5. 3. 2018
Jaký typ dveří potřebujete?
Ať už se vracíte do svého domu, bytu nebo přicházíte do práce, hlavní vchodové dveře jsou těmi prvními, kterým při vstupu do budovy stisknete kliku. Vedlejší vchodové dveře využijete jako druhý rezervní vchod, vstup do sklepa nebo na zahradu. Společným prvkem všech vchodových dveří do bytu či domu je to, že by se vždy měly otevírat směrem dovnitř.
V interiéru samotném se setkáváme s dalšími typy dveří. Záleží na vašich potřebách. Budou se vám do pokojů hodit dveře z laminátu, masivní, s 3D fólií, skleněné nebo posuvné? A nebo dveře shrnovací, zkrátka proto, že potřebujete ušetřit spoustu místa?
Zdroj: hornbach.cz
Speciálně upravenou konstrukci mají dveře, které plní bezpečnostní a protipožární funkci. Setkáte se tak s dveřmi protipožárními, které jsou odolné vůči plamenům a teplu nebo s dveřmi bezpečnostními, které mají zabudované prvky proti proražení či vypáčení. Aby funkce bezpečnostních dveří byla zaručena, musí tyto dveře instalovat pouze odborník a protipožární dveře do bytu s protipožární úpravou je podle stavebního zákona nutné zasadit do protipožární obložkové zárubně.
Jaký materiál a povrch dveří preferujete?
Vchodové a interiérové dveře rozdělujeme podle konstrukce materiálu a povrchu. Pokud jste příznivcem robustnějších materiálů, pak vás určitě zaujme ocel. Ocelové vchodové dveře v sobě většinou mají zabudované i bezpečnostní prvky.
Zdroj: hornbach.cz
Nestárnoucí klasikou jsou dřevěné dveře, k jejichž výrobě se používá třeba smrk, modřín, dub a z venkovní strany mohou být chráněny dalším materiálem. Dveře plastové se zase snadno udržují a dostupné jsou v různých barevných provedeních, takže je můžete kombinovat i s okny.
V interiéru se vám mohou vyjímat hladké dveře z lehkého dřevěného rámu nebo dveře rámové, které mají nejčastěji skleněnou výplň. Pro milovníky masivního dřeva jsou v nabídce tzv. venkovské dveře, příznivci skla určitě zapátrají po skleněných dveřích z bezpečnostního skla. Jestli musíte řešit každý centimetr, určitě se poohlédněte po posuvných a shrnovacích dveřích. Posuvné dveře na stěnu nepotřebují žádný prostor pro otevírání a shrnovací dveře je možné nasadit do stávajících zárubní i otvorů.
Zdroj: hornbach.cz
Jak správně určit orientaci dveří?
Představte si, že před dveřmi stojíte. Rozhodnout se musíte mezi dveřmi, kterým se říká „pravé" nebo mezi dveřmi, kterým se říká „levé". Pravé dveře mají usazení pantů na pravé straně a kliku vlevo. Dveře otevíráte pravou rukou směrem k sobě. Levé dveře mají usazení pantů na levé straně a kliku vpravo. Dveře otevíráte levou rukou směrem k sobě.
Jaký rozměr dveří potřebujete a jak ho změříte?
Pokud už doma máte zabudované zárubně (futra) a vybíráte k nim už jen dveřní křídlo, potřebujete vědět přesné rozměry čistého průchodu, tzv. světlost. To znamená, že změříte šířku a výšku od zárubně k zárubni. Podle výsledného rozměru vyberete i rozměr dveří. V opačném případě, kdy vybíráte kompletní dveře se zárubní a obložkou, potřebujete vědět přesné rozměry stavebního otvoru a také tloušťku stěny. Připravený stavební otvor změřte nejlépe na třech místech, a to výšku, šířku a hloubku stěny.
Zdroj: hornbach.cz
Až přijde ta chvíle, kdy za sebou precizně vybrané dveře poprvé zavřete, nezapomeňte se pochválit. Zvládli jste to levou zadní.
ZDROJ: PR článek společnosti HORNBACH