Jste zde

Palubky a překližka – udělejte si pořádek v pojmech!

Zdroj: springermaler.com

Palubky, překližky, OSB desky… Hlavně při rekonstrukcích o tom každý mluví. Víte ale, co si pod těmit pojmy představit?

22. 11. 2011

Tyto pojmy jsme slyšeli asi všichni, značná část je i čas od času použije. Bohužel často ale nesprávně. Proč? Protože ne každý přesně ví, co si pod pojmem palubka a překližka představit. Co je ze dřeva a na výrobu čeho je potřeba dýha? Podívejte se s námi.

Dřevěné palubky

Základní rozdíl je v materiálu. Pokud si do bytu pořizujete palubky, pak vězte, že jde o plnodřevěné profily. Nejčastěji jsou palubky tvořeny dřevem z jehličnatých stromů, obvykle se používá kvalitní, tedy středová část dřeva. To musí mít určitou míru vlhkosti – výrobcům ji dokonce nařizuje norma ČSN 492110.

Palubky je možno dělit na obkladové, podlahové a saunové. Mezi sebou se liší tloušťkou, tvrdostí a samozřejmě i už zmiňovanou vlhkostí. Nejčastěji se s nimi v interiérech setkáváme v podobě obkladů stěn a podlah.

Jen pozor na to, že při instalaci by si měl člověk pozvat odborníka. Montáž, respektive pokládka, je poměrně komplikovaná, palubková podlaha se pokládá na rošť, palubky je navíc potřeba nechat několik dní před montáží v místnosti, kde budou, aklimatizovat.

I přes náročnou instalaci ale palubky stále získávají na oblibě. Jako přírodní materiál se totiž mohou pyšnit příjemnými užitnými vlastnostmi.

Překližka je z dýhy

Překližku na rozdíl od palubek netvoří „čisté dřevo“. Překližka je vlastně deska z lichého počtu dýhových (pozn: dýhou rozumíme velmi tenké „plátky“ dřeva, u dýhových desek lisovaných k sobě) desek, které jsou na sebe křížem nalepené.

překližka

Překližka je tvořena lichým počtem dýhových desek. Zdroj: home.howstuffworks.com

Velkou předností překližky je její tvarová variabilita. Překližka se nechá ohýbat a různě tvarovat. Mimochodem – první kusy ohýbaného nábytku vznikly už na počátku 19. století. Pro větší pevnost se občas mezi dýhové desky vkládá kovová vložka. Narazit je možné i na překližky s potiskem, popřípadě lakovaným povrchem.

Jedinou, ale velikou nevýhodou levné překližky je fakt, že ve vlhkém prostředí „bobtná“, proto se nehodí do venkovních prostor.

Tady ale mohou posloužit OSB desky, které jsou ze dřevoštěpky a na rozdíl od překližky nemají s vlhkem problém. Navíc se snadno opracovávají, a je tak možné je použít na střechy, bednění i opláštění.

Čtěte dále:

Chystáte se na rekonstrukci podlahy? Pak by se vám mohly hodit další rady:

Další rady a tipy hledejte ve stejnojmenné rubrice - tedy v rubrice Rady a tipy