14. 6. 2021
Vedro na padnutí venku se dá ještě přežít. Když před ním máte kam utéct. Ještě líp – když se před ním můžete schovat doma. Pokud ale nemáte opravdu dobře zaizolovaný dům nebo byt, může se vám snadno stát, že si saunu „užijete“ i tam. Tedy v případě, že si nenainstalujete šikovnou klimatizaci, která vám dokonale osvěží vzduch.
Na co si dát pozor? Na nachlazení i spotřebu
Rozhodně to není tak, že když si dáte klimatizaci do bytu, budete v něm mít konstantních
20 °C a bude vám celé léto dobře, i když venku bude jednou tolik. Správně by měla být teplota uvnitř maximálně o 5 °C nižší než venku, abyste neprochladli. To platí zvlášť pro ty, kteří přijdou rozpaření z práce, sednou si doma ke kávě, pak se vydají ven se psem, kde se znovu prohřejí… A nakonec nastydnou při přípravě večeře.
Klimatizace a spotřeba
Rozhodně byste měli počítat s tím, že klimatizace vám může zvýšit náklady na elektřinu. Čím větší je místnost, kterou chcete klimatizovat, tím větší spotřebu bude stroj mít. Zatímco mobilní klimatizace, které můžete přesouvat, mají výkon 2 000 až 3 500 W, ty stabilní dosahují hodnot 2 500 až 5 000 W.
Vyšší výkon jde ruku v ruce nejen s vyšší spotřebou energie, ale taky s vyšší pořizovací cenou. Ta začíná zhruba na 13 000 Kč a končí u 100 000 Kč. Pokud můžeme radit, určitě se při výběru zaměřte na energetický štítek, který vám o spotřebě dost napoví, a taky na délku záruky.
S klimatizací i vyčistíte vzduch a v zimě si přitopíte
Dobrá volba nejen na léto, ale i na zimu, kdy si díky svému novému „miláčkovi“ můžete přitopit. Klimatizace totiž může fungovat podobně jako tepelné čerpadlo. Po celý rok pak můžete využít i funkci čištění vzduchu – moderní klimatizace mají dobré filtry a vzduch dokážou i ionizovat. V takovém případě ale musíte o filtr pečovat a častěji ho měnit.