Jste zde

Pohlazení pro oči i nos. Ozdobte si domov pomocí potpourri

béžové potpourri Zdroj: www.bigstockphoto.com

Krásně to vypadá a voní. Co je to? Potpourri! Směsi bylinek, vonných květin, koření a éterických olejů jsou ozdobou interiéru a dokážou ovlivnit i náladu.

18. 9. 2020

Určitě jste se s ním někdy setkali, jen jste možná netušili, že se mu říká potpourri (v Česku se ustálila výslovnost „potpuri“, možné je ale i po francouzsku „popuri“). Nejčastěji jde o směs sušenných voňavých květin a koření doplněnou o pár kapek éterických olejů na zvýraznění vůně.

Jak potpourri vzniklo?

Ač se to možná nezdá, potpourri má svůj původ už ve středověké Francii. Dvorní dámy tehdy sice vypadaly krásně, nicméně „hore huj, dole fuj“, hygieně moc nedaly, silně zapáchaly, a tak byly nezbytnou součástí interiérů nádoby s vonnou směsí. Nejčastěji je tehdy umisťovali v blízkosti krbů a kamen – aby se vůně vlivem tepla šířila co nejrychleji. Jestli to dostatečně pomohlo, těžko soudit…

bigstock-a-colorful-closeup-of-dried-fl-294186811.jpg

potpourri s citronem
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Potpourri je možné koupit v dálkovém balení, nebo na váhu.

Nicméně potpourri se postupně rozšířilo do zámožnějších rodin v tehdejší Anglii a svou popularitu si udrželo dodnes – i když se s ním dnes setkáváme v trochu jiné podobě než kdysi. Na našem území měly podstatně větší rozšíření takzvané voničky – kytice, respektive spíše kytičky z voňavých bylinek a květů, které se vkládaly třeba do prádelníků.

Dnes se s potpourri setkáváme nejčastěji jako s barevnou směsí naaranžovanou tu v proutěných, to kameninových nádobách. Potpourri dobře vypadá i v mušlích, ve slamáku, v malých květináčích, nebo „zabalené“ do plátěných pytlíčků. Koupit ho můžete buď v dárkovém balení (teď už tedy víte, co jsou to ty zvláštní pytlíky plné sušených květin, které prodávají i v IKEA), nebo ve specializovaném obchodě na váhu.

Co do správného potpourri patří?

Etymologický původ slova potpourri je nutné hledat ve francouzštině, v ní znamená „shnilý hrnec“. V přeneseném slova smyslu jde o hrnec s hnijícími zbytky jídla, tedy o jakousi všehochuť – a i dnešní potpourri je všehochutí.

bigstock-221193217.jpg

potpourri v dřevěné misce
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Poupata růží jsou častou a vděčnou součástí vonných směsí.

Přidat je do něj možné téměř cokoli, nicméně co do oblíbenosti vedou tyto „ingredience“:

  • koření – skořice, hřebíček, muškátový oříšek, ale i chilli papričky nebo badyán
  • voňavé sušené květy – co by to bylo za potpourri bez růžových poupat, levandule, pivoněk nebo třeba fialek
  • sušené ovoce – základem je citrusová kůra, ať už z pomerančů nebo citronů, nebo jemnější z limetek a mandarinek, přidat je možné i sušená jablka nebo jeřabiny
  • dřevo – v podobě hoblin voňavých dřevin jako je třeba jalovec
  • éterické oleje – nejsou nezbytně nutné, ale vůni oživí a zintenzivní

Při domácí výrobě potpourri by se měly všechny ingredience smíchat a nasypat do vzduchotěsné nádoby. Pak by tento koktejl měl několik týdnů zrát, vůně se smísí a usadí.

bigstock-203581957.jpg

barevné potpourri
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com

Jaký vliv mají vůně na naši náladu?

Velký! Správně vybraná vůně dokáže člověka nabudit, nebo naopak utlumit, navodit spánek nebo naopak nakopnout k aktivitě. I když vůně z potpourri není tak intenzívní, i tak může mít vliv.

Pokud nemůžete usnout, vsaďte na potpourri s levandulí, mandarinkou nebo římským heřmánkem. K aktivitě naopak vybudí citrusy, zázvor nebo jasmín. Zlepšení koncentrace se přisuzuje rozmarýnu, bazalce, citronu i peppermintu. Astmatici zase ocení přítomnost potpourri s mátou nebo eukalyptem. Žijete v domácnosti, kde převažují muži? Udělejte jim radost vůní santalového dřeva, která v mužích údajně vzbuzuje pocity jistoty.

Hlavně ale nezapomeňte na to, že vůně by v prvé řadě měla být příjemná hlavně vám!