Jste zde

Japonská metoda sušení prádla: Když ho správně rozložíte na sušák, je to fofr!

sušák a sušička Zdroj: Shutterstock
Sušení několika vypraných praček prádla je docela otrava. To zvláště ve chvíli, kdy nemáte k dispozici rozlehlou zahradu nebo sušičku prádla. Přesto existují poměrně jednoduché triky, jak prádlo usušit efektivně a během krátké doby.

24. 4. 2024

Jedním z nich je japonská metoda sušení prádla, kterou můžete aplikovat ve chvíli, kdy na suché prádlo opravdu spěcháte a nemáte k dispozici nic kromě běžného sušáku a zapnutého topení. Jak tahle metoda funguje a proč ji využívat?

Přečtěte si také: Jak vybrat sušičku prádla: rady pro občasné sušiče i fajnšmekry

Princip „tunelové“ metody

Taky většinou prádlo sušíte tak, že největší kusy dáte doprostřed sušáku a ty malé na okraj? Zkuste to příště obráceně! Ve středu sušáku se totiž vlhkost drží mnohem více, ovšem díky množství „drobného“ prádla po stranách bude moci rovnoměrně unikat do okolí, což pomůže k rychlejšímu sušení.

shutterstock_1909432075.jpg

prádlo na sušáku
Zdroj: 
Shutterstock
Aby prádlo rychleji doschnulo, záleží na tom, jak je na stojanu umístěné.

Sušák přisuňte k radiátoru a pověste na něj prádlo dle návodu výše. Na závěr ještě za radiátor zahákněte větší osušku nebo deku, kterou přehodíte přes sušicí stojan. Díky tomu se horký vzduch dostane přímo k mokrému prádlu a značně tak urychlí jeho schnutí, což může v konečném důsledku přinést i více než půlhodinovou úsporu.

Náš tip: Nezapomínejte na dostatečné větrání, které zajistí lepší cirkulaci vzduchu. Místo jednoho velkého sušáku s klasickou pultovou konstrukcí si pak můžete pořídit dva menší sušáky ve vertikální variantě.

Mohlo by vás zajímat: (Ne)výhody sušičky: Zapomenout bude moci na žehličku i aviváž. A náklady jsou nízké

Další triky, aby prádlo rychleji schnulo

Pokud prádlo ždímáte na menší počet otáček, může se stát, že budou schnout mnohem déle. Pokud si potřebujete vzít mikinu nebo jiný kus oblečení třeba na odpolední trénink, rozprostřete jednu větší osušku na tvrdou podložku, na ni umístěte věc k dosušení a tu přejíždějte druhým ručníkem smotaným do ruličky. Prádlo zbavené vlhkosti dejte doschnout k topení.

S rychlejším sušením prádla pomůže i žehlička. Stačí potřebný kousek oděvu párkrát přežehlit, případně si ještě vzít na pomoc fén. Sušení prádla na radiátoru se víceméně nedoporučuje v domácnostech, které obývají alergici, astmatici nebo osoby se zhoršenou imunitou.

Sušení na rozpáleném radiátoru totiž urychluje množení plísní, zejména té z rodu Aspergillus, které mohou ve vzácných případech způsobit i tzv. aspergilózu. Ta se projevuje kašlem (výjimečně i s příměsí krve), dušností a únavou.

Přečtěte si také: Jak prát bílé, černé a barevné prádlo: Pozor na teplotu, množství prášku a rozjasňovače

shutterstock_2214251577.jpg

prádlo na topení
Zdroj: 
Shutterstock
Sušit prádlo na topení se nedoporučuje, přispívá to totiž k šíření plísní.

Praktický tip závěrem

Pokud vás doma trápí vysoká vlhkost, je na místě zvážit investici do odvlhčovače vzduchu, který nejenom zbaví zdi plísní, ale také urychlí sušení prádla. Odvlhčovač stačí umístit do blízkosti sušáku a prádlo bude zhruba během tří hodin dokonale suché. To bez toho, aby se razantně zvýšila vlhkost vzduchu. Odvlhčovače pořídíte od několika stokorun, takže jde o mnohem nižší investici než v případě sušičky. 

Použité zdroje: 

  • https://chalupari-zahradkari.cz/zajimavosti/pradlo-suseni-bez-susicky/
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/16435-suseni-pradla-v-mrazu
  • https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/453683-to-by-vas-nenapadlo-zena-sdilela-trik-jak-rychle-ususit-pradlo
  • https://bydlimeutulne.cz/domaci-suseni-pradla-urychlete-ho-snadno/