24. 3. 2020
Jak ho ale vybrat? Na trhu najdeme dva základní druhy – ruční a automatické mlýnky. Ty první bohatě stačí, když potřebujete maso umlít jen občas a v malém množství. Elektrické mlýnky jsou vhodné, když melete často a ve větším množství. Zároveň vám dají několik možností, s jakou hrubostí maso namlít.
Rozdíl je v ceně i v rychlosti
Rozdíl i v ceně – za elektrický mlýnek na maso si na rozdíl od toho ručního trochu připlatíte. Na druhou stranu je nutno podotknout, že za super mechanický mlýnek můžete dát totéž co za nejlevnější elektrický mlýnek.
Kvalitní ruční mlýnek má jednoduchou, leč bytelnou konstrukci, na které se může jen málo pokazit. Proto vám tenhle pomocník může vydržet funkční třeba i desítky let. Pokud si to přejete, vybírejte raději kovový mlýnek než ten z pevného plastu (ten je náchylnější k poškození, i když je pevný).
Zdroj: pixabay.com
Elektrický mlýnek na maso je zase oblíbený, protože se s ním nenadřete, nemusíte vyvinout příliš energie, abyste získali, co chcete. I u toho nejkvalitnějšího mlýnku ale snáz dojde k poškození v porovnání s tím mechanickým. Velkým plusem ale zůstává rychlost mletí – elektrický mlýnek mele klidně i 4x rychleji, než jak dokážete mlít vy s mlýnkem ručním.
Parametry výběru elektrického mlýnku
Podle čeho tedy vybírat, když se rozhodnete pro elektrický mlýnek na maso? K základním parametrům patří hmotnost mlýnku, počet kotoučů, strouhací nástavce a možnost zpětného chodu. Nezanedbatelným měřítkem je taky příkon nebo úspornost konkrétních motorů.
Nejde jenom o maso
Mlýnek na maso sice primárně vznikl pro mletí masa, nicméně v něm můžete v pohodě umlít i jiné suroviny – třeba ořechy, když je nechcete pracně drtit, nebo pečivo na strouhanku. Nezapomeňte ale mlýnek po každém použití opravdu dobře omýt, ať vás pak netrápí snížená kvalita dalšího mletého pokrmu.