20. 10. 2022
Výpověď z nájmu je možné podat i okamžitou
Nájemní smlouvy se zpravidla dají vypovědět s 3měsíční výpovědní lhůtou, ale pokud nájemník hrubě porušuje nájemní smlouvu, můžete přistoupit i k okamžité výpovědi. Důvody na okamžitou výpověď ale musí být opravdu vážné. Jde zejména o dlouhodobé a soustavné porušování dobrých mravů v domě, například neustálým porušováním nočního klidu.
Dalším příkladem mohou být i časté návštěvy pochybných lidí, které mohou naznačovat páchání nějaké trestné činnosti, jako jsou prodej drog nebo prostituce.
Co dělat, když nájemník neodchází
Nájemníkovi jste poslali okamžitou výpověď nájemní smlouvy s odůvodněním a správně by měl byt opustit. Co ale dělat, pokud se nájemník z bytu tak rychle odstěhovat nehodlá? V takovém případě si musíte dát velký pozor a držet se v mezích zákona.
Jako pronajímatel nemůžete nájemníka vystěhovat násilím nebo například odpojit vodu či elektřinu a zkusit ho z bytu dostat jiným podobných způsobem. Můžete zkusit byt navštívit s policií, jelikož už byt obývá bez právního titulu - smlouvy.
Ani policie však nemůže nikoho vystěhovat násilím, takže pokud dojde do extrému a ani takovéto postrašení nepomůže, budete se muset obrátit na soud a požádat v rámci předběžného opatření o vyklizení bytu. Toto jsou už ale kroky, které určitě konzultujte s právníkem. Nejlepší řešení obvykle bývá vyřešit vše po dobrém. Zkuste se teda nejdřív obrátit například na partnera nebo rodinu vašeho nájemníka. Možná budou úspěšnější ve vysvětlování dopadů jejich jednání a možných následků, pokud do celé situace bude muset zasáhnout soud.
Úspěšně jste nájemníka vystěhovali, je načase najít nového
Pokud se rozhodnete nového nájemníka hledat bez realitní kanceláře, aktuální cenu nájemného můžete odhadnout například z nabídky podobných bytů. Podívejte se na lokalitu, ve které se váš byt nachází, například si vyhledejte pronájem bytu v Praze. Když dáte nájemné mírně pod průměr v dané lokalitě, určitě nebudete mít o zájemce nouzi.