15. 9. 2021
Že vám myrobalány a mirabelky vůbec nic neříkají? Ale kdeže! Při toulkách přírodou už jste je určitě někdy ochutnali. Avšak v domnění, že jíte špendlíky. Plody jsou si totiž hodně podobné a rozpoznat je není vůbec jednoduché.
Pravé špendlíky jsou ve volné přírodě vzácností
Na pravé špendlíky ve volné přírodě narazíte jen málokdy. Podél cest nebo v parcích obvykle narazíte na mirabelky nebo myrobalány, které jsou však méně chutné.
Pravé špendlíky jsou sladké, mají jemnou vůni a svým tvarem připomínají švestku. Jsou však žluté a o něco menší. Jejich dužina lze snadno oddělit od pecky a mezi lidmi se vysloužili označení sralka, kolomaznice nebo také prdlavka, protože při nadměrné konzumaci mají projímavé účinky.
Strom, který se jmenuje Slivoň špendlík žlutý, je tvarem koruny i vzrůstem velmi podobný švestce a jeho pěstování není vůbec složité. V podstatě vyžaduje stejné pěstební podmínky jako všem více známější slivoň švestka. Tedy světlé a teplé stanoviště s dostatkem vláhy.
Špendlíky, které dozrávají v druhé polovině srpna, můžete zavařit, zamrazit nebo si z nich vyrobit špendlíkovici, která je údajně lepší než slivovice.
Mirabelky, plody slivoně mirabelky, jsou o něco drobnější než špendlíky, mají kulovitý tvar a zlatožlutou barvu. Osluněná strana plodu je červeně tečkovaná a stejně jako u špendlíků lze dužina velmi dobře oddělit od pecky.
Zralé plody jsou příjemně sladké a obsahují spoustu cenných látek, které mají pozitivní vliv na zdraví. Jsou vhodné při detoxikaci organismu, zlepšují trávení, udržují pevné a zdravé kosti, zaženou únavu i stres a jsou skvělou prevencí zácpy.
Na myrobalány narazíte ve volné přírodě nejčastěji. Ne vždy si na nich ale pochutnáte. Obsahují totiž podstatně méně cukru než špendlíky i mirabelky a slupka bývá nahořklá. Plody, které dozrávají obvykle dříve než špendlíky, mají kulovitý tvar a jsou žluté až červené. Hlavním poznávacím znakem je, že dužina lze jen velmi obtížně oddělit od pecky.
Výborné na výrobu trnkovice
Všechny tři plody můžete v kuchyni využít de facto jako švestky. Skvěle se hodí na pečení koláčů i buchet, k přípravu džemů, kompotů, marmelády, pečeného čaje i k výrobě ovocného vína nebo pálenky. Nejlepší jsou však špendlíky, které obsahují nejvíce cukru a při pečení neztrácejí svou barvu ani tvar. A podle mnohých je z nich i chuťově nejlepší pálenka.
Zdroje:
- https://www.czechspecials.cz/news-articles/spendliky,-myrobalany,-mirabelky-opomijene-ovoce
- https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/spendliky-polozapomenute-ovoce
- https://www.coopclub.cz/zdravy_zivotni_styl/myrobalany-tresnove-neboli-lidove-spendliky/
- https://vitalweb.cz/968/spendliky-opomijene-ovoce-vyborne-do-dzemu-co-o-nich-vime
- https://region.rozhlas.cz/jak-poznat-pravy-a-sladky-spendlik-cesi-si-ho-pletou-s-myrobalany-7619500
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Slivo%C5%88_%C5%A1pendl%C3%ADk_%C5%BElut%C3%BD
- https://www.vitalia.cz/clanky/je-mirabelka-spendlik-nepravem-opomijene-ovoce-ma-skvelou-chut-a-plno-cennych-latek/
- https://www.spektrumzdravi.cz/bydleni-zahrada/mirabelka-neni-spendlik-i-pestovani-mirabelek-vsak-zvladne-temer-kazdy
- https://olomouc.rozhlas.cz/jak-poznat-pravy-a-sladky-spendlik-cesi-si-ho-pletou-s-myrobalany-7619500