Vězení a záchody. Tam bychom očekávali texty napsané na zdi mnohem spíše než na stěnách v bytě. Stále větší oblibu však získávají samolepící tabule nebo tabulové nátěry, na které se dá psát křídou. Pojďme je poznat blíže.
30. 1. 2014
Vybílit a hotovo, to byla po léta klasická představa o hezky upravené zdi. Kdo dnes chce tuhle fádní klasiku trochu oživit, má spoustu možností. Vedle všemožných barev nebo samolepek na zeď si může stěny upravit tak, aby na ně mohl psát a svůj text poté smazat a upravit. Jak?
Samolepky tabule na zeď: Kolik stojí a jak na ně
Chtěli byste si každý den něco napsat na tabuli tak, jak to dělá výrostek Bart Simpson seriálu o žluté americké rodince? Žádný problém. Můžete si koupit tabuli, ale pokud s vám dá nevzhledná nebo příliš drahá, zastoupí ji samolepka se stejnou funkcí. Ty nejmenší s rozměry kolem 13 centimetrů se dají pořídit za 50 korun, na dvojnásobně veliké už je potřeba o 200 Kč víc. Polepit si tabulí třeba celé dveře, to už přijde na necelé tři stovky.
Ekonomicky tedy nejsou samolepky nijak zvlášť náročné, méně šikovní jedinci ovšem mohou mít potíže s procesem nalepení. Je dobré si vše předem rozměřit a udělat si na zdi značky. Pokud pod samolepkou vzniknou při lepení nějaké bubliny, měli byste je okamžitě zahladit. V obchodech se samolepkami mívají speciální škrabky určené pro tento účel.
Jak na tabulový nátěr na zeď
Další variantu psaní na zeď představuje tabulový nátěr. Jeho umístění je třeba si dobře rozmyslet, protože na rozdíl od samolepky se dost těžko odstraňuje, protože při správné aplikaci by se měla vsáknout až do omítky. Proces nanášení totiž probíhá tak, že seškrábete malbu až na omítku, suchou zeď potom napenetrujete naředěným syntetickým nebo lazurovacím lakem. Jestliže na stěně odhalíte nerovnosti, tak ještě zatmelte a zbruste a první fáze je hotová. Pak přijdou dva nebo tři nátěry speciální barvy a zbývá už jen pořídit si křídu a psát.
Samotnou plechovku o objemu 250 ml pořídíte asi za 300 korun. To, kolik toho s ní natřete, se odvíjí od výrobce, konkrétního druhu a savosti podkladu, s mnoha se ale dá pokrýt 1 m² ve dvou vrstvách (jednou plechovkou).
Na stěně se můžete opravdu vyřádit, můžete si troufnout třeba na něco podobného. Zdroj: Taurimaru (deviantart.com)
Nemáte okno? Nakreslete si ho fixem!
Kdo má trauma z podivných omáček ze školní jídelny, hodin tělocviku v jarmilkách nepříjemných zkoušení nebo zkrátka čehokoliv, co se týká školy, může opustit model tabulovitého povrchu a křídy a zvolit opravdu netradiční řešení, při němž může psát na zeď fixou. To se může hodit třeba rodičům zoufalým z toho, jak jim jejich potomek ničí stěny. Vítají to také firmy, které chtějí vytvořit kreativní prostředí, v němž si zaměstnanci mohou své nápady okamžitě zaznamenat.
Jednou z možností, jak toho docílit, je vymalovat si takzvaným IdeaPaintem. V naší republice není zrovna lehké ho sehnat, a tak kdo o něj má zájem, asi si ho bude muset nechat poslat ze zahraničí. Balení s cenou v přepočtu 4.500 korun podle výrobce pokryje asi 4,5 metru plochy. Aplikace se opět neobejde bez důkladného začistění zdi. Některé druhy se ale dají nanést na jakýkoliv nátěr.
Psát se poté dá kamkoliv na natřenou plochu, což je velmi pohodlné. Jakákoliv nerovnost ale hodně zkomplikuje jak psaní či kreslení, tak především následné mazání barvy, pokud nás už pohled z namalovaného okna omrzel.
Méně elegantní, ovšem také daleko snadněji nainstalované a levnější je pořídit si Magic Whiteboard (nebo blackboard – podle toho, jakou barvu podkladu chcete). Jedná se vlastně o papír, který se pomocí statické elektřiny přichytí na zeď. 25 takových tapet se prodává za 1.100 Kč, speciální fixa za 50 a utěrky přijdou na 8 korun za kus.
Psát na stěnu můžete například na záchodě, tedy pokud zrovna nepospícháte k míse. Zdroj: Impact Hub Global Network (Flickr)
Psát se dá na stole i po stole
Ano, původní idea možnosti psát na zeď se časem rozšířila a dnes jsou na trhu i stolky pro děti s úpravou, díky níž mohou stůl celý počmárat, maminka ho jen setře a proces dočasné devastace může začít nanovo. Pokud natřeme pracovní stůl IdeaPaintem nebo něčím podobným, můžeme stůl využít smysluplněji a třeba na něm pracovat bez použití papíru.
Sečteno a podtrženo, možností, jak si zaneřádit zdi a zase to všechno bez potíží okamžitě odstranit, je mnoho. Anglický výraz „blackboard“, naznačující, že se píše na černý podklad, už je dávno zastaralý. Každé ze zmíněných řešení se dá provést třeba v oranžové. Jen si pak musíme dobře vybrat barvu, kterou pak podklad popíšeme.
Napište něco na zeď našeho facebookového profilu. Křídu nepotřebujete.
Google+ profil autora