Věděli jste, že na telefonu je 18x více bakterií než na záchodovém prkénku? A napadlo vás pravidelně dvakrát do měsíce čistit sprchovou hlavici? I v pečlivě udržované domácnosti je spousta přehlížených míst, kde se hromadí bakterie!
28. 1. 2014
I když se pravidelně věnujeme úklidu, může se stát, že nás zkrátka některé věci vyčistit nenapadne. A když nás to přeci jen napadne, můžeme podlehnout mylnému zdání, že to není nutné, případně, že stačí dvakrát do roka mokrý hadřík.
Existují však místa a předměty, na která byste si měli vzpomenout minimálně jednou za dva týdny. Tedy pokud nechcete mít doma dokonalé rojiště bakterií.
1. Sprchové hlavice
Při studii na University of Colorado v Boulderu se na 30 % sprchových hlavic nacházely zdraví škodlivé bakterie a plísně včetně bakterie způsobující plicní infekce. Nejlepší způsob, jak vyčistit hlavici sprchy, je nechat ji chvíli odmočit v roztoku z octa a pak vydrhnout kartáčkem na zuby. Pokud se vám to zdá příliš pracné, můžete si ulehčit práci díky parnímu čističi. Je dobré si také uvědomit, že plastové sprchové hlavice jsou náchylnější k nahromadění bakterií než ty kovové a je tedy vhodné je čistit častěji.
Přečtěte si článek o tom Jak na zvířecí chlupy? Pomáhá sušička, lepící pásky i kvalitní vysavače
2. Kliky, úchytky
S klikami a nejrůznějšími úchytkami přicházíme do styku za den mnohokrát. A nejen my, celá naše rodina. Jejich čistota je důležitá zejména v kuchyni. Zde bychom neměli zapoměnout na úchyt od ledničky, úchytky skříněk, trouby i mikrovlnky. Na čištění úchytů a klik jsou výborné jednorázové antibakteriální ubrousky. Ideální je, je mít připravené k okamžitému použití na kuchyňské lince, a otírat úchyty průběžně.
I okna si zaslouží péči: Čištění oken? Tady jsou tipy, aby to bylo brnkačka!
3. Spáry mezi kachličkami
Ať už se jedná o kachličky v kuchyni či koupelně, málokdo z nás nalezne potěšení v čištění spár. Většina z nás je ráda, když zvládne zbavit mastnoty a nečistot na samotných kachličkách. Čištění spár se nám pak může jevit jako nadlidský úkol. Ti, kteří se na něj přeci jen vrhnou často používají k čištění písek, který však spáry poškrábe a způsobí tak, že zde bude bakterií ještě více. Na tento problém však můžeme také vyzrát díky oblíbené páře.
Slyšeli jste někdy o pojmu Ekologický úklid: Když chemii vyměníte za páru
4. Květiny
Pokojové rostliny nestačí pouze zalévat. Na jejich listech se velmi snadno hromadí vrstvy prachu, kterého je nutné se čas od času zbavit. Všeobecně se doporučuje omýt občas listy vlažnou vodu. Studené vodě se raději vyhněte, mohla by zanechat skvrny. Menší rostliny umejeme v dřezu, s těmí většími může pomoci sprcha. Předtím než květiny umístíme na slunce, bychom se měli ujistit, že jsou suché. Pozor na fialky, u kterých je vhodné použít na odstranění prachu jemný štětec.
5. Telefon
Na telefonech se běžně drží až 18x více bakterií než na splachování záchodu. Bakterie na telefonech jsou dnes jedním z nejčastějších důvodů mnoha viróz a nemocí. Přitom jejich čištění je velmi jednoduché. Stačí telefon vypnout a jednou týdně otřít hadříkem s dezinfekcí. Dezinfekci určitě nestříkejte přímo na telefon. V období chřipek se pak doporučuje častější péče.
6. Klávesnice počítače
Počítačová klávesnice je stejně jako telefon místem, kde se to bakteriemi jen hemží. Je dobré nejprve z klávesnice vysát nečistoty a drobky ulpívající mezi jednotlivými tlačítky. Na čištění klávesnice se doporučuje použít zředěný roztok čisticího přípravku, nebo isopropylalkoholu s vodou. Nezapomeňte se však ujistit, že jste klávesnici odpojili ze zdroje. Podobně můžete vyčistit i myš, nebo třeba televizní ovladač.
Přečtěte si ještě více článků o tom, jak zatočit s nepořádkem a špínou v jednom z našich témat měsíce. Ptáte se Jak na úklid domácnosti? My vám ve stejnojmenné sérii článků poradíme!
A přidat se k nám můžete i na Facebooku!