12. 4. 2024
Šťavnatka březnovka a rychlá kulajda
Jak už název téhle houbičky napovídá, jde o jednu z vůbec prvních jarních hub, které můžete v lese potkat. Vydat se na její sběr můžete už v polovině února, větší šanci na úlovek máte ovšem během března a dubna. Po šťavnatce březnovce se poohlédněte ve smíšených smrkovo-borových lesích, roste také v poměrně vlhkých smrčinách, někde preferuje buk.
Šťavnatku můžete použít jako základ rychlé kulajdy. Kromě několika těchto houbiček budete potřebovat i 6 středně velkých brambor, 1 větší cibuli, 200 ml smetany na vaření, čerstvý kopr, sůl, pepř, špetku kmínu, 3 bobkové listy, 2 lžíce hladké mouky, lžíci oleje, kousíček másla, 1 lžíci octa, cukr a 2 vejce.
Ve větším hrnci si připravte základ polévky. Nalijte sem olej, přidejte kostičku másla a nechte rozehřát. Vedle si nakrájejte cibuli na malé kostičky a to samé proveďte s březnovkami. Nejprve orestujte cibuli, poté k ní přidejte houby. Vše zasypte moukou a zalijte studenou vodou. Případné hrudky rozmíchejte metličkou.
Přidejte nadrobno nakrájené brambory, kmín a bobkové listy. Osolte, opepřete a nechte vařit, dokud brambory nezměknou. Na závěr přilejte smetanu, vyndejte bobkové listy, vmíchejte rozkvedlaná vajíčka a drobně nakrájený kopr. Polévku odstavte a dochuťte octem, případně cukrem.
Přečtěte si také: Houbařské mýty: Vadí houbám ohřívání a pomůže při otravě sklenice mléka?
Destice chřapáčová je ideální na grilování
Tuhle jarní houbu najdete na kmenech a pařezech smrků a borovic od března do dubna. V nížinách je dosti hojná v jehličnatých i smíšených lesích a na vlhkých, sluncem prohřátých místech. Protože její chuť a vůně nejsou příliš výrazné, zamilují si ji i ti, kteří houbám příliš neholdují.
A jak tuhle krásku upravit? Protože si zachovává svou strukturu a ani po tepelné úpravě u ní nehrozí typická slizovitá konzistence, je skvělá jako základ pro soté (pokrm z masa, nakrájeného na menší kousky a rychle osmahnutého na malém množství tuku), nebo ke grilování.
Destice stačí osolit, případně posypat čerstvě namletým pepřem, zakápnout olivovým olejem a nechat zprudka orestovat na pánvi, či grilu. Skvělá je třeba do vegetariánských burgerů nebo špízů.
Mohlo by vás zajímat: Jak uchovat houby na zimu: Vyzkoušejte houby v soli nebo naložené v sádle
Kačenka česká ve smetanové omáčce s parmazánem
Do první vlny jarních hub se řadí také kačenka česká, která potěší houbaře na přelomu března a dubna. Jakmile teplota dosáhne 20 °C, kačenka z lesů mizí. Kačenky mají rády polostinná místa a milují třešně, takže je můžete najít ve starých třešňových sadech, které už zarostly lesem. Občas se objevují také pod jabloněmi. A jak tuhle lahodnou houbu upravit v kuchyni?
Kačenky jsou nejlepší, když je maličko orestujete a následně podusíte. Skvěle se tak hodí do krémových omáček. Na jednoduchou smetanovou omáčku budete potřebovat jednu větší cibuli, olej a oříšek másla, stroužek česneku, důkladně očištěné kačenky, cca 100 gramů parmazánu, zeleninový vývar, špetku mletého muškátového oříšku, čerstvě namletou sůl a pepř, vysokoprocentní smetanu a špetičku kari na dochucení.
Ve větším hrnci si rozpalte olej a máslo. Orestujte na něm nadrobno nakrájenou cibuli s česnekem. Přidejte nakrájené kačenky a znovu důkladně zarestujte. Zalijte smetanou a vývarem, přidejte nastrouhaný parmazán, a jakmile se rozpustí, promixujte ponorným mixérem. Dochuťte solí, pepřem, muškátovým oříškem a špetkou kari. Servírovat můžete s hoblinami parmazánu a orestovanými kousky kačenek.
Použité zdroje:
- https://www.jidloaradost.ambi.cz/clanky/11-vychytavek-ktere-vam-usnadni-zivot-v-kuchyni
- https://www.receptyonline.cz/skola-zacinajiciho-houbare/jarni-houby/
- https://www.limero.cz/blog/znate-jarni-houby/