Jste zde

Co se zbylými žloutky: Připravte si luxusní konfitované žloutky nebo žloutkové cukroví

rozbité vejce Zdroj: Shutterstock
Nevyhazujte žloutky, které vám zbydou po zdobení perníčků bílkovou polevou. Poradíme vám, jak je správně skladovat, aby vydržely dlouho čerstvé, a dáme vám několik šikovných tipů, jak je upotřebit.

19. 12. 2024

Zbylo vám po zdobení perníčků hodně vaječných žloutků? Obvykle při vaření a pečení zbývají bílky, ale my pro vás máme rady a tipy, jak si poradit i s méně typickou situací - a to když vám zbydou právě krásně zlatavé žloutky. Určitě tohle tekuté zlato nevyhazujte!  

shutterstock_213605968.jpg

žloutková pěna
Zdroj: 
Shutterstock
Troufnete si na žloutkovou pěnu k přípravě oblíbených rakviček? 

Žloutky spotřebujte maximálně do pěti dnů!

Způsobů, jak zužitkovat žloutky, existuje spousta. Lze z nich připravit přírodní šampon i regenerační masku na vlasy, můžete je dopřát svému psovi, aby měl lepší srst, a samozřejmě je také můžete upotřebit v kuchyni při přípravě sladkých a slaných pokrmů.

Případně, pokud vaječné žloutky nechcete upotřebit ihned, vydrží vám i několik dní v lednici.  Vždy je však zakápněte chuťově neutrálním olejem nebo je pokropte studenou vodou a uzavřete je do vzduchotěsné nádoby, aby vám neoschly

Křehké žloutkové těsto zvládnete během pár minut

Výbornou možností, jak využít žloutky zrovna o Vánocích, je výroba domácího vaječného likéru nebo žloutkového cukroví, které je nejen velmi chutné, ale také velmi snadné. Jediné co k jeho přípravě budete potřebovat jsou pouze žloutky, moučkový cukr, výkonný šlehač a tuk na vymazání formiček. 

Tip: Chcete, aby se vaše vánoční perníčky krásně leskly? Potřete je chvilku po upečení žloutkem rozšlehaným s trochou studené vody. 

Ze žloutků můžete také připravit dokonalé vanilkové šodó na dukátové buchtičky, sladký vanilkový crème brûlée s typickou cukrovou krustou nebo žloutkové řezy či žloutkové věnečky z odpalovaného těsta. V létě je skvělým řešením příprava domácí zmrzliny

shutterstock_2436062325.jpg

žloutkový krém
Zdroj: 
Shutterstock
Žloutek utřený s cukrem patřil v minulosti k oblíbeným cukrovinkám našich babiček.

Znáte konfitovaný žloutek?

Pokud nemáte chuť na sladké, můžete si ze zbylých žloutků připravit pomazánku, krémové špagety carbonara, domácí majonézu nebo holandskou omáčku, bez které se neobejde luxusní snídaňové vejce Benedikt.

Žloutek také můžete přidat do jakéhokoliv těsta a na čem si rozhodně pochutnáte, je lahodný konfitovaný žloutek s krémovou konzistencí, kterým můžete ozvláštnit těstoviny, topinku i tatarák. A jak na něj?

shutterstock_2381030277.jpg

žloutky v misce
Zdroj: 
Shutterstock
Žloutky jsou skvělou surovinou pro výrobu výživné pleťové i vlasové masky. 

Příprava konfitovaného žloutku je velice jednoduchá a rychlá. Vaječné žloutky stačí vložit do zapékací misky, zalít je olivovým olejem a popřípadě je dochutit tenkými plátky česneku nebo nejrůznějšími bylinkami. Misku přiklopte pokličkou nebo alobalem a vložte ji do trouby rozehřáté na 90 stupňů Celsia. Žloutky konfitujte zhruba 20 minut

Zdroje:

  • https://life.forbes.cz/carbonara-na-topince-konfitovane-zloutky-budete-chtit-jist-porad-a-na-vsem/
  • https://www.apetitonline.cz/zloutek
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/17677-co-se-zbylymi-zloutky
  • https://magazin.recepty.cz/clanky/zbyly-vam-zloutky-6-receptu-kde-je-vyuzijete-758.html
  • https://www.recepty.cz/rady-a-tipy/jak-skladovat-zloutky
  • https://www.toprecepty.cz/tipy-triky/co-se-zbylymi-zloutky/