21. 12. 2024
Pokojové rostliny zútulní každou domácnost, zpříjemní bydlení a pročistí vzduch. Existují však rostliny, které pro vás mohou být nebezpečné i pouhým dotykem. V ohrožení jsou zejména malé děti a domácí mazlíčci. Pojďte se s námi podívat, které pokojovky jsou jedovaté nebo jinak nebezpečné. Možná budete překvapení…
Víte, co pěstujete doma?
Jedovatá je například velmi oblíbená diefenbachie z čeledi áronovitých. Pro svou nenáročnost, odolnost a krásné velké pruhované listy se stala ozdobou mnoha kanceláří, restaurací, čekáren i domácností. Látky v ní obsažené však mohou těžce poranit pokožku, poškodit sliznice a při požití většího množství může způsobit udušení.
Stejně nebezpečné mohou být i jiné rostliny z této čeledi. Například kala, alokázie, užovník, popínavý potos či pro kočky velmi nebezpečný zamioculcas.
Oblíbené, zvláště na jaře, jsou také brambořík či prvosenka. Jejich požití může způsobit silné křeče, střevní a žaludeční problémy. Mírně jedovatý je také hyacint. Citlivým může vadit i jeho omamná vůně. Nedoporučuje se proto do dětského pokoje a ložnice.
Z pokojových rostlin, které jsou oblíbené hlavně kvůli květům, si dejte pozor na amarylkovité. Nejjedovatější jsou cibule, nicméně i ostatní části rostliny obsahují látky, které působí jako nervové jedy. K nejoblíbenější patří amarylis, hvězdník, klívie, krvokvět či křín.
O Vánocích si dejte pozor na pryšec nádherný, známý spíše pod názvem vánoční hvězda. Mléko, které po odtrhnutí části rostliny vytéká, může nepříjemně podráždit pokožku, způsobit puchýře a při zasažení očí i slepotu!
Nebezpečí číhá i jinde
Pokojové rostliny nemusejí být nebezpečné jen svou jedovatostí. Nebezpečné se mohou stát i trny kaktusů nebo pokojové rostliny se špičatými listy. Tchynin jazyk je tak nejen jedovatý, ale jeho špičaté a tvrdé listy se mohou snadno zabodnout do oka.
Nebezpečí může číhat i na povrchu substrátu v podobě plísní, které mohou vyvolat alergie. Lákadlem, zejména pro dětské mlsné jazýčky, se také může stát samotný substrát a kamínky. Chcete-li do dětského pokojíku pořídit nějaké pokojovky, umístěte je radši do vyšších nebo těžko dostupných míst!
Nenechávejte jedovaté pokojové rostliny volně na parapetu
Pokojové rostliny, které jsou jedovaté, se mohou stát velkým lákadlem nejen pro malé děti, ale i zvířata, která s vámi obývají domácnost. Bobule rozličných tvarů, pestrobarevné květy i zajímavé listy se mohou stát zdrojem nebezpečné otravy.
Jed se může dostat do těla požitím, otevřenou ránou nebo i pouhým dotykem. Před psem, králíkem či morčetem umístěte rostlinu na vyšší místo. Pro kočku či papouška však výška není překážkou!
Včasná pomoc je důležitá
V případě, že dojde k otravě, je důležité zjistit příčinu a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Látky obsažené v rostlině mohou zasáhnout srdce, nervovou, dýchací, trávicí i vylučovací soustavu. Objevit se mohou žaludeční potíže, vyrážka, svědění, otok rtů nebo jazyka. V horším případě mohou způsobit křeče, ochrnutí, zástavu dechu a dokonce srdeční zástavu.
Zdroje:
- https://www.zazumi.cz/blog/jedovate-pokojove-rostliny/
- https://www.tis-cz.cz/index.php/informace-pro-verejnost/rostliny/pokojove-rostliny-jedovate-a-nebezpecne
- https://www.ceskestavby.cz/clanky/jedovate-pokojovky-ktere-mazlickum-nesvedci-co-pestovat-misto-nich-32121.html
- https://www.prozeny.cz/clanek/bydleni-jedovate-pokojove-rostliny-86635
- https://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-volny-cas-bydleni/300395/10-nejjedovatejsich-pokojovek-ohrozuji-deti-i-domaci-mazlicky.html