13. 9. 2020
Přivezli jste si z dovolené oblázky, drobné kamínky a mušličky, pak jistě řešíte otázku jejich umístění. Popusťte uzdu své fantazii a vyšperkujte si s námi svou domácnost.
Parádní úlovky z dovolené můžete jen tak ledabyle naaranžovat na parapet či poličku. Skvěle vypadají i naskládané ve sklenici nebo položené v dekorativním písku. Z mušlí však můžete vytvořit i mnohem nápaditější dekorace.
Rozezvoňte mušle
Na balkon nebo terasu si můžete vyrobit zvonkohru z mušlí. Její výroba není nikterak náročná a výsledek stojí za to. Vždy, když si s ní pohraje větřík, si vzpomenete na svou letní dovolenou. K její výrobě budete potřebovat jen dřívka spojená do kříže, vlasec nebo provázek z přírodního materiálu a samozřejmě mušle.
Aby vám mušličky držely na určitém místě, pomozte si na provázku uzlíkem, na rybářském vlasci zase korálkem. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Nevyhazujte staré zrcadlo nebo květináče, mohou se hodit
Vyhazovat nemusíte ani staré zrcadlo. Celé nebo třeba jen jeden roh můžete ozdobit různými druhy mušlí. Upevnění mušlí vám nejvíce ulehčí tavná pistole, trochu složitější práci budete mít s tekutým lepidlem. Stejným způsobem můžete vyzdobit i rámeček na fotky, dárkové krabičky, šperkovnici či starý květináč. Při tvoření můžete využít i sisalový provázek a kamínky.
Tip: Pomocníkem při čistění mušlí se mohou stát i mravenci. Stačí mušli položit do mraveniště a sledovat, jak se mravenci o její vyčištění během relativně krátké doby postarají.
Větší mušle mohou posloužit i jako květináč pro drobné sukulenty. Obzvlášť zajímavě vypadají rostlinky ve skořápce z mořských ježků. Podobně si z mušle můžete vytvořit i svíčku. K výrobě vám bude stačit jen jedna čajovka. Knot ze svíčky vyndejte a vložte jej do mušle. Pak vosk rozehřejte ve vodní lázni a vlijte jen do připravené mušle ke knotu.
Dejte mušlím lesk
Mušle, které si přivezete z letní dovolené, je nutné před samotným dekorováním řádně vyčistit, aby byly lesklé, bílé a nezapáchaly. Zbavit je zbytků řas, nánosů, bílého povlaku a některé dokonce mořských živočichů, vyžaduje však jistotu dávku trpělivosti. Zbavit je nečistot není zrovna jednoduché.
I mušle vložené jen tak do sklenice se mohou stát krásným doplňkem obývacího pokoje. Zdroj: www.bigstockphoto.com
K čištění můžete použít běžný zubní kartáček či pilník. Některé druhy mušlí můžete vyčistit i za pomoci bělidla zředěného vodou v poměru 1:1. Mušle v roztoku však nenechávejte příliš dlouho. Opravdovým oříškem je pak vyndání mořského živočicha, který je většinou příčinou nepříjemného zápach, z ulity. Vyčistit schránku můžete dvěma způsoby. Buď mušli zmrazte, nebo naopak uvařte. Mušle doporučujeme vyvařovat v dobře odvětrávaném prostoru. Zápach, který vzniká, je opravdu silný.
Tyto ulity mohou být krásným květináčkem pro sukulenty. Jen pozor na to, že jejich sběr je v mnoha zemích zakázaný.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Závěrem je nutné říci, že ne všude je sběr mušlí a jejich vývoz povolen. Například takové Chorvatsko považuje mušle za součást národního bohatství a jejich vývoz vás může stát mnoho peněz. Za skořápky mořských ježků si můžete vysloužit pokutu až v řádu tisíců českých korun.