11. 9. 2022
Lilie jsou královny mezi okrasnými rostlinami. Opojně voní a za málo péče se vám odmění překrásnými a velkými květy v široké paletě barev. Při jejich pěstování, které mimochodem zvládne i naprostý začátečník, je však velmi důležitá správná hloubka výsadby a načasování.
Zahradě dodají nádech luxusu
Nejvhodnější dobou pro výsadbu lilií je podzim, ideálně září a začátek října. Pokud cibulky lilií zasadíte později, nestihnou zakořenit a zimu pravděpodobně nepřežijí.
Cibule, které nejeví známky poškození, jsou pevné a kvalitní, vysazujte do propustné a lehké půdy, která bude bohatá na živiny a mírně kyselá. Špičky cibulí vždy směřujte vzhůru a vhodnou hloubku výsadby zvolte podle velikosti cibule a podle kvality půdy.
Obecně však platí, že cibule by měla být vložena do hloubky, která odpovídá dvojnásobku až trojnásobku jejich délky. Ihned po výsadbě pak nezapomeňte cibuli vydatně zalít!
Se zálivkou buďte opatrní!
Zálivku dodávejte cibulím pravidelně. Zejména však při extrémních vedrech a v době květu. Půda by neměla nikdy vyschnout, ale ani by neměla být přemokřená, aby nedošlo k uhnití cibule.
Tip: Před výsadbou cibule lilií ošetřete fungicidním prostředkem, který bude sloužit jako ochrana před vznikem plísní a jiných houbových chorob.
Lilie sázejte do polostínu nebo na slunné stanoviště, nikoliv však na místa, kam slunce praží celý den. Vzrostlé rostliny chraňte před větrem a do jejich blízkosti zasaďte nižší trvalky, které ochrání kořeny lilií. Květy nijak nezastiňujte a ponechte je vystavené slunci.
Lilie pravidelně hnojte a po odkvětu nezapomeňte odstranit lodyhu s odkvetlým květem až u země.
Na dno květináče umístěte drenážní vrstvu
Při pěstování lilií v květináči zvolte raději nižší odrůdy, které se nebudou lámat a snáze se udrží vzpřímené. Najděte jim dostatečně velkou nádobu a na balkoně či terase slunné místo, které bude chráněno před větrem. Se zálivkou buďte velmi opatrní, popř. na dno květináče umístěte štěrk, drobné kamínky nebo jinou vrstvu drenáže, které zajistí odtok přebytečné vody.
Tip: Lilie se skvěle hodí k řezu. Nezapomeňte jim ale pravidelně měnit vodu a před vložením do vázy je šikmo seřízněte a odstraňte jim listy, které by jinak byly pod hladinou.
Zimu přečkají v půdě
Lilie patří mezi mrazuvzdorné cibuloviny, takže je můžete nechat přes zimu v zemi. Nicméně cibule v záhoně je vhodné přikrýt vyzrálým kompostem a cibule v nádobě je zase lepší přenést do chladnější místnosti, kde teploty neklesnou pod bod mrazu.
Výrazně také snižte zálivku, ale pamatujte, že ani v tomto období nesmí substrát nikdy zcela vyschnout.
Zdroje:
- https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/jake-je-tajemstvi-dlouhovekosti-lilii-pri-jejich-pestovani-se-staci-ridit-jednoduchymi-pravidly/
- https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-15644-lilie-dustojnost-a-elegance-ve-vasi-zahrade
- https://www.pestik.cz/module/csblog/post/239-5-rady-k-pestovani-lilii.html#gref
- https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/lilie-se-daji-pestovat-i-v-kvetinaci-zkuste-to
- https://izahradkar.cz/zahrada/okrasne-rostliny/kvetiny/pestujeme-lilie-kam-ceho-vysadit-pred-cim-chranit/
- https://www.jahodarnabrozany.cz/clanky-2/pestovani-lilii-krok-za-krokem-kdy-a-kam-je-vysadit-a-jak-se-o-ne-starat/