Jste zde

Jak vést děti k domácím pracím: Drobný úklid zvládne i tříleťák. A penězmi je nikdy nemotivujte

tříleté dítě uklízí Zdroj: Shutterstock
Máte doma malé dítko a přemýšlíte, kdy a jak ho začít zapojovat do chodu a údržby domácnosti? Jak ho nepřetížit, ale zároveň naučit, že samo se nic neudělá? Máme pro vás tipy!

31. 12. 2024

Jakmile se dítko postaví na nohy a začne napodobovat dospělé kolem sebe, je nejvyšší čas zapojit ho do domácích prací. Jasně že mu nevrazíte do jedné ruky mop a do druhé kýbl s vodou (ostatně co by si s ním počalo), ale něco už jistě zvládne.

Důležité je uvědomit si, že co uklidí dítě, ať jsou mu tři roky, nebo sedm let, to nikdy nebude dokonalé. Drobotinu za to rozhodně neplísněte, spíš s klidem napovězte, jak to příště udělat líp.

shutterstock_2371140839.jpg

společné mytí nádobí
Zdroj: 
Shutterstock
Úklid po dítěti nikdy nebude dokonalý, ale je důležité vytvářet vzorce pro budoucnost.

Uvidíte, že časem se to začne zlepšovat (pokud tedy dítko nebude domácí práce naschvál bojkotovat) a nakonec dojde k plnohodnotnému úklidu. Chce to zkrátka trpělivost.

Domácí práce podle věku dítěte

Abyste děti neúměrně nepřetěžovali, je potřeba zapojit selský rozum. Ty nejmenší děti (kolem 3 let) si po sobě zatím můžou do boxu uklidit hračky, odnést něco do odpadkového koše a z některých ploch třeba utřít prach. 

Děti mezi 4 a 7 lety už můžou pomáhat s naplněním pračky a pak i vyndáním prádla, můžou si začít stlát postel, pomáhat vyskládat nákup z tašky do lednice a mrazáku, naplnit myčku nádobí, utřít umyté nádobí, zamést podlahu nebo vysát (jen jim aspoň ze začátku pomozte s vysavačem), můžou spárovat vyprané ponožky a večer si připravit oblečení na další den.

Pokud si troufnete, přizvěte je i k vaření (takové míchání s trochou opatrnosti nejspíš zvládnou) a k péči o domácí zvíře

shutterstock_2305880155.jpg

holčička myje nádobí
Zdroj: 
Shutterstock
Děti rády napodobují. A tak pro ně třeba mytí nádobí může být "dospělácká" zábava.

Později už je můžete zapojit prakticky do všeho. Vždycky je důležité nový úkol správně vysvětlit a ukázat, aby práce měla smysl a aby při ní nedošlo k újmě na zdraví a majetku. A samozřejmě začínejte jednoduchými úkoly a postupně přistupujte k těžším. Jinak se dítě zalekne a pravděpodobně to nikam nepovede.

Nestěžujte si a jděte příkladem

Nikdo z nás nejspíš nedělá domácí práce s ohromným nadšením, ale pamatujte, že děti vás sledují. Když jim hned v začátku „ukážete“, že domácí práce jsou neskutečná nuda a opruz, jak myslíte, že k nim budou přistupovat? Naopak se snažte vysvětlit dobrý pocit z vykonané práce a nakonec z uklizené domácnosti. 

V žádném případě se nechytejte prachovky s viditelným odporem a všechno dělejte pořádně. Dítě si všímá, a jestli při utírání prachu pořádně nezvednete sošky a jen je objedete, těžko dítěti vysvětlíte, proč zrovna ono by to mělo dělat poctivěji.

shutterstock_2354957637.jpg

chlapeček s vysavačem
Zdroj: 
Shutterstock
Zapojte i partnera. Ať děti vidí, že úklid není genderová danost, ale něco, co se týká každého.

Ideální je udělat z domácích prací hru. Dát jim punc zábavy. To ale nejde vždycky. Důležitější proto bývá dětem vysvětlit, proč jsou domácí práce důležité a proč by neměly zůstávat na bedrech jen jednoho člena domácnosti nebo jen na rodičích. 

Do domácích prací zapojte taky partnera. Holčičky si snadno všimnou, že „tatínek nemusí uklízet“ a bohužel si to jednoduše odnesou do dalšího života, kdy se budou v domácnosti dřít, zatímco jejich partner bude polehávat na gauči a ještě si poroučet přinesení piva z lednice. Chlapečkům pak zase těžko vysvětlíte, že úklid je základní dovednost, a ne genderová role.

Za domácí práce dětem nikdy neplaťte!

Může to k tomu přímo svádět, ale je to cesta do pekel. Jakmile budete potřebovat s něčím v budoucnu pomoct, hned abyste vytáhli peněženku, protože návyk bude silný a dítko vás bez finanční odměny pošle tam, kam nechcete.

Můžete ale děti motivovat a odměňovat jinak – třeba jim vysvětlit, že když vám s něčím pomůžou, budete pak mít víc času na společnou hru. Další vhodnou odměnou může být to, že jim o víkendu připravíte jejich nejoblíbenější jídlo nebo je za pár vykonaných úkolů vezmete třeba do aquaparku.  

Použité zdroje:
•    https://itesco.cz/hello/clanek/domaci-prace-pro-deti-podle-veku-zvladne-je-i-batole/22452/
•    https://www.marianne.cz/rodina-deti/9-tipu-jak-naucit-deti-zapojit-se-do-domacich-praci
•    https://www.lyonis.cz/blog/jak-deti-zapojit-do-domacich-praci--prakticky-pruvodce-pro-rodice/
•    https://www.homeincube.cz/deti-a-domaci-prace-kdy-a-jak-naucit-deti-pecovat-o-domacnost/