Investice do matrace není zanedbatelná a spousta lidí se proto odbývá. Špatně vybraná matrace nicméně může odstartovat vleklé zdravotní problémy. Málokdo navíc ví, že i kvalitní matrace potřebuje po deseti letech vyměnit. Jinak vám zničí zdraví.
25. 6. 2013
V obchodech narazíte na velké množství různých variant matrací s různou tvrdostí, které zaručují nepřekonatelný odpočinek. Základem je ale vybrat matraci, která má různé anatomické zóny a body, které vždy ideálně podporují danou část těla. Další důležité hledisko představuje prodyšnost matrace, její záruka a možnost si ji předem vyzkoušet – lehnout si na ni.
Nejznámější typy výplní matrací – od paměťové pěny po sendvič
Paměťová pěna v současné době patří k nejpopulárnějším typům výplně matrace. Materiál, vyvinutý NASA ke snížení tlaku na těla astronautů, reaguje na teplotu a přizpůsobuje se tvaru těla. Díky tomu spíte v přirozené poloze a zlepšuje se vám krevní oběh.
Jakmile si na postel lehnete, začne viscoelastická polyuretanová pěna měknout a po celou dobu spánku udržuje stejnou teplotu jako vaše tělo. Protože je paměťová pěna příliš měkká na to, aby z ní byla celá matrace, používají se pro další vrstvy výplně tvrdší materiály. Těmi bývá např. syntetický materiál Ecocell, který tělu dodává kýženou oporu. Matrace s línou pěnou, jak se jinak paměťové pěně říká, se hodí na všechny typy roštů. Ne však na pevnou podložku. Paměťová pěna se používá i k výrobě zdravotních polštářů.
Studená pěna odvádí teplo
S línou pěnou se často spojuje pěna studená. Tyto materiály se běžně kombinují. Studenou pěnu lze považovat za náhradu nekvalitního molitanu. Jedná se o materiál, který drží tvar a odvádí teplo. Ve spojení s línou pěnou tvoří skvělou podporu páteře.
Takzvaná paměťová pěna byla vymyšlená vědci z NASA, dnes patří k nejoblíbenějším náplním v matracích. Zdroj: Dormeo.cz
Latexové matrace se tělu nepřizpůsobují tak jako paměťová pěna, ale jsou více prodyšné, velmi elastické a odolné proti deformaci. Tento typ výplně bývá vybaven podpěrnými anatomickými body a provzdušňovacími otvory. Vyrábí se ze syntetického latexu a přírodního kaučuku. Čím více přírodního materiálu se k výrobě použije, tím dražší matrace je. Matrace s výplní pouze z latexu je vhodná pro ty, kteří preferují měkčí materiály.
Proto se často, stejně tak jako tomu je u paměťové pěny, doplňuje latex o jádra z tvrdších pěnových materiálů. Latexovou matraci můžete používat na jakémkoli typu roštu.
Stále oblíbenější sendvičová matrace
Tento typ představuje spojení latexu, PUR paměťové pěny a kokosových nebo jiných tvrdších vláken. Každá strana takové matrace nabízí jinou tvrdost. Výhodou těchto matrací je tvarová stálost a odolnost proti deformacím. Cena matrace se odvíjí od použitého materiálu a technologie. Sendvičové matrace ale bývají nejdražší.
Vybavení pro alergiky – zaměřte se na latex
Postel je rájem pro všechny roztoče, kteří se živí odumřelou kůží člověka. Přítomnost prachu, bakterií a roztočů vám může v noci způsobovat dýchací potíže a jiné projevy alergií. Ve výplních z latexu a umělých pěn se ale roztoči nemnoží. Usazují se proto nejvíce v povlečení, přikrývce, polštáři a potahu na matrace.
Kvalita spánku a následně i našeho zdraví je úzce propojena s kvalitou matrace, na které trávíme noc. Zdroj: Dormeo.cz
Pro polštář i matraci tedy raději volte umělé materiály, ve kterých se těm všem malým potvůrkám příliš nelíbí. Pro potah matrace je dobrý bambus, který dokáže dobře absorbovat a odvádět vlhkost. Stříbrná vlákna zase zabraňují množení mikrobů a zadržování pachů.
Nejčastější chyby při nákupu – vyvarujte se jich!
Nekupujte si měkkou a nízkou matraci. Takové bývají zpravidla nekvalitní. Hodí se do postele pro hosty nebo na příležitostné spaní na chatě. Rozhodně ale nepatří do vaší ložnice. Dlouho nevydrží, a ani se vám na ní nebude dobře spát.
Matraci vybírejte i podle typu roštu. Dáte-li například matraci s paměťovou pěnou na pevnou podložku, solidně tak zkrátíte její životnost.
Matrace má trvanlivost zhruba 5 – 10 let. Záleží, jak se o ni staráte. Vězte, že po 10 letech pravidelného užívání si na matraci stoprocentně neodpočinete tak, jako když byla nová.
Chcete-li si nově vybavit své dvojlůžko, kupte si dvě samostatné matrace. Jednak si může každý vybrat tu, která mu je pohodlnější, a jednak vás už nikdy nebude budit převalování druhého. V případě, že se jedna matrace zdeformuje, nebude nutné kupovat celé nové dvojlůžko.
Každá kvalitní matrace musí mít opěrné body a různě tvrdé zóny. Zabraňuje to špatné poloze těla při spánku a předčasné deformaci výplně. Ideál představují tři zóny tvrdosti a nejméně pět opěrných bodů.
Dbejte na to, aby měla matrace snímatelný a pratelný potah. Pokud byste jej prali například čističem na koberce, mohli byste výplň matrace příliš namočit nebo poškodit nevhodnou chemikálií.
Tvrdé a tuhé matrace se hodí pro těžké váhy, jejichž tělo potřebuje větší oporu. Při nákupu se ale neřiďte jen čísly udávající stupeň tuhosti. Matraci je jednoduše nejlepší si předem vyzkoušet.