Jste zde

Magický vřesový čaj: Prý báječně podpoří vydatný spánek a vyčistí hlavu!

konvička s vřesovým čajem Zdroj: Shutterstock
Pijete vřesový čaj? A mohli bychom to vidět? Pokud vás tahle otázka zarazila, pak doplníme, že nálev ze sušené nati nebo samotných vřesových kvítků umí udělat dobře na těle i na duši. Jak vřes správně upravit, aby chutnal a léčil? Máme pro vás několik rad

5. 12. 2024

Vřesu bývá přisuzována řada (někdy až magických) účinků. Tahle rostlinka například podle Keltů uvolňuje mysl, dodává sílu vydatnému spánku, smiřuje nás s minulostí a posiluje vědomí sebe sama. 

Bylinka ovšem bývá i v dnešní době součástí řady čajových směsí. A to zejména těch, které popíjíme, abychom si pomohli od urologických nebo gynekologických obtíží.

shutterstock_1757593970.jpg

vřes do čaje
Zdroj: 
Shutterstock
Vřes je poměrně častou součástí čajových směsí.

Protože vřes obsahuje flavonoidy, třísloviny, kyselinu křemičitou, minerální látky, silice, hořčiny a saponiny, působí močopudně a dezinfekčně, pomáhá při léčbě zánětů močových cest a podporuje normální funkci močového měchýře. 

Oblíbený je také jako podpůrná bylina a při různých typech ledvinových potíží a při otocích způsobených nedostatečnou činností ledvin. Staré herbáře se zmiňují také o jeho pozitivních účincích při léčbě dny. Bylinka totiž prý dokáže odvádět z těla kyselinu močovou. 

Přečtěte si také: Čaj z borovicového jehličí pomáhá už tisíce let. Proč a jak si ho připravit?

Jak si připravit čaj z vřesu?

Pokud řešíte obdobné potíže popsané výše nebo jim chcete jednoduše předcházet, naordinujte si několikatýdenní čajovou kúru. Na přípravu čaje z vřesu budete potřebovat 1 čajovou lžičku sušeného vřesu, kterou zalijete 250 ml vroucí vody a necháte ji 10 min vyluhovat v přikryté nádobě

shutterstock_2521010331.jpg

vřesový čaj
Zdroj: 
Shutterstock
Vřesový čaj má mnoho pozitivních dopadů na naše zdraví.

Nálev bude mít mírně nahořklou chuť, takže ji můžete vylepšit medem nebo třtinovým cukrem. Skvělá je třeba i stévie nebo čekankový sirup. S ním ale opatrně, protože má ve větším množství silně projímavé účinky. 

Náš tip: Pokud odvar připravujete z čerstvého vřesu, množství bude odpovídat dávce bylinek, kterou zvládnete uchopit prsty jedné ruky.

Podpořte imunitu dalšími alternativami

Čaj z vřesu je sám o sobě výborným společníkem a pomocníkem od mnohých neduhů. Pokud chcete jeho sílu umocnit a zároveň posílit imunitu před obdobím viróz a angín, můžete bylinku smíchat se sušenými květy divizny, šípky nebo rakytníku. Čaj můžete opět osladit medem nebo zmíněnou stévií či čekankou.

Z vřesu se vařilo pivo a věneček z něj nosily nezadané dívky

Vřes byl v minulosti hojně využívanou bylinkou. A to nejen při přípravě zdravého čaje. Například ve Skotsku, Anglii a Irsku se od dob středověku vařilo vřesové pivo. Nejprve čistě z vřesu, později se do něj přidávala příměs chmelu. Dnes už se většinou vaří pivo chmelové s příměsí vřesu, který mu dodává zajímavě bylinkovo-dřevitou chuť a vůni. 

Další zajímavost, která s využitím vřesu neodmyslitelně souvisí, pochází opět ze Skotska. Pokud se tady v minulosti konala svatba, všechny nezadané ženy, které se jí zúčastnily, měly mít na rukách roztomilé vřesové věnečky. Často se na veselce nezadaní lidé párovali právě díky tomuhle milému znamení. 

Použité zdroje:

  • https://www.salveo.cz/blog/2021/08/51-vres-obecny_-bylina-pozdniho-leta-
  • https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/kere/226-vres-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti
  • https://www.lekarna.cz/clanek/vres/

Související články