29. 12. 2019
Smažení pochopitelně nepatří mezi ideální způsoby úpravy pokrmů. Jednou za čas si ale smažený řízek nebo domácí hranolky přece jen dopřát můžeme. Abychom ale minimalizovali množství škodlivých látek, které se při smažení uvolňují, je potřeba vybrat správný tuk a pokrm smažit ve chvíli, kdy bude mít olej ideální teplotu.
Slunečnicový olej vyměňte za ten avokádový
O tom, jestli je olej vhodný na smažení či nikoli, rozhoduje takzvaný „kouřový bod“ neboli „bod zakouření“. Jde o teplotu, při které se začne olej znehodnocovat.
Olej na smažení musí být rozpálený tak akorát. Pokud je rozpálený málo, pokrm se jím nasaje.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Některé oleje mají kouřový bod velmi nízký a neměly by se vůbec zahřívat (např. lněný olej), jiné druhy olejů naopak snášejí bez problémů i velmi vysoké teploty. Mimořádně vhodný je třeba avokádový (271 °C), kokosový (232 °C) nebo olivový olej. Poslední zmíněný zvládne i tepelnou úpravu do 210 stupňů.
Věděli jste, že: Slunečnicový olej není ke smažení příliš vhodný? Ve slunečnicovém semínku i oleji z něho vyrobeném totiž převažují mastné kyseliny, které nejsou odolné vysokým teplotám (omega 6). Jediným vhodným slunečnicovým olejem ke smažení je ten vyrobený ze speciálního druhu slunečnice, který má vysoký obsah kyseliny olejové.
Správnou teplotu odhalí strouhanka i rýže
Ideální teplota pro smažení se pohybuje okolo 195 °C. Pokud nemáte po ruce profesionální vybavení – digitální teploměr nebo chytrou pánvičku, jejíž střed zčervená ve chvíli, kdy je připravena k použití, správnou teplotu odhadnete jen stěží.
Vyzkoušet ale můžete několik jednoduchých triků. Stačí do pánvičky vhodit kousek strouhanky nebo kostku starého pečiva. Pomůže i rýže nebo namočení konce vařečky. Ve chvíli, kdy kolem vhozeného předmětu začne olej ihned prskat a bublat, je připravený ke smažení.
Pokud byste pokrm smažili na málo zahřátém oleji, pak se strouhanka zbytečně „napije“ a pokrm bude neuvěřitelně mastný, což rozhodně neocení vaše chuťové pohárky ani žaludek. Jestliže necháte tuk přepálit, pak se v něm začnou hromadit karcinogenní látky. To, že je olej přepálený, poznáte tak, že z něj začne stoupat namodralý smrdutý dým.
Tip na závěr: Abyste minimalizovali množství oleje v pokrmu, osmažené jídlo vložte do hrnce, na jehož dno vložíte starý kousek chleba, který přebytečnou mastnotu vsákne.