Jste zde

Kuří noha: Dříve lahůdka, dneska plevel. Dejte šanci téhle výborné zelenině!

šrucha na talíři Zdroj: Shutterstock
Připomeňte si spolu s námi dnes už zapomenutou šruchu zelnou. Vysoce výživnou a šťavnatou listovou zeleninu, kterou většina z nás vnímá pouze jako obtížný a urputný plevel.

7. 8. 2024

Šrucha zelná, lidově portulák či kuří noha, je plevelná rostlina původem z Afriky, která většině zahrádkářů přináší nemalé starosti. Pokud ji však usměrníte a necháte ji plazit tam, kde ničemu nevadí, získáte šťavnatou listovou zeleninu, která má rozhodně co nabídnout! 

shutterstock_2448666577.jpg

květy šruchy
Zdroj: 
Shutterstock
Šrucha má načervenalý a plazivý stonek, oválné listy a koncem léta vykvétá drobnými žlutými kvítky, které se později mění v lusk. 

Přírodní zdroj síly a zdraví

Šrucha je bohatý a velmi pestrý zdroj látek, které mají pozitivní vliv na lidské zdraví. Vedle mnoha vitamínů, antioxidantů a minerálních látek, obsahuje také velké množství omega 3 mastných kyselin, které pomáhají snižovat zánětlivé procesy v těle a předcházejí nejrůznějším kardiovaskulárním chorobám. 

Šrucha si ale kromě zánětů dokáže poradit i s oslabenou imunitou, špatným trávením, vysokým cholesterolem a s ranami, které se dlouho hojí. Významná je také pro paměť a správnou funkci mozku. 

Šruchu můžete sklízet až do října

Šrucha je nenáročná a rychle rostoucí rostlina, na kterou můžete narazit téměř všude. Ve volné přírodě se jí daří podél chodníků, na okrajích cest i mezi dlažebními kostkami. Pokud si však chcete pochutnat, doporučujeme šruchu sbírat na neznečištěných místech nebo na své zahradě, kde si ji můžete velmi jednoduše sami vypěstovat. 

shutterstock_2190371695.jpg

šrucha v košíčku
Zdroj: 
Shutterstock
S prvním výsevem na záhon vyčkejte až do konce května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Za oknem v květináči ji můžete vysít kdykoliv.

Šruchu vysejte ideálně na slunné stanoviště a do dobře propustné, spíše písčité půdy. Dopřejte jí pravidelnou zálivku a když dosáhne zhruba 5 cm, seřízněte ji, aby vám nevykvetla. 

Tip: Ke konci vegetačního období nechte šruchu vykvést a vytvořit semena. Sama se vysemení a vyroste vám i příští rok. 

Nejlahodnější je čerstvá a před rozkvětem

Šrucha má zajímavou a velmi výraznou chuť. Vždy je však vhodné konzumovat mladé listy, popřípadě nať před rozkvětem! Jakmile šrucha vykvete, získává příliš ostrou chuť. 

shutterstock_1791399491.jpg

šrucha ve váze
Zdroj: 
Shutterstock
Odvar, popřípadě čerstvě vylisovaná šťáva ze šruchy pomáhá snižovat horečku.

V kuchyni má šrucha široké uplatnění. Přidat ji můžete do salátů, dušených pokrmů, polévek, pomazánek i do nejrůznějších zálivek a dipů. Lze ji také zdobit hotové pokrmy a upravit ji můžete podobně jako špenát. 

Zdroje:

  • https://www.awashop.cz/srucha-zelna-c1866/
  • https://www.toprecepty.cz/clanky/1741-byliny-v-kuchyni-zazracne-lecivy-plevel-srucha-je-skvely-v-salatech-i-pomazankach/
  • https://living.iprima.cz/srucha-zelna-je-uzasna-zelenina-ale-taky-plevel-zvany-kuri-noha-jak-ji-pestovat-89197
  • https://www.ireceptar.cz/zdravi/srucha-zdravi-30000422.html
  • https://www.ireceptar.cz/zdravi/srucha-zelna-30001221.html