Jste zde

Na matraci záleží! Kvalitní matrace znamená kvalitní spánek

Zdroj: www.medicool.cz

V posteli člověk stráví minimálně třetinu života. Na kvalitní matraci by proto neměl šetřit. Ušetří si tak možné zdravotní potíže.

8. 12. 2011

Zdravý člověk stráví v posteli zhruba osm hodin denně. A i zdravému jedinci se vyplatí investovat do kvalitní matrace. V této souvislosti se často objevuje pojem zdravotní matrace. Čím jsou odlišné od ostatních matrací?

Předně platí, že pojem zdravotní matrace mohou používat jen produkty, které mají všechny osvědčení a atesty. Některé typy matrací, které jsou chápány jako zdravotní pomůcky, pak dokonce spadají do kategorie produktů se sníženou sazbou DPH.

Jak poznat kvalitní matraci?

A co všechno by tedy kvalitní zdravotní matrace měla splňovat? Předně by měla udržet páteř během spánku v přirozené poloze, díky níž může tělo kvalitněji regenerovat. Kvalitní zdravotní matrace by také měla mít dlouhou životnost – tu zajistí kvalitní materiály, z kterých je vyrobená výplň i potah.

Kvalitní matrace by také měla být prodyšná a tvarově stálá. Má vaše stávající matrace hrboly a propadlé „důlky“? Pak se pravděpodobně ráno co ráno budíte s bolestmi zad a rozlámaní. Investice do kvalitního spánku se v tomto případě rozhodně vyplatí.

Čtvrtina české populace bojuje s alergiemi. Počet alergiků se za posledních dvacet let zvýšil o sto procent. Reagovat na to samozřejmě musí i výrobci matrací. Dnes jsou proto standardem matrace, jejichž svrchní vrstva je z antialergického materiálu.

zdravotnímatrace2

Některé z matrací jsou napuštěny výtažky Zlang Ylang, které mají pozitivní vliv na spánek. Zdroj: www.medicool.cz

Zvláštností mezi zdravotními matracemi je potom například matrace, jejíž potah je napuštěný esencí rostliny Ylang Ylang. Ta podporuje kvalitní spánek, má uklidňující a antistresové účinky. Ptáte se na kolik tato matrace vyjde? Běžná matrace 90x200 na zhruba čtyři tisíce korun.

Když člověk leží déle, než je zdrávo…

Zvláštní kategorií matrací jsou potom matrace antidekubitní. Pokud tápete v pojmech, pak vězte, že antidekubitní matrace slouží jako prevence proleženin u osob, které musí v posteli trávit více času, než by chtěli.

Zatímco dříve byly antidekubitní matrace doménou nemocnic a pečovatelských domů, dnes není problém pořídit si ji i domů – buď nafukovací s kompresorem, které jsou ale poměrně velké a hlučné, nebo takzvané stavebnicové.

Proleženiny, neboli dekubity vznikají tlakem, který vzniká při dlouhém ležení v jedné poloze. Následně dojde k neprůchodnosti kapilár a k odumírání tkání. A právě antidekubitní matrace pomáhají tento problém řešit – nafukovací i stavebnicové mění rozložení váhy těla a tím pádem i tlak.

Proleženiny se tak objevují mnohem později, pokud vůbec, a jejich závažnost není tak vysoká, jako v případě, kdy člověk leží na běžné matraci.

Čtěte dále:

Spánek je důležitý, přesvědčte se o tom i v dalších článcích:

Více informací hledejte například v rubrice Rady a tipy, ložnicícm jsme se věnovali i v sekci Bytový design