Jste zde

Domácí prací prášek: Vyrobíte ho za pár minut a za hubičku

prací prášek v modré nádobě Zdroj: Bigstockphoto
Bez agresivních chemických látek, bez umělých parfemací a plnidel! Vyrobte si doma prací prostředek, který bude šetrný k přírodě i k vaší pokožce. Ušetříte a budete mile překvapeni jeho účinkem. Přesvědčte se!

30. 10. 2024

Kupované prací prášky a gely jsou plné agresivní chemie a potenciálních alergenů. Způsobují akné, svědění a červenání, zhoršují ekzém a mohou být příčinou rýmy, kašle, průjmu i migrény. Alergickou reakci mohou vyvolat znenadání u dětí i dospělých.

Perte své prádlo v pracím prostředku, který nebude dráždit vaši pokožku. Z běžně dostupných surovin, které seženete za pár korun. Základní přísady na domácí prací prostředek vás vyjdou zhruba na 60 korun.

bigstock-part-of-washing-machine-and-bl-248957134.jpg

domácí prací prášek
Zdroj: 
Bigstockphoto
K výrobě univerzálního pracího prostředku si připravte 150 gramů neparfémovaného mýdla a jedno kilo práškové prací sody.

Připravte si s námi sypký prací prášek na barevné a bílé prádlo nebo tekutý prací prostředek, který se snadněji vymáchá a nezanechá na vašem tmavém oblečení skvrny.

Domácí ekologický prací prášek

Jednou ze základních surovin pro výrobu domácího pracího prostředku je soda na praní. Změkčí vodu a pomůže s odstraňováním skvrn. Druhou základní surovinou je neparfemované přírodní mýdlo, které nezatěžuje přírodu a krásně pění. Použít můžete olivové, kokosové i jádrové mýdlo, marseillské mýdlo i mýdlo s jelenem. Přidat můžete i pár kapek esenciálního olejíčku, který vaše prádlo příjemně ovoní.

bigstock-woman-in-bathroom-doing-laundr-320061676.jpg

gel nebo kapsle
Zdroj: 
Bigstockphoto
Prádlo může vonět i bez aviváže! Zkuste do domácího pracího prostředku nakapat pár kapek vonného olejíčku. Počtem kapek určíte intenzitu vůně.

Při praní bílého prádla doporučujeme do směsi přidat 2 až 3 lžíce bělícího prostředek na bázi aktivního kyslíku, popřípadě i aktivátor TAED, který vám dovolí prát na nižší teploty.

Nenechte se zmást chemickým názvem! Perkarbonát sodný, prostředek na bázi aktivního kyslíku, je šetrný a biologicky snadno odbouratelný. Jedinou nevýhodou je, že se jeho bělící účinek aktivuje až při teplotě nad 60 stupňů Celsia.

Prací gel dávejte přímo do bubnu pračky

Ani výroba pracího gelu není žádná věda! Jeho výroba vám zabere pár minut a výsledný efekt bude stejný jako u pracího prášku. Výhodou však je, že nezanechává skvrny na tmavém prádle.

Základem pracího gelu je najemno nastrouhané mýdlo, které necháte zcela rozpustit v jednom litru horké vody. Po jeho rozpuštění přidejte 300 gramů práškové prací sody a směs dolijte zhruba devíti litry horké vody. Vzniklý roztok řádně promíchejte a nechte ho vychladnout do druhého dne, kdy můžete přidat i pár kapek levandulového vonného olejíčku nebo tea tree olejíček, který má dezinfekční účinky.

bigstock-woman-pouring-laundry-detergen-317722468.jpg

domácí prací gel
Zdroj: 
Bigstockphoto
Většina pracích prostředků obsahuje i suroviny, které nemají na praní vůbec žádný vliv. Jejich jediným úkolem je zvětšit objem pracího prostředku. Spotřebitel tak snadno nabyde dojmu, že kupuje velké množství prášku za málo peněz.

Prací prostředky uchovávejte mimo dosah dětí a v dobře uzavíratelné nádobě.

Zdroje:

  • https://www.ekokoza.cz/jak-na-vyrobu-domaciho-praciho-prasku-p58/
  • https://www.myaustria.cz/diy-navody/jak-vyrobit-domaci-praci-gel-prasek-ci-avivaz/
  • https://www.alza.cz/maxi/domaci-praci-prostredky
  • https://www.ekokoza.cz/jak-vyrobit-domaci-praci-prasek-gel-p60/