Jste zde

Proč vytápět v domě kotlem na tuhá paliva

tuhá paliva Zdroj: AdobeStock
Vybavujete si starý kotel na chalupě u babičky nebo věčně kouřící kamna? Takové vzpomínky jsou opravdu dávnou minulostí. Současné kotle na tuhá paliva se snadno ovládají a jsou účinné i ekologické.

30. 7. 2021

Během hoření navíc nevypouští téměř žádné zplodiny a energii ze spalování téměř s 90% účinností přeměňují na teplo do domu.

Jaký typ kotle si vybrat

Než si prohlédnete všechny možné kotle na tuhá paliva a než si váš nový kousek bude spokojeně lebedit ve vaší kotelně, je potřeba se zaměřit na výběr vhodného paliva. Dřevo, pelety, nebo uhlí? Dřevo je palivo, které musíte do kotle přikládat ručně. Pelety jsou zase slisované válečky pilin, které si automatické kotle na pelety umí dávkovat. I plamen v hořáku si zapálí a uhasí. A uhlí je lepší přikládat ručně, ale existují i automatické kotle na uhlí, které palivo postupně doplňují samy. Každé palivo má svoje klady i zápory, záleží tedy na vašem vkusu a možnostech.

obr2.png

pelety na topení
Zdroj: 
AdobeStock

Kotel na pelety 

Automatické kotle na pelety se snadno obsluhují. Prakticky stačí 1 až 2× týdně doplnit pelety do zásobníků a občas kotel vyčistit. Jinak si kotel už přikládá a zatápí sám podle vašich požadavků.

Na tepelném termostatu si zvolíte, jakou chcete v místnostech teplotu. Změnit svoje požadavky můžete i na dálku aplikací v mobilu nebo v počítači. Popel ze zásobníku je potřeba vysypat párkrát ročně a navíc se hodí jako výživa pro rostliny na zahradu.

Typů kotlů na pelety je mnoho. Je proto dobré se poradit s odborníkem, který kotel na tuhá paliva na pelety by byl vhodný pro vás – z hlediska výkonu, velikosti i automatizace kotle. Celková spotřeba u menšího rodinného domu se pohybuje kolem 4,5–5 tun pelet za topnou sezonu. Po přepočtu na ceny z roku 2020 může ročně stát cca 25 000 Kč.

Kotel na uhlí

Kotle na uhlí můžete sehnat automatické i s ručním přikládáním. Nejvýraznějším argumentem pro topení uhlím je nejnižší cena z tuhých paliv. Momentálně se spotřeba za rok pohybuje pro menší rodinný dům kolem 5,5 tuny, což finančně odpovídá asi 20 000 Kč.

obr3.png

uhlí
Zdroj: 
AdobeStock

Jeho nevýhoda je vysoká prašnost. I když si vyberete automatický kotel na uhlí, oddělená kotelna je téměř nutností. Prostor se totiž od uhlí rychle zapráší a je také potřeba vysypávat popel téměř každý den a jednou za 1 až 3 dny kotel čistit.

Kotel na dřevo

Moderní kotle na dřevo jsou vždy na ruční přikládání. Jejich vysoká účinnost je extrémně výhodná, protože promění téměř veškerou palivovou energii na teplo. Ke kotli na dřevo je dobré připojit akumulační nádrž, protože ukládá přebytečné teplo z kotle. Když oheň vyhasne, je k vytápění domu použita nahřátá voda z akumulační nádrže. To je výhodné, protože nemusíte stále topit (přikládat), ale teplo máte.

obr4.png

dřevo na topení
Zdroj: 
AdobeStock

Podle údajů Tzb.info.cz se za rok v průměrném rodinném domě spotřebuje kolem 15 metrů krychlových dřeva na vytápění. Pokud si domácnost dřevo kupuje, množství odpovídá ceně zhruba 22 000 Kč. Ovšem když máte za domem svůj les, stojí vás samozřejmě dřevo „jen“ vaši práci a čas.

Poraďte se s odborníky

Po výběru vhodného paliva je dobré obrátit se na odborníky, v tomto případě na montážní firmu. Doporučí vám správný typ kotle, zvolí vhodný výkon do vašeho domu a vybere tu pravou velikost kotle, aby se vám vešel do kotelny i se do ní dal dopravit. Po všech těchto rozhodovacích peripetiích je vám odměnou ekologický kotel na tuhá paliva s rozumnými náklady na vytápění.