Jste zde

Nekupujte „dům v pytli“ - To radí technický inspektor nemovitostí Luboš Káně

Zdroj: Prima TV

Rčení o nekupování zajíce v pytli platí i při nákupu nemovitostí. Před koupí vám ji může proklepnout inspektor nemovitostí. Jedním z nich je inženýr Luboš Káně, který se objevuje v pořadu Nové hnízdo.

29. 10. 2012

Pořad Nové hnízdo, který běží každou neděli na Prima Family, dává nahlédnout po pokličku nákupu a prodeje nemovitostí. Vysvětluje, co je to home-staging, dává tipy na zvýšení šance na prodej, ukazuje, co všechno obnáší práce realitních makléřů, a v neposlední řadě přibližuje profesi inspektorů nemovitostí.

Jedním z nich je inženýr Luboš Káně, který si každou nemovitost proklepne od půdy až po sklep a sestaví závěrečnou zprávu. Je to standardní postup? Je o jeho služby zájem? A jak poznat správného technického inspektora? To se pokusil zodpovědět v rozhovoru.

Co si mám jako laik vůbec představit pod technickou inspekcí nemovitosti?

Jde o zjišťování toho v jakém technickém stavu nemovitost je, tedy nemá nějaké vady a problémy, které by ovlivňovaly její funkci, jestli například nemá potenciál zatékání do střechy nebo suterénu, jaké je riziko statických poruch, jestli se dají čekat problémy s hlukem…

lubos-kane-rozhovor2

Část týmu pořadu Nové hnízdo - moderátor Pavel Cejnar, Luboš Káně a designér Marek Poddaný. Zdroj: Prima TV

Co všechno běžná inspekce zahrnuje? A co už je nadstandard?

To závisí na tom, kdo inspekci provádí. „Naše“ firma Nemopas při běžné inspekci popíše vady v sedmi základních oblastech - zkontrolujeme statiku, energetiku, izolaci proti vodě, hluku, technické zařízení budovy, požární bezpečnost a zdravotní nezávadnost a povrch podlah a stěn.  Při službě „full“ pak ještě přikládáme popis vad s doporučením pro nápravu a orientační cenu nápravy. Jako nadstandard nabízíme třeba zjišťování netěsnosti obálky domu nebo podrobný průzkum dřevěných konstrukcí, kdy zkoumáme, jestli dřevo není napadené škůdci a houbami. 

Kontrola zdravotní nezávadnosti domu? Pod tím je ukryté co?

Kontrolujeme, zda má dům zdravotní rizika, tedy zda neobsahuje škodlivé látky, jakou jsou plísně, radon, formaldehyd, azbest nebo oxid uhličitý. Zkoumáme i případnou radioaktivitu a požární bezpečnost.

Pokud se pro inspekci rozhodnu – kolik si mám připravit času a kolik peněz?

Časová náročnost je asi půl dne. Cena se pak odvíjí od rozsahu inspekce a od toho, jak velký dům, nebo byt je. Ale ceny začínají na nějakých čtyřech pěti tisících za inspekci malého bytu.

Je mezi Čechy o tuto službu zájem?

Aktuálně zájem stoupá. Naše firma provedla loni inspekce v řádech desítek, letos už jsou to řády stovek a podle informací od kolegů z jiných firem je tahle situace všude podobná.

lubos-kane-rozhovor3

Kvalitního technického inspektora dnes poznáte podle vybavení, které používá - radí Luboš Káně. Zdroj: Nemopas.cz

Kdo jsou vaši klienti? Je jich víc z řad kupujících, nebo prodávajících?

V tuto chvíli je dominantní zájem ze strany kupujících – ti nechtějí koupit „dům v pytli“. Služba je na trhu ale poměrně nová a předpokládáme, že  po jejím zavedení ji začnou využívat prodávající a realitní kanceláře jako konkurenční výhodu u nabízené nemovitosti.  Jinak teď je realitek, které si nechávají důkladně proklepnout dům, než ho zařadí do své nabídky, naprosté minimum. U nás ve firmě máje jen několik poptávek spíše do budoucna.

Když se pro technickou inspekci rozhodnu, jak poznám dobrého a kvalitního inspektora?

V tuto chvíli asi nejvíc podle vybavení, podle toho, jaké používá měřící přístroje, a pak podle příslušnosti k některé ověřené firmě, která technické inspekce nemovitostí nabízí. Od roku 2013 pak bude mít smysl hledat inspektora na seznamu Asociace inspektorů nemovitostí, která bude kvalitu inspektorů hlídat a částečně i garantovat.

Zkoušejí na vás majitele zkoumané nemovitosti nějaké triky a „fígle“? Pokoušejí se nedostatky třeba zamaskovat?

Na základě našich zkušeností to není příliš časté. Je třeba si ale hlavně uvědomit, že právě zjištění rizik na domě, třeba i těch skrytých, je to, v čem se projeví erudice zkušeného inspektora. Mokrý flek na zdi vidí každý, ale to, že na domě je potenciál vlhkých fleků, které se projeví například až v zimě, vidí jen zkušený inspektor.

lubos-kane-rozhovor4

Tohle technický inspektor nemovitosti rozhodně neocení a cenu bytu to nezvedne - nekvalitně provedené oddělení ve stoupačkách. Zdroj: Nemopas.cz

Zkusil už vás někdo „překecat“, abyste reálný stav nemovitosti upravil do pozitivního světla?

Zatím ne.

A setkal jste se už  s nemovitostí, u které jste nemohl doporučit její koupi?

My neříkáme, zda nemovitost koupit, či nekoupit. Je to spíše otázka poměru technický stav/ cena. My říkáme, že když ji koupíte, tak vás sanace vad a poruch bude stát takové a takové peníze. Je pak na kupujícím, aby si zhodnotil všechny faktory ovlivňující jeho rozhodnutí.

Účinkujete jako inspektor v pořadu Nové hnízdo. Vzrost díky němu zájem o vámi prováděné inspekce?

Zvýšení zájmu zatím nedokážeme úplně přesně vyhodnotit, protože se zatím odvysílalo jen pár dílů, každopádně vzrostla návštěvnost našich webovek.

Technické inspektory nemovitosti můžete v akci vidět každou neděli v pořadu Nové hnízdo na Prima Family. V každém z dílů navíc nabízejí zajímavé rady a tipy. A nejen oni – radí tu i designéři nebo realitní makléři. Na naše stránky pak připravujeme další dva zajímavé rozhovory. S designérem Markem Poddaným, který připravuje byty k prohlídkám, a s makléřem Janem Zachystalem, který se stará přímo o prodej a všechny náležitosti okolo něj.

Tak nás sledujte! Ať už přímo tady, nebo na našich facebookových stránkách