V případě dobře dimenzované stavby stačí přiložit jen jednou za šest hodin. V takovém případě je také vhodné plášť stavby postavit z akumulačních materiálů, například ze šamotu, taženého šamotu, nebo jiných akumulačních materiálů, kdy krbová vložka odevzdává teplo nejen do akumulačních prstenců, ale také i akumulačnímu plášti, který ho později pomalým sáláním předává do interiéru obývacího pokoje.

Výhodou je, že u vhodně umístěného krbu v interiéru se takto dá teplo nasměrovat i do více místností, a tudíž se zvyšuje přidaná hodnota krbu.

Akumulační krb nabízí přirozený způsob, jak se zahřát

Hlavní výhodou akumulačního krbu v kombinaci se sálavým povrchem je to, že sálání tepla je odjakživa pro lidstvo přirozeným způsobem, jak se zahřát. A to především proto, že toto teplo připomíná letní dny podpořené sáláním tepla ze slunce. Díky tomu je tento typ tepla velmi příjemný, přirozený a také zdravý.

Vzduch se nepřepaluje v místnosti, nezpůsobuje jeho víření, a tím pádem ani nezvyšuje prašnost, což ocení úplně každý. Mezi další výhody sálavých krbů patří kromě už zmíněného sálavého tepla a s tím spojenou tepelnou pohodou také to, že takový krb výrazně šetří i peněženku, neboť naakumulované teplo se dokáže šířit delší časovou dobu do prostoru.

I když vhodně zvolená krbová vložka nemusí patřit mezi nejdražší kousky, za akumulační obklad nebo případný tahový systém si trošku připlatíte. Právě ten je příčinou větší náročnosti na samotnou práci i vyšší ceny vstupních materiálů. Přednosti akumulačního krbu ale jistě oceníte, a to nejen v nízkoenergetických domech.