22. 9. 2023
Kostní dřeň, lidově morek, je měkká tkáň uvnitř dlouhých kostí savců, která na první pohled nevypadá nijak lákavě. V kuchyni je však velmi ceněná a právem je považována za zdravou a velmi chutnou surovinu. Tak pojďte společně s námi poznat její zdravotní benefity a připravte si z ní dnes už skoro zapomenutý recept našich babiček. Sladké morkové řezy vás mile překvapí.
Morek: Pokrmům dodá chuť i sílu
Morek je nejen chutný, ale také velice zdravý. Obsahuje zdravé tuky a ohromné množství vitamínů i minerálních látek, které mají pozitivní vliv na celý organismus. Podpoří vaši imunitu, zmírňuje bolesti kloubů, zlepšuje zdraví kůže i pevnost kostí a urychlí proces hojení zlomenin. Podporuje zdraví mozku a pomáhá předcházet cukrovce, nemocem srdce i rakovině.
Nenechte se odradit
V minulosti byl morek velmi oblíbenou a relativně levnou surovinou. Babičky z něj připravovaly silný a zdravý vývar, chutné morkové knedlíčky i pomazánku na topinky. Upečený, vychladlý a našlehaný morek se solí používaly místo másla, a dokonce z něj pekly i sladké řezy. Postupem času však recept na tyto řezy upadl tak trochu v zapomnění. A to je velká škoda, protože chutnají opravdu skvěle!
Dezert z morkových kostí, který prospěje vašemu zdraví
Připravit si sladké morkové řezy není nic těžkého. Většinu surovin máte určitě doma a morkovou kost seženete v každém lepším řeznictví. Bývá většinou nařezaná na menší špalíčky 5 až 10 cm dlouhé a vybrat si můžete mezi stehenní kostí býka, krávy či jalovice. Popřípadě lze sehnat i kost telecí nebo vepřovou, ale morek uvnitř není tak kvalitní.
Co budete potřebovat: 6 housek, 140 g morku, 140 g mandlí, 140 g cukru, špetku skořice, 4 žloutky, 400 ml smetany, citronovou kůru, 2 lžíce polohrubé mouky, 100 g moučkového cukru, 50 ml třešňovice.
A jak na to: Kosti pečte zhruba půl hodiny na 80 stupňů Celsia. Jakmile se morek uvolní, vyjměte ho a nechte ho zcela vychladnout. Z vychladlého morku, mandlí, cukru a třešňovice pak následně ušlehejte světlou směs.
V mezičase si v troubě upečte housky nakrájená na kostičky, posypané moukou a polité máslem. Až budou opečené dozlatova, smíchejte je se smetanou, žloutky, skořicí i citronovou kůrou, a nechte je nasáknout.
Polovinu nasátých houskových kostiček rozložte do vymazané a vysypané formy. Na tuto vrstvu pak dejte morkovou směs a na závěr opět přidejte vrstvu houskových kostiček.
Dezert pečte na 180 stupňů Celsia zhruba 25 minut.
Tip: Dezert můžete péct nejen v klasické dortové formě, ale i v morkových kostech. Před použitím je však několikrát vyvařte v osolené vodě s trochou octa.
Zdroje:
- https://www.apetitonline.cz/recept/morkove-rezy
- https://www.lidovky.cz/relax/dobra-chut/morkove-rezy-zkuste-jak-nejlepe-chutna-praha.A110405_084203_dobra-chut_pks
- https://biolekar.cz/kostni-morek-ma-neuveritelne-prinosy-pro-zdravi/
- https://www.jimeto.cz/morek-je-studnici-zdravi-prospesnych-latek-muzete-jim-nahradit-napriklad-maslo/
- https://www.apetitonline.cz/suroviny/morkova-kost-delikatesa-i-zdroj-energie-se-kterou-bude-vas-vyvar-jeste-lepsi
- https://forbes.cz/slava-morku-kovbojske-maslo-superpotravina-pro-kojence-i-pochoutka-pozitkaru/
- https://vary.rozhlas.cz/morek-se-vraci-do-ceskych-kuchyni-vhodny-na-vyvar-i-do-sladkych-rezu-7804248