Jste zde

Ona: Je tu zima. On: Hrozné vedro! Jak řešit spory o klima v bytě?

ruce na topení Zdroj: Bigstockphoto
Klasická situace z útrob nejen českých bytů nezřídka končí hádkou. Ženy i muži mají od přírody trochu odlišnou snášenlivost tepla a zimy. Co dělat, aby podobné situace nekončily ostrou výměnou názorů?

17. 11. 2021

Nejdříve si nastiňme důvody, proč tento problém vlastně vzniká. Existují minimálně čtyři:

  • Užší cévy – v cévách s menším průřezem vzniká menší množství tepla než u mužů.
  • Menší vzrůst – odmysleme si nyní basketbalistky a volejbalistky a uvažujme o průměru. Ten činí u mužů 180,3 centimetru, u žen 167,2 centimetru. Jak víme z fyziky, menší objem vytváří méně tepla a též se rychleji ochlazuje.
  • Méně svalové hmoty – ve svalech najdeme spoustu cév a cévek, které po těle rozvádí teplou krev. Protože dámy mívají menší objem svalů, dává se do nich chlad intenzivněji.
  • Jemnější kůže – citlivé receptory na povrchu pokožky žen pracují více než ty na drsnější kůži mužů.

Průvodce topením: V ložnici by mělo být chladno, v koupelně naopak přitopte

Za boje o termostat může pračlověk

Příčinu rozdílů v tělesné konstituci hledejme u našich pravěkých předků. Zatímco ženy v jeskyni udržovaly oheň, muži chodili lovit ven a dostávali se více do styku s nepříznivým počasím, jemuž se časem přizpůsobili zmohutněním tělesné konstituce.

bigstock-girl-adjusts-the-radiator-valv-404773463.jpg

termostat
Zdroj: 
Bigstockphoto
Ženy obecně oceňují vyšší teplotu.

Rozdílné požadavky na teplotu dnes vedou k partnerským neshodám. Podle výzkumu provedeném ve Velké Británii je velká zima třetím nejčastějším důvodem hádekložnici. Dámy se hádají kvůli nízké teplotě častěji než třeba kvůli sexu.

Jak se vyhnout rozvodu?

Ven ze zapeklité situace, která u párů s dramatickým soužitím může přispět k rozvodu, vedou celkem tři cesty:

  • Přizpůsobí se ONA – v místnostech zavládne, k jeho spokojenosti, studenější klima, které paradoxně může pozitivně působit na drahou polovičku, pokud by ráda shodila nějaké to kilo. V rozmezí mezi 15 a 28 stupni totiž platí nepřímá úměra výše teploty a spotřeby energie, tedy hlavně odbourávání tuků. Pokud rtuť měřicího přístroje klesne na šestnáctku, objem spalovaných kalorií se výrazně zvýší.
  • Přizpůsobí se ON – horké klima je příjemné, lidé za ním jezdí na dovolené tisíce kilometrů. Mít ho ale doma celý rok má i stinné stránky. Vyšší teploty totiž utlumují bdělost. Muž, jemuž vysoké teploty nevyhovují, se cítí více ospalý.
  • Přizpůsobí se OBA – kompromis znamená ve většině sporů nejlepší řešení. Je dobré k němu dojít na základě konkrétních faktů, aby v budoucnu nedocházelo ke sporům o to, kdo se přizpůsobil více. Pomůže, když si oba partneři sednou ke stolu, napíší své ideální teploty nebo snesitelné rozmezí a dohodnou se na aritmetickém průměru hodnot.

Jaká je ideální teplota bytu?

Samozřejmě hodně záleží na tělesné stavbě a preferencí konkrétních jedinců, ale obecně lze říci, že by se teplota měla pohybovat mezi 19 a 24 stupni. Toto pásmo vyhovuje tělesným pochodům všech skupin obyvatelstva. Dětem a starším lidem udělá dobře spíše 23 a více.

Zdroje:

  • https://www.eon.cz/radce/vytapeni-a-vetrani/usporne-vytapeni/jake-jsou-optimalni-teploty-v-mistnostech/
  • https://www.prozeny.cz/clanek/na-kolik-dat-v-byte-topeni-zruste-trenkovou-teplotu-75102
  • https://www.lidovky.cz/domov/cesi-pretapeji-sve-domovy-neni-to-dobre-pro-zdravi-pripominaji-odbornici.A170128_154307_ln_domov_ele