7. 2. 2022
Německo je díky svým vysokým sociálním standardům oblíbenou destinací pro kvalifikované pracovníky z východních zemí EU. Zároveň tam usilovně hledají kvalifikované pracovníky, kterých se jim nedostává. Čím je práce v Německu tak atraktivní a jaké k tomu potřebujeme podmínky?
Právní základy
Práci v Německu nám jako cizincům usnadňují dvě věci: členství v EU a zákon o přistěhovalectví kvalifikovaných pracovníků z Německa. V tomto ohledu je obzvláště důležitý volný pohyb pracovníků a právo na rovné zacházení.
Volný pohyb pracovníků
Právo EU dává pracovníkům ze všech zemí EU a Islandu, Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska právo na volný pohyb. Toto právo znamená, že občané těchto zemí nepotřebují ke vstupu a pobytu v Německu vízum ani povolení k pobytu.
Stačí jim k tomu platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Každý, kdo chce v Německu žít, se musí pouze přihlásit na příslušném úřadě evidence obyvatel nebo na úřadě evidence občanů.
Volný pohyb pracovníků znamená, že občané České republiky mají neomezený přístup k zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti v Německu. Tímto způsobem je jim také umožněno školení nebo studium bez dalších požadavků.
Po pěti letech nepřetržitého a legálního pobytu získáte automaticky právo trvalého pobytu. S řádným pobytem v Německu lze také požádat o německé občanství.
Zákon o přistěhovalectví kvalifikovaných pracovníků z roku 2020 usnadňuje přístup na německý pracovní trh také odborníkům ze zemí mimo EU.
Rovné zacházení
Orgán EU pro rovné zacházení stanoví, že se zahraničními pracovníky se zachází stejně jako s občany hostitelské země. To platí pro:
- Přístup k zaměstnání, vzdělávání a odborné přípravě
- Přístup k odborům
- Přístup k bydlení (včetně sociálního bydlení a podpory vlastnického bydlení).
- Přístup ke všem sociálním a daňovým dávkám (např. doplňkové životní dávky).
- Pracovní podmínky (mzda, propouštění, zdraví, bezpečnost práce atd.)
- atd.
To má zajistit, aby osoba měla zajištěné sociální zabezpečení a aby jí práce v jiných zemích nepřinesla žádné nevýhody. Toto právo je založeno na těchto čtyřech zásadách:
- zahraniční odborníci podléhají vždy systému sociálního zabezpečení jedné země. To znamená, že platí příspěvky na sociální zabezpečení pouze v dané zemi. 2.
- zahraniční odborníci mají stejná práva a povinnosti jako státní příslušníci dané země.
- doby pojištění, zaměstnání a pobytu získané zahraničními odborníky v jiných zemích se zohledňují pro jejich nároky na sociální zabezpečení.
- pokud mají zahraniční odborníci nárok na peněžité dávky v jedné zemi, dostanete je, i když v dané zemi nebydlíte.
(Zdroj: Orgán EU pro rovnost. 01.02.22.)
Poptávka po odbornících
Čím je kvalifikovaný pracovník žádanější, tím lépe je podporován a motivován k práci v Německu. V současné době je nedostatek zejména v následujících oborech:
- lékaři
- zdravotní sestry
- inženýři
- přírodovědci
- počítačoví vědci
Požadavky
Kvalifikovaní pracovníci v daných profesích v zásadě vždy potřebují srovnatelné vzdělání ze své domovské země. Kvalifikaci lze potvrdit uznáním. Lékaři potřebují k výkonu lékařské praxe v Německu také státní licenci.
V některých odvětvích, například v oblasti informačních technologií, mohou kvalifikovaní pracovníci ze zahraničí nastoupit i bez odborné přípravy, pokud prokáží, že v oboru pracují již řadu let.