Rozhodli jste se pro koupi stavební parcely a stavbu rodinného domu? Pak všechno pečlivě zvažte. Tady více než jinde platí rčení „dvakrát měř a jednou řež“. Stačí totiž jediný podpis a obrovská chyba je na světě.
20. 9. 2011
Koupě pozemku pro stavu domu rozhodně není levnou investicí. Které město v cenách vede? Na nejdražší pozemky Praha 1. Tady vás metr čtvereční přišel v roce 2007 na 38 tisíc korun. V žebříčku pak následují i další oblasti v Praze a jejím okolí. První „nepražskou“ lokalitou jsou Karlovy Vary. Tady můžete pozemek pořídit v průměru za 2800 korun za metr čtvereční.
Cena se ale vždy odvíjí od konkrétní lokality a od jejích dispozic. Nabízí vám makléř pozemek za cenu, která je mnohem nižší, než je průměrná cena pozemků v okolí? Pak buďte opatrní. Možná totiž s pozemkem kupujete zároveň i zatím neobjeveného zajíce v pytli v podobě plánované dálnice nebo průmyslové zóny.
Na co si dát pozor?
Sestavili jsme pro vás seznam několika tipů na to, co si prověřit, než kupní smlouvu opatříte svým podpisem.
Cenu zásadně ovlivňuje fakt, jestli je pozemek zasíťovaný, nebo ne. Co je základ? Elektřina, voda, kanalizace, plyn. Ověřte si také to, jestli je v místě dobrý signál všech mobilních operátorů. Plusem a důvodem pro zvýšení ceny je potom veřejné osvětlení a chodníky.
Cenu pozemku ovlivňuje spousta faktorů. Při jeho koupi si proto dejte veliký pozor. Crestyl
Ač se to možná nezdá. Dalším zásadním bodem je přístupové cesta. Pokud jde o veřejnou komunikaci, můžete si gratulovat. Pokud leží na jednom, nebo několika soukromých pozemcích, pak vás v případě koupě pozemku, čeká kolečko po právnících.
Ne každý bude svolný nechat vás po ní jezdit sem a tam. Možná ji budeme muset odkoupit, nebo spoluvlastnit. Řešením je i uvalení věcného břemena.
Záplavová zóna? Rozlučte se s hypotékou!
Je pozemek blízko vodního toku nebo pod hrází rybníka? Pak si zjistěte, zdali vám pojišťovna pojistí stavbu, kterou na pozemku postavíte. Pokud ne, pak se rozlučte i s hypotékou od banky. Ta financování bydlení tohoto typu zamítne.
Než začnete stavět, musíte mít místo, kde váš nový dům vznikne. Crestyl
U stožárů vysokého napětí a v blízkosti železnice pak počítejte s ochranným pásmem, ve kterém se nesmí stavět. V blízkosti letiště a větší silnice se přidá hluk a prach. Pozor si dejte i na nejrůznější místní vyhlášky a na to, jestli pozemek nepatří do chráněného území. Mohlo by se vám totiž snadno stát, že vám plánovanou stavbu zatrhnou třeba ochranáři.
Prozkoumejte územní plán
Je všechno v pořádku? Pak se ještě ujistěte, že v územním plánu s vámi vybraným pozemkem opravdu počítají jako se stavební parcelou a není tam vedený jako nezastavitelné území. Ověřte si i to, jestli v jeho blízkosti není v plánu výstavba rychlostní komunikace, obchvatu, průmyslové zóny nebo nějaké další „příjemnosti“. Pokud ne, pak už vám nic nebrání podepsat kupní smlouvu.
A které pozemky jsou v Česku momentálně nejžádanější. Asi není překvapením, že ty v okolí Prahy. Buď v jejích okrajových částech jako jsou třeba Bráník nebo Podbaba, popřípadě v obcích, které jsou v okruhu 20-30 kilometrů. Ve velkém se tak staví třeba v Rudné a velké oblibě se v poslední době těší i Vysoký Újezd asi deset minut jízdy po dálnici ze Zličína.