14. 6. 2021
Mezi hlavní výhody LED osvětlení patří to, že oproti klasickým žárovkám je jejich provoz o 80–90 % úspornější. Zjistěte vše, co vás o LED osvětlení zajímá.
Nahlédněte do historie
Zkratka LED pochází z anglického sousloví Light-Emitting Diode, což můžeme přeložit jako dioda emitující světlo. První praktická LED dioda pochází z roku 1962 a vynalezl ji Nick Holonyak junior. Z počátku byl však problém s nízkým výkonem, takže se LED diody nehodily pro osvětlování prostoru.
Později se jejich vývoj posunul natolik, že došlo ke zvýšení světelného výkonu, a mohly se tak stát zdrojem i pro osvětlení interiérů či exteriérů. V roce 2002 však díky neustálému zlepšování předstihly LED žárovky žárovky klasické a pomalu se staly novým trendem ve svícení. Dnes se LED zdroje a svítidla používají nejen v domácnostech, ale také ve výrobě nebo v komerční sféře. Jsou dostupné v celé řadě tvarových a barevných provedení, umožňují stmívání nebo napojení na smart domácnost.
Jak funguje LED osvětlení
LED dioda je elektronická polovodičová součástka obsahující P-N přechod, kterým prochází elektrický proud. Oproti klasickým žárovkám, výbojkám nebo zářivkám pracují LED diody s poměrně malými hodnotami vstupního napětí a proudu.
Součástí diod jsou tzv. optické prvky pro lepší rozptyl světla. Tímto optickým prvkem je kulový vrchlík z epoxidové pryskyřice. Podle vlastností kulového vrchlíku mají diody bodové nebo rozptylové vlastnosti s různými vyzařovacími úhly. Pryskyřice je navržena tak, aby umožnila průchod maximálnímu množství světla, ovlivňuje úhel, pod kterým se světlo šíří, a chrání LED diodu před vlivy okolí. Díky zapouzdření je LED dioda v podstatě téměř nezničitelná.
Výhody LED osvětlení
Díky unikátnímu konstrukčnímu zpracování s sebou LED technologie nese hned několik výhod:
- její životnost činí několik desítek tisíc hodin, čímž ušetříte za nákup nových zdrojů,
- na plný výkon se rozsvítí v řádu milisekund,
- nedělá jí problém časté zapínání a vypínání,
- elektrickou energii přeměňuje až z 60 % na světlo, nikoli na teplo,
- je odolná proti nárazům a poškození,
- neobsahuje rtuť ani jiné toxické látky,
- dokáže uspořit až 75 % nákladů na elektrickou energii,
- eliminuje nebezpečí infračerveného a ultrafialového záření,
- je možné ji použít venku i uvnitř,
- její používání je ekologické.
Jak vybrat vhodné LED osvětlení
LED osvětlení vybírejte podle toho, k čemu jej budete využívat. Jiné nároky budete mít na osvětlení pracovní plochy, chodby, koupelny nebo zahrady. Při otázce, jak vybrat LED svítidlo či žárovku, přihlédněte k těmto základním parametrům:
- Světelný tok – vyjadřuje množství světelné energie vyzářené za určitou časovou jednotku. Jednotkou je lumen, který informuje o tom, jak moc žárovka svítí. Při výběru LED žárovky se tedy neorientujete podle wattů, jako u klasických žárovek, ale podle lumenů.
- Stupeň podání barev – říká, jak věrně vypadají barvy při umělém osvětlení. Čím vyšší hodnota je, tím věrněji barvy vypadají. Rozsah je 0–100, přičemž doma či v kanceláři si vystačíte s hodnotou Ra 80 a více.
- Účinnost – uvádí se v lm/W a vyjadřuje svítivost LED žárovky vzhledem k množství dodané energie.
- Teplota chromatičnosti – udává, jakou barvou LED žárovka svítí. Hodnota se vyjadřuje v kelvinech a platí, že čím vyšší číslo je, tím více bílé až modré světlo je. Do místností, ve kterých pracujete nebo na práci potřebujete dobře vidět, instalujte LED s 5 000 K a více, do prostorů, kde chcete relaxovat, žárovky s nižší hodnotou K.
Rozdělení LED osvětlení
Jednoduše můžeme LED osvětlení rozdělit na venkovní a vnitřní. V případě venkovního použití je potřeba, aby bylo světlo odolné proti prachu a vodě.
- LED osvětlení do kuchyně – své místo si najde v podobě LED pásků či zářivek nad pracovní deskou kuchyňské linky. Ideální barva světla bude denní bílá. Samozřejmě v kuchyni nesmí chybět také světlo centrální, které může mít podobu závěsného lustru či LED bodovek.
- LED osvětlení koupelny – v koupelně nesmí chybět zrcadlo s LED osvětlením v neutrální denní barvě. Samozřejmostí je světlo centrální, ale také náladové. Stejně jako pro exteriérové použití i v koupelně je nutné dbát na dostatečné bezpečnostní krytí a odolnost proti vodě.
- LED osvětlení obýváku – v této místnosti je důležitá kombinace světel. Své místo zde bude mít stropní svítidlo, ale také lampy a náladové osvětlení. Centrální světlo by mělo mít teplou bílou barvu. Pro čtení využijte směrové světlo s barvou denní bílé. Náladovým osvětlením mohou být LED pásky a panely, které umožňují střídání RGB barevného spektra.
- LED osvětlení chodby – sáhnout můžete po stropních a nástěnných světlech, ale také po LED páscích, které se instalují kolem schodů. Ideální je doplnění o pohybová čidla, díky kterým světla svítí jen v případě, kdy zaznamenají pohyb.
- LED osvětlení dětského pokoje a pracovny – důležitý je výběr výkonnějšího centrálního osvětlení. Na pracovním stole by neměla chybět stolní lampa s možností regulace světla a směrováním. Další lampička může stát na nočním stolku nebo může být připevněná na stěnu.
- LED osvětlení ložnice – centrální svítidlo by vás nemělo oslňovat, takže by ve spodní části mělo být zastíněné. Ideální barvou do ložnice je teplá bílá, která se hodí pro relaxaci. Na nočních stolcích by měly stát lampičky, které nebudou oslňovat partnera, ale poskytnou vám dostatek světla například ke čtení.
- LED osvětlení zahrady – v tomto případě sáhněte po zdrojích s bezpečnostním krytím IP44 až IP68. LED osvětlením můžete světlo přivést pod pergolu, do rybníčku nebo osvětlit chodníčky či příjezdovou cestu. Využít přitom můžete venkovních lustrů, lamp nebo LED pásků.
V provedení LED je možné pořídit i doplňkové či náladové osvětlení, mezi které patří LED pásky či nejrůznější dekorativní světla jako třeba vánoční. Těmi vyšperkujete atmosféru do posledního detailu.