Jste zde

Pozor na bytové zloděje: Lákají je neudržované chodby. A riziko loupeží snižují "bzučáky"

zloděj za dveřmi Zdroj: Shutterstock

Léto a čas dovolených se rychle blíží. A zloději oprašují nádobíčko. Jak před nimi ochránit byt radí i policie. Přečtěte si, co máte dělat!

8. 5. 2024

Průměrně se jen v Praze každý den odehraje pět bytových loupeží. V jiných částech republiky to není jiné – mnohde dokonce ještě horší. A počet vykradených bytů pravidelně stoupá v době letních měsíců, kdy spousta z nás odjíždí na dlouhé dovolené a nechávají byty prázdné.

Návrat domů pak může pořádně zhořknout – drahá elektronika je pryč, s ní i cennosti po příbuzných, vzpomínky a pocit bezpečí. Dost možná si sousedé ničeho nevšimli, a tak je šance na dopadení zlodějů jen minimální.

Bezpečná lokalita v podání Policie ČR

I proto Policie České republiky už před lety rozjela kampaň „Bezpečná lokalita“. V ní prostřednictvím letáků, plakátů a brožurek radí, jak snížit riziko vykradení. Zájemcům je dokonce ochotná nabídnout svou vizi bezpečného domu – člověk jen nesmí sedět jak bluma doma a čekat, až si ho někdo všimne, ale sám vyvinout činnost. Není toho třeba tolik – domluvte se se sousedy a následně se strážníky z vašeho obvodu a domluvte společnou schůzku.

Ještě předtím vám ale nabídneme několik rad, tipů a postřehů, které Policie ČR publikuje ve svých materiálech k této problematice.

Zamykat po celý den!

Základem úspěchu je podle policie celodenní zamykání. V některých domech se zamyká se setměním, během dne se ale dovnitř dostane téměř každý. To je chyba – rčení „příležitost dělá zloděje“ tady platí stoprocentně. Zamykejte po celý den – zámek na dva západy je první filtr, který odstraní případné lapky.

Zvlášť u menších společenství je potom důležité, aby měl klíč od domu jen omezený okruh lidí. K čemu vám je, že máte zamčeno, když k vašemu čtyřbytovému domku mají klíče i známí a široké příbuzenstvo? Klíč by měli mít pouze majitelé, nájemníci, případně poštovní doručovatelka. Nikdo další.

shutterstock_1369034813.jpg

zloděj v okně
Zdroj: 
Shutterstock
Stačí trocha nepozornosti, pootevřené okno a u vás doma může operovat nezvaný host.

Také by se nemělo stávat, že pustíte dovnitř každého, kdo si zazvoní a do domovního telefonu zamumlá něco o tom, že jde „k Novákovejm, ale asi jim blbne zvonek“. Nestyďte se pořádně vyptat, případně při sebemenších pochybnostech odmítnout. Mohli byste si to později vyčítat.

Kvalitní osvětlení a recepce u vchodu

Velkou roli pak hrají i udržované chodby, fungující osvětlení ve společných prostorách i kvalitní osvětlení přímo před vchodem. Černočerná tma u vchodových dveří je ideálním místem pro všechny, kteří se chtějí za použití násilí dostat dovnitř a rozhodně není příjemná ani ženám, které v temnotě musí hledat klíče – a o napadení a obtěžování v těchto místech už jste určitě slyšeli, ne?

Samozřejmě se tato prevence neobejde ani bez stavebních a technických opatření. K tomu Policie České republiky říká:

  • vstupní domovní dveře by měly být z kvalitních a odolných materiálů, s kvalitním zámkem a případně dalším bezpečnostním uzamykatelným systémem.
  • okna v přízemí by měla být zajištěna ideálně kovovou mříží nebo kováním s uzamykatelným uzávěrem, který se dá otevřít třeba v případě požáru. Pomohou i bezpečnostní skla nebo folie.
  • za prostorem, kde jsou schránky, by měly být instalované druhé uzamykatelné dveře.
  • riziko krádeže sníží bytové ovladače zámků domovních dveří (takzvané „bzučáky“) a videotelefonů
  • pečlivé uzamykání společných prostor, jako jsou kočárkárny, sklepy také snižuje riziko vykradení
  • zloděje odradí recepce ve vstupní části domu, viditelné bezpečnostní kamery i elektronický zabezpečovací systém s napojením na pult centrální ochrany
  • samotní nájemníci by pak měli investovat do kvalitních bezpečnostních dveří a zasklení lodžií a balkonů – v přízemí a spodních patrech a pak těsně pod střechou.

Zdroje:

  • https://prevencekriminality.cz/dobra-praxe/bezpecna-lokalita/
  • https://prevencekriminality.cz/wp-content/uploads/2019/03/brozura-bezpecna-lokalita.pdf
  • https://prevencekriminality.cz/wp-content/uploads/2019/03/prevence-dokumenty-kudy-a-pres-co-chodi-pachatele-ppt.ppt