4. 7. 2022
Venku se kočky „napasou“ bez větších problémů. Doma ale často nemají k běžné trávě přístup. Proto řada chovatelů vyráží pravidelně do hobby center a zahradnických potřeb pro tzv. kočičí trávu.
Kočičí dobrota i bezpečné čištění
K dispozici jsou nejen vzrostlé rostlinky, ale taky celé sady pro pěstování. Kočičí tráva není jedovatá a pro vašeho chlupatého mazlíčka proto zcela bezpečná. Jen počítejte s tím, že pokud k ní neměly kočky delší dobu přístup, čeká vás po bytě několik slizkých překvapení.
Kočky si totiž spásáním trávy čistí zažívací trakt, ve kterém ulpívají chlupy i zbytky nestrávené potravy. Tyhle odpadní částice se následně v žaludku přetvoří na tzv. bezoár, který potřebuje kočka vyloučit. Pokud jí nepřidáváte do potravy maltózové pasty, je zvracení jediným způsobem, jak bezoáry vyloučit.
Jak kočičí trávu vypěstovat?
Sáhnout můžete po vzrostlých rostlinkách kočičí trávy, které jsou ale v případě početnější smečky poměrně nákladnou investicí. Nerostou totiž rychle a kočky zelená stébélka poměrně brzy spasou. Cenově dostupnější a mnohem rychlejší variantou je pěstování trávy ze semínek ječmenu, ovsa, pšenice nebo žita.
Semínka kočičí trávy nebo zmíněných obilovin nechte naklíčit v misce nebo vlhké vatě. Jakmile uvidíte první výhonky, můžete je přemístit do květináče s hlínou (cca 0,5 cm hluboko). Pokud budete tuhle kočičí dobrotu pěstovat uvnitř interiéru, růst vám může klidně po celý rok.
Nezapomínejte na pravidelnou zálivku
Aby se trávě dařilo, je potřeba udržovat substrát neustále vlhký. Truhlík se zasazenými semeny přikryjte a umístěte ho na nějaké teplé a tmavé místo.
Jakmile se objeví první výhonky nad zeminou, truhlík odkryjte a přestěhujte ho na přímé sluneční světlo.
Trávu můžete kočičce nabídnout za 10 až 14 dnů po vyrašení nebo ve chvíli, když dosáhne velikosti 10 cm. Jíst ji může přímo z truhlíku. Aby tráva vydržela nájezd chlupatých mazlíků a pravidelně dorůstala, po každé návštěvě kočičí smečky ji trošku zastřihněte a uložte na pár dní tam, kde k ní nebudou mít kočky přístup.
Pravidelně také kontrolujte, zda se do ní nepustili škůdci nebo plísně. Trávu pro kočky zalévejte až potom, co vršek půdy zaschne. Pokud začne tráva vadnout nebo vám zežloutne, trávu vyhoďte a vypěstujte si novou.
Poměrně snadno a levně tak dodáte kočce potřebné vitamíny, minerální látky a zároveň se postaráte o přirozené vylučování bezoárů. Velkou výhodou je i skutečnost, že se kočička s největší pravděpodobností přestane zajímat o další kytky v domácnosti a zaměří se výlučně na pochoutku, kterou jste jí vlastnoručně vypěstovali.
Použité zdroje:
- https://primanapady.cz/clanek-295948-vime-jak-obalamutit-kocku-aby-se-nazrala-a-pokojove-rostliny-zustaly-cele
- https://www.jimeto.cz/kocici-trava-vypestujte-si-doma-rostlinu-kterou-si-vas-mazlicek-zamiluje-lehci-to-uz-byt-nemuze/
- https://kociciradce.cz/kocici-trava-pro-kocky/